Akademie ČH
út 26.2.2019 | Radek Staněk, Jan Vavřina

Boj o juniorské play off? Vražedná skupina, tuší Jiří Janoušek

Hradečtí junioři mají za sebou již dvě fáze v této sezóně a nyní je čeká další skupina, ve které se rozhodne o účastnících play off. Mountfield si tuto šanci vybojoval kvalitními výkony ve skupině o pořadí na 13. – 24. místě. V bitvě o vyřazovací boje však čeká Východočechy těžká práce, v cestě stojí letošní suverén ze Sparty, doplněný konkurenčními Pardubicemi a Libercem.

Mladí Lvi zahájili sezónu 5. místem v základní skupině. Toto umístění znamenalo, že Mountfield ve druhé fázi pokračoval ve skupině o pořadí na 13. – 24. místě. Zde byla klíčová první čtyři místa, která zaručovala šanci ještě se poprat o play off. Na tyto pozice tak Hradečtí cílili a nakonec jich i dosáhli. Se ziskem 86 bodů obsadili 4. příčku, kterou jistili závěrečnou výhru 9:5 na ledě Kladna.

Odměnou tak je postup do čtyřčlenné skupiny o účast v play off. Zde se dvakrát utká každý s každým, o dalším osudu tak rozhodne šest zápasů. Ve skupině E se proti Hradci postaví Sparta, Liberec a Pardubice. Předchozí bodový zisk se maže, pouze nejvýše nasazení Pražané dostanou dva bonifikační body, druhé Pardubice jeden. Ze skupiny postoupí první dva celky.

Proti Spartě letos nastoupili Východočeši čtyřikrát a pokaždé jí podlehli. Se sousedními Pardubicemi mají Lvi vyrovnanou bilanci dvou výher a dvou porážek, stejně jako s Libercem.

Jiří Janoušek: Respektujeme sílu soupeře, ale i my odehráli skvělé zápasy

Jak hodnotíte skončenou nadstavbu?
Myslím, že druhou část můžeme hodnotit kladně. Pořád jsme se snažili pracovat a v tréninku zaměřovat na věci, kde jsme cítili určité rezervy a také na ty, které jsou klíčové pro hráčský rozvoj. Máme jeden z nejmladších kádrů v lize, hodně nasazujeme hráče ročníku 2002 i 2003. Ti se postupem sezóny aklimatizovali, což byl zřejmě jeden z důvodů, proč jsme dokázali pravidelně bodovat a nakonec skončit v první čtyřce, která se popere o play off.

Přestože v závěru vypadala situace směrem k vámi avizovaným pozicím nadějně, až do konce jste neměli nic jistého. Jak jste to prožívali a kalkulovali jste nad možnými scénáři?
Věděli jsme, že vše máme ve svých rukách, takže jsme moc nekalkulovali. Nemuseli jsme se ohlížet na ostatní výsledky. Věděli jsme, že když zvládneme své zápasy, tak nám postup nikdo nevezme. To se také nakonec povedlo, což nás všechny těší.

Postup jste jistili vysokou výhrou na Kladně. Pomůže vám psychicky tento fakt?
Byli jsme nastaveni, že je to zápas o všechno. Sice už bylo velmi pravděpodobné, že postoupíme tak jako tak, ale prostě jsme si řekli, že chceme zápas vyhrát a naladit se do dalších bojů.

Jak vyhlížíte následnou skupinu o play off? Čekají vás atraktivní soupeři z Pardubic, Liberce a Sparty.
Především jsou to nesmírně těžcí soupeři, tato skupina je vražedná. Sparta ovládla předchozí části, Liberec má také i díky hráčům z Benátek ohromnou sílu, kterou teď potvrdil. A samozřejmě Pardubice, se kterými jsme odehráli spoustu těžkých zápasů. Pro nás bude obrovskou výzvou těmto mužstvům konkurovat a případně je obrat o body.

V jaké pozici tedy vlastně Hradec do skupiny půjde?
Každý, kdo dělá sport, chce vyhrávat. Respektujeme ohromnou sílu soupeřů, ale na druhou stranu jsme v sezóně odehráli spoustu skvělých zápasů a není absolutně žádný důvod jít do utkání jako předem poražení. Budeme se, stejně jako celou sezónu, soustředit hlavně na sebe a chtít předvést co nejlepší výkon a uvidíme, na co bude stačit.

Rozpis utkání Hradce ve skupině o účast v play off:

III/1, čt 28.2.2019
HC Sparta Praha Sparta Praha - Mountfield HK Mountfield HK
17:30
III/2, so 2.3.2019
Mountfield HK Mountfield HK - Bílí Tygři Liberec Liberec
12:00
III/3, čt 7.3.2019
HC Dynamo Pardubice Pardubice - Mountfield HK Mountfield HK
17:45
III/4, so 9.3.2019
Mountfield HK Mountfield HK - HC Sparta Praha Sparta Praha
12:00
III/5, čt 14.3.2019
Bílí Tygři Liberec Liberec - Mountfield HK Mountfield HK
16:00
III/6, so 16.3.2019
Mountfield HK Mountfield HK - HC Dynamo Pardubice Pardubice
12:00