Akademie ČH
pá 24.7.2020 | Jan Brůna, Daniel Krátký

Čekání je u konce. Po juniorech trénoval na ledě také dorost

Na rozdíl od A-týmu se start mládeže Mountfieldu HK na ledě neodložil, a hradecké naděje proto mohly vyjet na kluziště. Jako první tak 23. července učinil dorost a vyjma dopolední fáze ve dvou skupinách trénoval také odpoledne. V podobném stylu navíc trenér Jiří Janoušek ml. plánuje pokračovat i následující týden, své dojmy sdělil také bek Otakar Beran.

Dorostenci Mountfieldu HK si užili ledové plochy po dlouhé době, na kluziště totiž v týmovém složení vyjeli poprvé od března. „Za mě byl první trénink velmi slušný – i když celá řada kluků určitě byla na ledě v době volna, bylo vidět, že se těšili, a těch 45 minut odpracovali velice dobře. Opravdu bych chtěl vypíchnout hlavně chuť, kterou měli,“ chválí své svěřence Jiří Janoušek ml.

Hradečtí mladíci trénovali ve čtvrtek dvoufázově, přičemž pro první část rozdělili koučové mužstvo na dvě skupiny po 12 hráčích. „Patrik Stehno jako hlavní trenér bruslení měl úvod, aby si tělo zase zvyklo na trošku specifický pohyb. Pak to byla klasická cvičení, ale už jsme i hráli. Řekl bych, že to je u nás hlavní princip tréninku mládeže; snažíme se hodně hrát a ani tentokrát nebyla výjimka,“ osvětluje situaci mladý kouč.

Kromě dvou bloků na ledě zapojil trenérský štáb do přípravy denně rovněž suchou část. V tomto duchu hodlá pokračovat i následující týden. „Myslím si, že v tomhle věku kluci potřebují trénovat hodně,“ přikládá důvod letní dřiny bývalý forvard. Spolu se startem jednotek na kluzišti se blíží také přípravné zápasy – dorost jede 29. července do Pardubic a předposlední den v měsíci se utká doma se Spartou. „Rozvrhneme síly a utkání rozdělíme mezi větší počet hráčů,“ dodává a říká, že svoji družinu nechce svazovat taktikou a spíše se zaměří na základní herní prvky.

Do přípravy se v rámci try-outu zapojili také dva útočníci ročníků 2004 a 2005. „V pondělí by měl nastoupit ještě obránce a forvard. Samozřejmě bude na nich, jak k tomu přistoupí a jak se budou prezentovat. Na základě toho se pak rozhodneme, jestli má smysl je angažovat. Jsou to víceméně hráči, kteří se nám ozvali, že by se tady chtěli zkusit poprat o místo. Tak uvidíme,“ uzavírá Jiří Janoušek ml.

Hradecké naděje čekaly na skupinový trénink přes čtyři měsíce, jak se na něj těšily? „Já jsem se těšil, i když to byla napoprvé celkem katastrofa, ale bylo to dobré,“ usmívá se Otakar Beran. Po takto dlouhé absenci v přirozeném hokejovém prostředí hráči jistě mohou odvyknout mnoha automatismům. Co tedy činilo největší komplikace? „Na ledě jsem nebyl dost dlouho, takže jsem si zvykal hlavně na bruslení; to mi dělalo problém,“ popisuje stálice obranných řad dorostu.

I podle slov mladého beka se koučové při prvním setkání na ledě drželi klasických cvičení. „Náplň tréninku byl powerskating – to bylo hodně dobré, protože se dá říct, že jsem se naučil znovu bruslit, jako v přípravce. Pak jsme dělali kličky a nakonec jsme si zahráli 3 na 3,“ vysvětluje. Sérii blížících se přáteláků načnou Lvi zostra, a to duelem v Pardubicích. „Na zápas se těším, určitě vyhrajeme. Bude to velké utkání a v kabině už je znát nažhavenost,“ vyhlíží derby hráč s číslem 8.

Stejně jako ostatní kategorie, i dorost již má za sebou neoblíbenou suchou přípravu. „Byla těžká a výživná. Poslední dva týdny jsem vlastně už ani netrénoval, protože jsem měl problémy s kolenem,“ vypráví vytáhlý zadák. A co bylo nejnáročnější? „Celkově běhy; sprinty i delší tratě. Nesnáším běhání,“ říká na závěr s úsměvem Otakar Beran.

Fotogalerie