Tiskové zprávy
po 12.11.2018 | Jan Vavřina

Comeback No.2! S Radkem Smoleňákem přichází také Lucas Lessio

Jednou už Radek Smoleňák v této sezóně návrat do Hradce Králové zažil, ve druhé polovině září šlo „jen“ o dočasnou výpomoc. Tentokrát se zkušený forvard přesouvá pod Bílou věž znovu, avšak na mnohem delší období! A není jedinou posilou pro ofenzívu Mountfieldu HK. Jeho řady totiž rozšíří zároveň Lucas Lessio – kanadské křídlo se zkušenostmi z KHL i NHL.

Hned o dvě nové tváře se rozšířila soupiska Východočechů v průběhu první reprezentační přestávky. Sportovní úsek vedení klubu by rád zvýšil produktivitu mužstva, proto přivedl pod Bílou věž dvě zajímavé akvizice.

Staronovou tváří v kádru Tomáše Martince se stává Radek Smoleňák. Ten nastupoval v hradeckém dresu v průběhu loňské sezóny, letos odehrál za Lvy šest duelů, než zamířil na měsíční zkoušku do Švýcarska. Tam se stihl za Rapperswill v sedmi duelech jednou prosadit a přidat asistenci, aby se poté vrátil tam, kde se k němu dle jeho slov chovali fantasticky – do Hradce Králové! S Mountfieldem HK uzavřel smlouvu na dva roky s možností uplatnění opčního práva ze strany klubu.

Návrat zkušeného hokejisty na soutok Labe s Orlicí vítá generální manažer Aleš Kmoníček. „Oba hráči přichází s cílem pozvednutí naší produktivity, která nás poslední dobou trápí. Zejména Radek by nám měl pomoci okamžitě, je zkušený, nejde do neznámého prostředí a zná kluky, proto na něho hodně spoléháme. Podepsal dlouhodobý kontrakt bez jakékoliv klauzule o uvolnění do zahraničí,“ říká generální manažer.

Druhým útočníkem, který by se měl nově podílet na zajišťování gólů, je pětadvacetiletý kanadský hráč Lucas Lessio. Ten působil do sezóny 2015/16 v zámoří, kde prošel draftem a sehrál čtyři desítky duelů v NHL. Poslední tři roky strávil v Evropě, když nastupoval v KHL, švédské a naposledy finské nejvyšší soutěži. Odtud se přesouvá do východočeské metropole.

Bývalý hráč Arizona Coyotes či Montreal Canadiens přichází z HIFK Helsinky, a to prozatím do konce aktuálního ročníku. „Lucas je rychlostní a silový hráč, přímočarý útočník, od kterého si slibujeme zvýšení produktivity. Stejně tak od Radka Smoleňáka, jehož kvality všichni známe. Jsme hrozně rádi, že se opět vrací k nám do Hradce. Doufám, že zvedne produktivitu, konkurenci v týmu a mužstvo i s ním naváže na první čtvrtinu v podávání výborných výkonů,“ přeje si sportovní manažer klubu Jaroslav Bednář.


Profil Radka Smoleňáka

Radek Smoleňák se narodil v Praze, mládežnická léta ale strávil v Kladně, odkud také vyrazil do světa. V roce 2005 byl ve třetím kole draftován týmem Tampa Bay Lightning a přesunul se do zámoří, kde strávil následujících šest sezón. Nastupoval v OHL, ECHL, AHL, připsal si také 7 startů v NHL. Po kanadsko-americké štaci se vrátil na jednu sezónu do rodné země, nastupoval převážně za Spartu Praha.

Z té vyrazil do Finska, následně do Švédska a KHL. V těchto třech soutěžích působil mezi lety 2011 a 2015, kdy se nastálo usadil v nejkvalitnější evropské soutěži. V KHL pomáhal táhnout coby asistent kapitána v ročníku 2015/16 Záhřeb, kde si připsal 35 bodů v 59 zápasech. Stejnou funkci vykonával také ve Slovanu Bratislava, za který v průběhu dvou let odehrál 37 zápasů s bilancí 10+20.

Důrazný forvard s výbornou střelou a prací v předbrankovém prostoru má zkušenosti také z reprezentace. Zúčastnil se mistrovství světa do 18 let, ze kterého má bronz, a také mistrovství světa seniorů v Praze a Ostravě. To bylo v roce 2015, kdy vedl národní tým v přípravných zápasech jako kapitán. V KHL působil do prosince 2017, než se přesunul na východ Čech do kádru Mountfieldu HK.

V pětadvaceti utkáních vstřelil v hradeckém dresu 11 branek, z nichž hned 7 bylo vítězných. Po sezóně dlouho hledal nové angažmá, nakonec však vyslyšel hlasy hradeckých fanoušků a do kádru Mountfieldu HK se vrátil na krátkodobou výpomoc. Z východu Čech zamířil na měsíční zkoušku do švýcarského Rapperswillu, odkud se do svého oblíbeného působiště o první reprezentační přestávce vrátil.

Profil Lucase Lessia

Lucas Lessio se narodil 23. ledna 1993 v kanadském Ontariu. Už v mládeži byl hodně produktivní, čehož si všimli reprezentační trenéři, a tak hájil barvy Kanady mimo jiné na Memoriálu Ivana Hlinky v sezóně 2010/11, kde si v 5 zápasech připsal 5 bodů (3+2) a pomohl svému týmu k zisku zlatých medailí.

První ryze seniorskou sezónu zažil v roce 2013. V té si kromě 54 bodů v AHL připsal premiérové starty v nejslavnější soutěži světa, ve třech duelech oblékal dres týmu Phoenix Coyotes, který ho dva roky předtím draftoval ve druhém kole. Za Kojoty se rval také v následujícím roce, poté se přesunul zpět do Kanady do slavného mužstva Montréal Canadiens a na jeho farmu.

Následně už vedly kroky téměř stokilového křídla do Evropy, kde postupně vystřídal pět destinací – chorvatský Záhřeb v KHL, švédské Örebro, lotyšskou Rigu, kde byl v jednom týmu s Marisem Bičevskisem, čínský Kunlun a naposledy finské Helsinky. Ve svém posledním působišti odehrál 16 duelů s bilancí 6+5, poté se dohodl na nové spolupráci s Mountfieldem HK.