Rozhovory
út 21.5.2019 | Anna Marie Kokrhounová, Lukáš Foff | Foto: Alena Zapletalová

Do čtvrtfinále jsme měli blízko, mrzí Marise Bičevskise

Základní část letošního mistrovství světa je u konce a vrchol hokejové sezóny míří do vyřazovací části. Lotyšské barvy ve čtvrtfinálových bitvách ale neuvidíme. Po pondělní prohře se Švédy totiž Lotyši přišli o jakoukoliv šanci na vysněný postup a na šampionátu končí. Za Lotyšsko naskočil k pěti zápasům i Maris Bičevskis, který i přes konečný neúspěch hodnotí turnaj pozitivně.

Marisi, ve skupině B jste skončili pátí, jaké v lotyšské kabině převládají emoce?
Naším cílem bylo čtvrtfinále, což se nám letos nepodařilo. Hráli jsme ale dobře a to je to, co si z turnaje musíme odnést.

Jaké pro vás bylo hrát proti hvězdám jako, jsou Alexandr Ovečkin či Oliver Ekmann-Larsson?
Bylo to super. Je skvělé, že jsme proti nim dokázali hrát dobře a byli jsme jim rovnocennými soupeři. Je vždy super porovnávat se s těmi nejlepšími.

V zápase proti Česku jste za zákrok na Michala Řepíka obdržel trest do konce utkání. Byl podle vás zasloužený?
Osobně si to nemyslím. Později jsem se na ten zákrok podíval. Nechtěl jsem mu ublížit, ale on ztratil rovnováhu a já už na to nedokázal zareagovat. Musel jsem dostat vyšší trest a nebylo nic, co bych s tím mohl udělat. Byla to nehoda a takové věci se v hokeji stávají. Jsem z toho zklamaný, ale nedá se to změnit.

„Vždy je super porovnávat se s těmi nejlepšími.“

96 Maris Bičevskis (o úrovni mistrovství světa)

V zápase se Švédskem jste podali jeden z nejlepších výkonů na turnaji, v závěru jste však hráčům Tre Kronor podlehli…
Měli jsme tak blízko k tomu, dostat se do čtvrtfinále. Chtěli jsme vyhrát a měli jsme k tomu dobrou příležitost, ale je to tak, jak to je.

Bylo těžké namotivovat se na poslední zápas proti Norsku?
Nemyslím si. Trenéři i realizační tým nám říkali, že musíme vyhrát, abychom měli lepší pozici pro kvalifikaci na olympiádu. To byla motivace navíc. Začali jsme pomalu, ale v poslední třetině jsme se zvedli a zápas jsme urvali.

Jaké jsou vaše plány pro nadcházející dny a týdny?
Právě teď chci jet domů a strávit čas se svou rodinou. Potom mám v plánu spojit se se svým osobním trenérem v Rize, se kterým spolupracuji již několik let, a připravit se na další sezónu.

Máte představu, kdy se připojíte k týmu v Hradci Králové?
Přesné datum nevím, ale budeme v kontaktu a budou vědět, až budu připravený.

Jak byste srovnal Česko a Slovensko? Líbí se vám více v Bratislavě, nebo v Hradci Králové?
Asi v Hradci. Je menší, tišší, ale zároveň je to krásné město. Moje rodina tam moc ráda žije, takže bych řekl, že Hradec se mi líbí víc.