Akademie ČH
út 4.9.2018 | Lenka Jonešová

Dorostenci ovládli kvalitně obsazený Zlín cup 2018 a přivezli si zlato!

Ve dnech 18. a 19. srpna se hradečtí dorostenci zúčastnili turnaje Zlín Cup 2018, který již tradičně pořádá tamní hokejový klub. Ve dvou dnech se na ledě Zimního stadionu Luďka Čajky postupně představily nabité celky jako Kometa Brno, AZ Havířov, HC Plzeň 1929 a samozřejmě domácí Aukro Berani Zlín. Mladíci Mountfieldu znovu potvrdili, že se jim na ledě zlínských Beranů daří. Po loňském pěkném druhém místě totiž letos celý turnaj ovládli a vybojovali 1. místo.

Hradecké hokejisty čekal perný víkend. Ve dvou dnech sehráli celkem čtyři duely proti houževnatým celkům, ve kterých si vyzkoušeli novinky v pravidlech, které v ELIOD Extralize dorostu vzešly v platnost pro letošní ročník 2018/19. Mimo jiné si mohli navyknout na nový systém prodloužení po každém utkání či případné nájezdy.

Hned v úvodním utkání, které začínalo v 10:15 hodin, museli Hradečtí čelit těžkému soupeři z Brna. A nečekalo je nic lehkého. V zápase plném ostrých soubojů nakonec hráči Mountfieldu zvítězili 4:0 a jakkoli se může výsledek zdát jako jasné vítězství, opak je pravdou. Odpoledne se poté od 14:45 hodin dorostenci postavili (ne)oblíbenému Zlínu. V něm si lvi vystřelili již čtyřbrankový náskok, který však domácí v poslední dvacetiminutovce ještě dvěma brankami stihli snížit. Mládežníci Hradce si ale výsledek vzít nenechali a vyhráli 4:1.

V neděli si hradečtí dorostenci museli přivstat, jelikož je už od 8 hodin čekal napínavý souboj s Plzní. Že budou muset začít zostra poznali hned ve druhé minutě, kdy Plzeňští otevřeli střelecký účet. Mladíci Mountfieldu rychle vyrovnali a rozpoutala se stíhající jízda, která dospěla až do prodloužení a následných nájezdů. V těch byli naši hráči úspěšnější, když Matěj Beneš zařídil Hradci výhru 4:3.

Ani poslední soupeř, AZ Havířov, není pro dorostence neznámým týmem. V 7. minutě přidal první přesný zásah Pinkas, který tak odstartoval cestu za vítězstvím v celém turnaji. Když se k němu postupně přidali i další spoluhráči a zodpovědný výkon gólmana Žalčíka, který propustil jediný gól, mohla radost hradeckých hráčů po výhře 4:1 vypuknout naplno a z rukou pořadatele si mohli převzít pohár za 1. místo!

Marek Pelda: Kvalita turnaje byla opravdu velká

Za mužstvo dorostenců turnaj jako správný kapitán zhodnotil Marek Pelda. „Za vítězství v turnaji jsme moc rádi. Kvalita byla opravdu velká, sehráli jsme těžké zápasy proti TOP týmům celé extraligy, čímž jsme si mohli ověřit, jak na tom jsme,“ hodnotí hráč s číslem dvacet. A v čem vidí sílu jeho celku? „Hráli jsme zodpovědně do obrany, soupeře jsme většinou nepouštěli do nebezpečnějších příležitostí a naopak se nám celkem dařilo v útoku,“ vyjmenovává aspekty, které dovedly Mountfield k vítězství.

Ačkoli Marek Pelda působí jako jeden z tahounů obrany, rád zavítá i do útoku, kam ho trenéři čím dál častěji zařazují. Jak již bylo zmíněno, tým navíc vede jako kapitán, kterého v letošní sezóně nečeká lehký úkol. Dorostenci totiž budou obhajovat mistrovský titul! Jaké jsou tedy cíle dorostenců? „Nejdřív musíme postoupit do play-off, naladit pořádně formu a teprve pak, pokud se všechno povede, můžeme pomýšlet na objahobu titulu,“ hlásí závěrem kapitán, jehož velkým oblíbencem je hradecký bek Petr Zámorský.

Kouč Luštinec: Sledovali jsme, jak jsou hráči ochotni pracovat

Za realizační tým se ujal hlavního slova trenér Luštinec. „Na turnaj do Zlína jsme již odjížděli v sestavě, ve které bychom chtěli zahájit nový ročník extraligy dorostu, který začínáme v sobotu 8. září. Na turnaji jsme odehráli celkem čtyři kvalitní utkání. V zápasech se nám ukázal charakter mužstva, když jsme velkou bojovností a chtíčem hrát hokej porazili urputnou Plzeň, která pokračovala v silovém stylu z loňského MČR.

Do Zlína odcestovalo celkem 22 dorostenců, kteří tak měli šanci přesvědčit trenéry o místo v sestavě pro mistrovskou sezónu. „Příležitost na turnaji dostali všichni hráči, u kterých jsme sledovali, jak jsou ochotni pracovat v zátěži. Věříme, že jsme na vítězném turnaji naladili správnou atmosféru a budeme připraveni úspěšně vstoupit do soutěže,“ komentuje závěrem hradecký lodivod.