Akademie ČH
so 21.4.2007 | Zdeněk Karlík, Lukáš Souček

Dorostenec Lukáš Karlík má na svém kontě 6 reprezentačních startů

Reprezentace ČR do 16-ti let měla na programu poslední akci letošní sezóny, kterou byla tři přátelská utkání se sousedícím Slovenskem. Nikdo z hráčů se neměl na co šetřit, neboť sezóna 06/07 je u konce a před mladými reprezentanty byla poslední tři střetnutí - pro mnohé šance předvést své dovednosti. Utkání se hrála 4.4. v Karviné, 5.4. v Kopřivnici a 6.4. v Kravařích. Češi v prvních dvou utkáních zvítězili 4:2 a 7:1, ve třetím Slovákům podlehli těsně 3:4. Do českého výběru "16" se dostal i hradecký obránce Lukáš Karlík, který již v reprezentaci absolvoval tři přátelská utkání proti Švýcarům.

První den reprezentace ČR "16"

Sraz hráčů byl v pondělí 2.4.2007 v 16.00 hodin na ZS v Kravařích. Hned po příjezdu autobusu měli hráči před sebou večerní „poznávací“ trénink dle sestavy, která se neměnila až do čtvrtka. Trénink sice poznamenalo cestování, ale i tak splnil svůj účel. Mnozí z hráčů již měli po sezóně a každá minuta na bruslích jim přišla vhod. Po tréninku následovalo ubytování a večeře v hotelu sousedícího se zimním stadionem. Pokoje byly vybaveny vším, co česká výprava potřebovala. Ve volném čase si hráči mohli zahrát bowling, stolní tenis, kulečník, nebo si zajít na internet, a to vše v areálu hotelu. Hlavní náplní večera byly zejména turnaje v bowlingu. O zábavu tedy bylo postaráno.

1. utkání - ČR vs Slovensko 4:2

Ve středu čekal českou reprezentaci první zápas na ZS v Karviné. Na některých hráčích byla vidět před prvním zápasem nervozita, vždyť pro většinu kluků to byla první zkušennost s reprezentací. V první třetině byla hra opatrná z obou stran. Oba týmy se spíše „otrkávaly“. Skóre utkání otevřel Antonín Honejsek, který byl jedním z mála hráčů mající s reprezentací zkušennosti. Druhá třetina už působila z obou stran hokejovějším dojmem. Slováci se ze vstřelené branky radovali dvakrát, jenže gólové trefy Daniela Korandy a Ondřeje Hoštálka znamenaly těsné vedení 3:2. V závěrečném dějství dal Josef Ptáčník Čechům dvoubrankové vedení, které si už domácí nenechali vzít. Po skončení zápasu byli vyhlášeni nejlepší hráči utkání, kterým ceny předával náměstek primátora města Karviná a Martin Hosták - generální manager reprezentace ČR do 16-ti let.

2. utkání - ČR vs Slovensko 7:1

Před čtvrtečním zápasem, který se odehrál na ZS v Kopřivnici trenéři pozměnili sestavu a do zápasu tak Češi nastoupili v novém složení. Hráči si ve druhém utkání více věřili, spadla z nich nervozita a Slováky porazili vysoko 7:1. Slovenský brankář opustil klec za stavu 5:1, ale ani tento tah slovenských trenérů české střelce nezastavil. Dva góly vstřelil Richard Jarůšek, po jednom gólu pak Filip Bajtek, Antonín Honejsek, Ondřej Havlíček, Jan Křivohlávek a Lukáš Kapec. Posledního jmenovaného postihlo v utkání zranění, což znemožnilo jeho start ve třetím a zároveň také posledním střetnutí se Slováky.

3. utkání - ČR vs Slovensko 3:4

V pátek bylo na programu poslední střetnutí, tentokrát na ZS v Kravařích. Za zraněného Lukáše Kapce nastoupil Patrik Džemla. Jeho premiéra v reprezentačním dresu neměla šťastný start. Opavský útočník byl zařazen do první pětice, která hned po úvodním vhazování inkasovala. Vzápětí však odpověděl Lukáš Vrba a bylo to 1:1. Slováci se dokázali dostat opět do vedení, jenže hradecký obránce Lukáš Karlík srovnal těsně před přestávkou a stav byl znovu nerozhodný. Výsledku odpovídala i hra obou mužstev, na kterých už byla lehce znát únava z předchozích dvou střetnutí. O jediný gól druhé třetiny se postaral Richard Jarůšek a Češi vedli 3:2. V poslední třetině však Slováci šťastným gólem srovnali poté, co slovenský útočník udeřil gólmana do hlavy. Odplata českých obránců byla ohodnocena dvěma trestnými minutami. V oslabení však Češi dvakrát vyhodili puk až za mantinel, což pro Slováky znamenalo výhodu dvou hráčů v poli. Obrovskou příležitost se podařili slovenskému výběru zužitkovat, a tak i slovenští reprezentanti poznali, jak chutná vítězství.

Lukáš Karlík

Lukáš Karlík prošel v Hradci Králové všemi žákovskými kategoriemi. Už jako hráč 8. třídy odehrál 9 utkání v lize dorostu a o sezónu později svůj počet startů za mužstvo dorostu zdvojnásobil. V sezóně 2006/07 byl již hráčem dorostu, kde pomohl svými výkony mužstvu udržet extraligu. Jako jeden z mála odehrál všech 44 utkání, ve kterých nasbíral 7 kanadských bodů za 1 branku a 6 přihrávek. Svými výkony si řekl o místo v reprezentaci, kde v listopadu odehrál 3 přátelská utkání proti Švýcarům, ve kterých nasbíral tři asistence. Na přelomu března a dubna byl nominován také na tři přátelská utkání proti Slovákům. Ve svém celkově šestém utkání se radoval z první branky v reprezentačním dresu.

Statistiky ČR "16": 6 Z - 1 G - 3 A - 4 KB - 8 TM