so 24.10.2009 | Michal Luňák, Martin Voltr

Druhá třetina rozhodla o celém utkání, shodují se oba trenéři

Ve třináctém kole první hokejové ligy přivítali hokejisté HC VCES na svém ledě Tábor a byla to velká hokejová bitva. Tábor se v Hradci rozhodně nepředstavil jako zakřiknutý nováček. Tým, který má ve svém středu několik zkušených borců, dokonce domácí přestřílel a do posledních sekund živil naději na bodový zisk. Já si toho vítězství momentálně cením víc, než kdybychom porazili třeba Chomutov, nechal se po utkání slyšet domácí trenér Jiří Mička. To hostující trenér Jaroslav Pařízek sice byl spokojen s výkonem svých svěřenců, ale nějaký bod mu k totální spokojenosti chyběl. Jihočeský trenér nejvíce litoval pasáže po vyrovnání jeho svěřenců ve druhé třetině. ,,Po vyrovnání jsme neproměnili dvě stoprocentní šance a pak inkasujeme dva hloupé góly,“ našel trenér hostů zřejmě klíčové momenty utkání. První liga pokračuje pondělním vloženým kolem, ve kterém Hradec čeká derby na ledě Chrudimi.

Jiří Mička: Dnešního vítězství si strašně cením

Po utkání v Olomouci se nechal trenér Jiří Mička slyšet, že s Táborem to bude těžké utkání a taky že bylo. ,,To utkání bylo přesně takové jaké jsme čekali a dnešní výhru jsme doslova vydřeli. Já si toho vítězství momentálně cením víc, než kdybychom porazili třeba Chomutov. Akorát jsme koukali na tabulku a je pro nás výborné, že jsme tam trochu odskočili a využili tak zaváhání Chrudimi a Vrchlabí. Jak říkám, vydřeli jsme to a je to pro nás strašně důležitý,“ začal své hodnocení hradecký kouč Jiří Mička.

Hradec sice po třetině vedl 2:0, ale k ideálu měl výkon svěřenců Jiřího Mičky hodně daleko. ,,Po té první třetině byla v kabině docela bouřka. My jsme nehráli nic, ale vedli jsme 2:0. Měl jsem pocit, že to zabralo, protože jsem hned odehráli dvě dobrá střídání, ale pak to začalo. My uděláme zbytečný faul a je to 2:1. Pak přijde okamžitě další faul, to jsem teda se štěstím přečkali, ale Tábor se tím zvedl a vyrovnal na 2:2. Po té brance hostů přišla rozhodující fáze utkání, kde jsme zase odskočili na rozdíl dvou branek. Věděli jsem však, že není rozhodnuto a do třetí třetiny jsme šli střídání po střídání. Hosté sice ještě snížili, ale já bych chtěl moc poděkovat těm třem lajnám, které ten zápas dohrávali. Oni tu třetí třetinu odmakali a vydřeli pro nás tři body.“

Je specifické hrát sice proti nováčkovi soutěže, který však má ve svém středu několik zkušených borců? ,,Je to strašně těžké. Veřejnost vidí, že přijede nějaký nováček a že to musí být jasná výhra. Jenže ten Tábor je strašně zkušený a mají tam skoro deset borců co hráli dříve extraligu. Nováček nenováček, ta soutěž je strašně vyrovnaná a my jsme rádi, že doma až na tu Jihlavu sbíráme body.“

Sběr hradeckých bodovaných zápasů je již na čísle sedm. Je to důležité pro vytvoření klidu do dalších bojů? ,,Důležité je hlavně to, že jsme se dostali do horních pater tabulky. Uvědomujeme si však, že nás může postihnout marodka, krize, cokoli a můžeme se propadat dolů. Takže dokud nás toto nepostihne, potřebujeme bodovat a nahrát body. Navíc nás čeká zase ten těžký program, již v pondělí nás čeká derby.“

Co očekává hradecký trenér od derby a soupeře? ,,Moc se na to těšíme a věříme, že k tomu hráči od začátku přistoupí zodpovědně. Bude to pro nás jiný zápas než třeba dnes. Chrudim má hodně zkušený tým, doplněný o mladíky z Pardubic. Ono jim to ze začátku moc nešlo, hlavně doma. To je však tím složením týmu a je to podobné jako u nás. Zkušení hráči se rozjíždějí do té sezóny pomaleji. Teď se však již Chrudim rozjíždí a vstoupá do těch horních pater kam jistě patří. Pro nás je také důležité kvalitně zregenerovat, protože dvě utkání po sobě jsme dohrávali na tři lajny a bylo vidět, že toho kluci už mají docela dost. Věřím však, že je derby vyhecuje a vydají se na maximum. Víme, že nás čeká těžká práce, ale chceme v Chrudimi uspět,“ uzavřel po vítězném utkání s Táborem hradecký trenér.

Jaroslav Pařízek: V závěru jsme se již do žádně šance nedostali

Tábor vedený Jaroslavem Pařízkem v Hradci ve třetí třetině dotáhnul skóre na rozdíl jediné branky. Co mu chybělo k tomu, aby vyrovnal? „Tam nám určitě chybělo, abychom si vůbec vypracovali nějakou gólovou šanci. Domácí se posledních deset minut zatáhli, výborně bránili střední pásmo i svoji třetinu, takže jsme se už do žádné větší šance nedostali.“

Nebyla to ale poslední část, která rozhodla o výhře domácích. „To určitě ne. My jsme si ten zápas prohráli ve druhé třetině. Sice jsme vyrovnali, potom jsme dokonce měli dvě stoprocentní šance, ale sami jsme dostali dva hloupé góly. Mohli jsme ho sami rozhodnout, ale bohužel jsme svými chybami posadili domácí na koně a oni toho využili.“

Vítěznou branku přinesla střela obránce Aleše Křetínského, který z levého kruhu tvrdě prostřelil Pavla Francouze. „Je sice pravda, že brankář ten gól mohl chytit, ale na druhou stranu tam zase plno věcí chytil. Ten gól byl vůbec laciný, vypramenil z našich chyb. My tam máme puk na modré čáře, ale nedostaneme ho do středního pásma, navíc kluci byli na ledě dlouho a nestihli vystřídat. Řekl bych, že to byla chyba celé naší pětice.“

Tábor byl jedním z mála mužstev, které přijelo hrát do Hradce hokej. „My se snažíme hrát účinný hokej, aby se na něj dalo i dívat a taky abychom něco vyhráli. Já nejsem zastánce nějakého zanďoura, nechci aby mužstvo hrálo totální defenzívu, to klukům určitě ordinovat nebudu. No a kdybychom ty šance v první nebo druhé třetině proměnili, tak jsme se tady teď mohli bavit, že jsme 5:3 vyhráli my. Myslím, že jsme měli stejně šancí jako domácí. Na druhou stranu tvrdím, že na tři góly se musí bodovat.“

Většinou přijíždějí do Hradce týmy, které se snaží uhrát co nejlepší výsledek. Často se spokojí s bodem, někdy i jen s přijatelnou prohrou. To ale o Táboru říct nelze. „Já jedu na každý zápas s cílem zvítězit, a i sem jsme jeli vyhrát. Bohužel se to nepovedlo, takže se budeme koncentrovat na pondělí, kdy nás doma čeká Šumperk.“

Cílem prvoligového nováčka stále zůstává záchrana. „Chceme se umístit do toho 12. místa, abychom se vyhnuli play-outu. Ale můžeme říct, že jako nováček jsme se už v té soutěži stabilizovali.“

A jak to vidí Jaroslav Pařízek s Hradcem? „Tak Hradec patří dlouhodobě do nejlepší čtyřky, v semifinále hraje už léta. Podle kádrů to vypadá, že by společně s Olomoucí měl patřit za ty dva největší favority,“ vysekl závěrem Východočechům poklonu jihočeský trenér.