Aktuální zprávy z klubu
so 10.8.2019 | Jan Brůna

Hodně gólů i vysoká návštěvnost. Mountfield Cup se vydařil

Mountfield Cup 2019 ve středu dospěl ke zdárnému konci! Předsezónní turnaj po vzoru minulých let zakončilo symbolicky derby mezi domácím Hradcem a Dynamem Pardubice. Nejen na tento zápas dorazil na poměry příprav úctyhodný počet diváků a v ČPP Aréně byla tradičně skvělá atmosféra. Z titulu se radoval Spartak Moskva, Lvi zakončili turnaj na druhém místě, na třetí příčce se usadil Slovan Bratislava a bez bodu zůstal na dně tým z města perníku.

Debakl 0:8 připomněl rok starou výhru Sparty

Turnaj zahájil v neděli odpolední duel mezi Dynamem a mužstvem ze Slovenska. Belasí zvítězili lehce 3:0 především díky dvěma gólům ostrostřelce Radovana Puliše. Tentýž den večer se fanouškům poprvé ukázal také domácí tým, který vyzval ke střetu Spartak Moskva. Hokejisté z KHL potvrdili roli favorita výhrou 2:1 až po samostatných nájezdech. Pro mnohé hradecké letní posily šlo vůbec o první zápas za východočeský klub, mj. i pro Marka Mazance, který odchytal celý zápas.

Hráči Mountfieldu neměli mnoho času na odpočinek a hned v pondělí šli znovu do akce. Čekalo je totiž utkání se Slovanem! Hradečtí zvítězili vysoko 6:2, hattrickem se poprvé v roli kapitána blýskl bojovník Radek Smoleňák. V souběžně hraném duelu schytalo Dynamo před vlastními diváky debakl 0:8. Stejným gólovým rozdílem skončil zápas na turnaji minulý rok, kdy pražská Sparta zaskočila švýcarský Davos výhrou 10:2!

Poslední hrací den se v pravé poledne střetli Moskvané s Bratislavou. Týmu z ruského hlavního města stačilo k celkovému prvenství na Mountfield Cupu jakkoliv porazit Slovan. Prodloužení ani samostatné nájezdy však nebyly třeba, Spartak po 60 minutách zvítězil 5:3 a mohl zvednout nad hlavu putovní pohár. Poprvé tak hradecký turnaj vyhrálo zahraniční mužstvo! V prvních dvou letech (2016 a 2017) slavili titul domácí hokejisté, před rokem se pod Bílou věží z trofeje radovala Sparta.

Na úplný závěr čekal fanoušky v ČPP Aréně tradičně třaskavý souboj mezi domácími Lvy a rivaly z Pardubic. Diváci i přes ne tolik atraktivní zápas nakonec viděli šest branek a Hradec se naladil do sezóny výhrou 4:2.

Čtyřgólový střelec i cena pro hradeckého kapitána

Na Mountfield Cupu se jako vždy předávala i řada individuálních ocenění – vyznamenán byl opět nejlepší brankář, obránce, útočník, střelec a nejužitečnější hráč turnaje. Za nejspolehlivějšího strážce brankoviště byl zvolen slovenský gólman v barvách Spartaku Moskva Július Hudáček. Ten v samostatných nájezdech vychytal pět střelců Hradce, proti Pardubicím udržel čisté konto a v posledním duelu přispěl svými zákroky ke zdolání Belasých.

Nejlepším zadákem se stal Slovinec Matic Podlipnik, který k poctivému plnění defenzivních povinností přidal i bonus v podobě vstřelené branky – v prvním střetnutí turnaje upravoval náskok svého týmu na 3:0. Navíc si svými výkony na turnaji vydobyl ve Slovanu novou smlouvu.

Cena za nejpřesvědčivější výkon mezi forvardy byla jedna ze dvou trofejí, pro kterou si dokráčel český hráč. Ne však v barvách Mountfieldu! Byl jím totiž moskevský Robin Hanzl, bývalý člen kádru Litvínova či Ústí nad Labem, který zaznamenal dohromady čtyři asistence.

Nejúspěšnějším střelcem turnaje se stal se čtyřmi přesnými zásahy slovenský Radovan Puliš. Jeho gólové řádění odneslo dvakrát Dynamo, po jednom kousku také Hradec a Spartak. A konečně cenu pro nejplatnějšího hráče obdržel Radek Smoleňák. Čerstvý kapitán Lvů sice zasáhl pouze do jednoho zápasu na turnaji, svému bývalému zaměstnavateli Slovanu Bratislava ale nasázel hattrick a zaslouženě si tak došel pro individuální trofej.

Mountfield HK v průběhu čtyř let turnaje posbíral všechny individuální ceny, vyjma té pro beka. První ročník vyhrál ocenění pro nejlepšího brankáře Ondřej Kacetl, který tehdy inkasoval pouhých pět branek. Nejlepšími útočníky byli vyhlášeni hned dva hokejisté zpod Bílé věže – nejdříve v roce 2016 Andris Džerinš a minulé léto mladík Matěj Chalupa. Střelcem s nejvíce góly se stal před dvěma lety Richard Jarůšek. Nejužitečnějším hráčem turnaje byl v roce 2016 Jaroslav Bednář a letos již zmíněný Radek Smoleňák.

Letošní turnaj pokořil návštěvnost minulého ročníku

Na Mountfield Cup 2019 dorazilo celkem přes 11 000 diváků, tedy přibližně o tisíc více než v roce 2018. Počtem fanoušků se tak právě uplynulý šampionát zařadil na pomyslnou třetí příčku. Na druhém místě jen těsně zůstává premiérový ročník s 12 000 lidmi v hledišti a bezkonkurenčně první je dva roky stará příprava, na kterou zavítalo až 15 000 sledujících.

TOP 3 hráči Spartaku Moskva:

 • Július Hudáček: vychytané nájezdy hráčů Mountfieldu a čisté konto proti Pardubicím
 • Robin Hanzl: čtyři asistence na turnaji
 • Kaspars Daugavinš: proměněný rozhodující nájezd proti Hradci, na turnaji 1+1

TOP 3 hráči Mountfieldu HK:

 • Filip Pavlík: první gól Lvů v nové sezóně, proměněný nájezd v duelu se Spartakem
 • Adam Kubík: branka proti Dynamu, první v hradeckém dresu
 • Radek Smoleňák: první zápas v roli kapitána, hattrick proti Slovanu Bratislava

TOP 3 hráči Slovanu Bratislava:

 • Matic Podlipnik: vyhlášen nejlepším obráncem turnaje, jeden gól proti Pardubicím
 • Roman Kukumberg: návrat pod Bílou věž, na turnaji jedna asistence
 • Radovan Puliš: se čtyřmi góly nejlepší střelec turnaje

TOP 3 hráči Dynama Pardubice:

 • Tomáš Vlk: junior, teprve osmnáctiletý brankář, nastoupil proti Slovanu Bratislava
 • Filip Kuťák: jeden ze dvou jediných střelců Dynama na turnaji
 • Karel Nedbal: jeden ze dvou jediných střelců Dynama na turnaji