Aktuální zprávy z klubu
čt 7.4.2016 | Rudolf Bernart, Jan Vavřina | Foto: Roman Mareš

Hráči Mountfieldu HK pomohli Univerzitě Hradec Králové ke stříbru na mistrovství!

Na přelomu března a dubna 2016 ve Slaném konalo Akademické mistrovství České republiky v ledním hokeji, kde mezi sebou soupeřily výběry vysokých škol. Univerzita Hradec Králové vyslala do středních Čech silný výběr, tvořený zčásti hráči Mountfieldu HK, a přivezla skvělé stříbrné medaile! Ve finále Hradečtí podlehli brněnské Masarykově univerzitě. V hradeckých barvách se objevil například Jan Berger, Patrik Miškář, Milan Valášek nebo René Piegl.

Každoročně se do Slaného sjíždějí ti nejlepší hokejisté, kteří zároveň studují vysokou školu. Zastoupení zde měla i Tipsport extraliga a WSM Liga. První den sehrála hradecká univerzita čtyři zápasy v základní skupině. V úvodním duelu porazila Jihočeskou univerzitu poměrem 3:1. Na toto vítězství navázala i v dalším utkání s Univerzitou Pardubice, kterou přehrála 3:0.

Následně si UHK zajistila postup výhrami 8:0 nad Vysokou školou technickou a ekonomickou z Českých Budějovic a 3:0 nad Západočeskou univerzitou z Plzně. Za zmínku určitě stojí sedm branek Milana Valáška nebo hattrick Patrika Miškáře – oba si přivezli skvělou formu z Litoměřic, respektive z Mountfieldu HK.

Ve čtvrtfinále sladká odveta proti Olomouci

Do osmifinálové skupiny tedy postoupila Univerzita Hradec Králové z prvního místa, tam ji čekaly výběry dvou pražských škol. Zde si hradečtí studenti připsali první dvě porážky na turnaji – nestačili na Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy poměrem 3:5, poté prohráli výsledkem 2:4 i se Zemědělskou univerzitou. Tyto porážky znamenaly třetí místo ve skupině. Ve čtvrtfinále tak čekala na hradecké Univerzita Palackého z Olomouce.

Olomoucké univerzitě měla ta hradecká co vracet. O rok dříve totiž právě s Univerzitou Palackého prohrála UHK ve čtvrtfinále a cesta turnajem pro ni skončila. Pro odvetu si hradečtí studenti vybrali ten nejlepší možný moment. Do zápasu vstoupili lépe Moravané, kteří se ujali vedení 1:0. Po gólech Lukáše Bureše, Patrika Miškáře, Jana Bergera a Michala Procházky se ale podařilo zápas otočit a dotáhnout ho do vítězného konce. Po výhře 4:1 se tak UHK mohla radovat z postupu do semifinále, kde ji čekala opět pražská FTVS.

V semifinále neuvěřitelná bitva, ve finále lepší Brno

Semifinálové klání mezi Univerzitou Hradec Králové a Fakultou tělesné výchovy a sportu bylo bezesporu reklamou na hokej a sport vůbec. Univerzita Karlova šla nejprve do vedení, ale hradečtí mladíci dokázali zápas obrátit ve svůj prospěch. Do posledního dějství vstupovala UHK s pohodlným vedením 6:2. Třetí třetina ale přinesla neuvěřitelný zvrat. Pražští studenti snížili, hradečtí ale zase odskočili na rozdíl čtyř branek. FTVS ale v poslední desetiminutovce předvedla neskutečnou stíhací jízdu, která jí přinesla vyrovnání na 7:7 přesně 0,6 sekundy před závěrečnou sirénou.

Hradečtí byli jako opařeni. Výborná psychika a týmový duch mužstva ale nedovolil složit zbraně a hned v 1. minutě prodloužení poslal hradeckou univerzitu do finále Martin Bartoň, kterého si hradečtí fanoušci pamatují z juniorských kategorií a přípravných zápasů A-mužstva.

Ve finále narazili hradečtí studenti na favorita turnaje – brněnskou Masarykovu univerzitu. Východočeši sice celý zápas bojovali, ale silný soupeř po většinu utkání určoval tempo hry a zaslouženě vyhrál 4:2. Pro hradeckou univerzitu je ale 2. místo velkým úspěchem a znamená historický zápis do milníků hradeckého univerzitního sportu!

Jak turnaj hodnotí sami hráči UHK?

René Piegl: „Turnaj hodnotím velmi pozitivně. Všechny zápasy měly vysoké tempo, protože v každém týmu byl nějaký hráč z extraligy nebo první ligy, což je dělalo kvalitními. Týden ve Slaném jsem si užil také po kolektivní stránce, v našem týmu panovala úžasná atmosféra. Jen škoda posledního kroku, ale 2. místo je úspěch.“

Jan Berger: „Po částečné obměně kádru z minulých let se nám opět podařilo vytvořit výbornou partu, která táhla za jeden provaz. To bylo důležité v klíčových momentech turnaje. Každý z týmu odvedl perfektní práci na hranici svých možností a úspěch je proto zasloužený. Chtěl bych všem poděkovat za odvedený výkon, jak na hřišti, tak i mimo něj, a vážím si možnosti být součástí hokejového univerzitního týmu.“

Patrik Miškář: „Pro mě osobně to byla první zkušenost s univerzitním hokejem. Musím říct, že jsem zažil něco neuvěřitelného, protože v našem týmu panovala skvělá nálada a úroveň turnaje byla opravdu vysoká, každá škola mohla uspět. Přirovnal bych to k horním patrům 2. ligy. Všechny nás mrzí prohrané finále, ale kdyby nám před turnajem někdo řekl, že budeme druzí, brali bychom to všema deseti. Skvělý zážitek a nádherný týden.“

Milan Valášek: „Já osobně si akademické mistrovství vždy ohromně užívám. Dlouhodobě je v týmu univerzity skvělý kolektiv, který je postupně doplňován mladšími hráči. Mrzí nás, že jsme nevyhráli poslední zápas, ale i tak to byl pro nás všechny zážitek. Jsem moc rád, že můžu být součástí takového kolektivu.“

Pavel Hlavatý: „Jsem nesmírně rád za stříbrné medaile. Všichni se na akci těšíme dlouho dopředu a já jsem vděčný, že mohu být součástí týmu Univerzity Hradec Králové.“

Jiří Janoušek: „Jsem velice rád, že i po generační obměně tým nepřestal fungovat a pokračuje ve své tradici, kterou je týmový duch a fair play!“

Univerzitu Hradec Králové reprezentovali: Rudolf Bernart, Jan Berger, Pavel Hlavatý, René Piegl, Jan Michálek, Patrik Miškář, Martin Bartoň, Václav Svoboda, Tomáš Mečiar, Lukáš Bureš, Petr Chaloupka, Václav Pecen, Michal Procházka, Milan Valášek, Lukáš Junek, Lukáš Budínský.