Preview k zápasu
so 19.1.2019 | Anna Marie Kokrhounová

Hradec chce prodloužit domácí sérii. Podruhé hostí Vítkovice

Pouze jeden den odpočinku měli hráči Mountfieldu po bitvě na plzeňském ledě. Výsledek 0:4 však musí hodit za hlavu. V neděli je totiž čeká další náročné utkání o vrchní příčky extraligové tabulky. Pod Bílou věž míří Vítkovice, které Hradec přeskočily v tabulce. Mountfield má však v zádech domácí vítěznou sérii trvající již šest zápasů. Utkání startuje v 17:00.

„Teď jsme měli skvělou sérii, ale v tabulce jsme se nikam nehli.“

6 Lukáš Cingel (o našlapané tabulce)

Ačkoliv byli Hradečtí Plzni vyrovnaným soupeřem, v pátečním duelu nedokázali ani jednou skórovat a ze západu Čech se vrátili bez bodů. „Ze začátku jsme měli dobrý nástup a měli jsme šance. Jak zápas pokračoval, neudrželi jsme se moc na puku. Oni v tom byli mnohem lepší a udrželi se v útočném pásmu. Nám chybělo je zavřít v obraně a trošku je unavit. To byl největší rozdíl,“ hodnotí zápas Lukáš Cingel. První gól do hradecké sítě navíc přistál pouhých pár sekund před koncem první třetiny. „Trošku je to uklidnilo a ve druhé třetině byli ve větší pohodě a začali si věřit,“ říká hradecký centr.

V pátečním utkání hrály velkou roli také vyloučení a následné početní výhody Plzně. Ta Východočechy dokázala dvakrát potrestat, jednou také když si svůj trest odpykával Lukáš Cingel. „Moje čtyřminutové vyloučení jim asi pomohlo. Přesilovku zahráli dobře a šli potom ještě pět na tři. To je nakoplo a odskočili na dva góly,“ popisuje smolnou situaci. Vidí ale také to, co je do dalšího zápasu potřeba zlepšit. „Musíme se lépe připravit. Víc si věřit na puku v útočném pásmu, vymyslet něco a víc se tlačit do brány,“ vyhlíží další zápas útočník s číslem šest na zádech.

Vítkovice však spolu s Mountfieldem bojují o přední příčky extraligové tabulky. V neděli tak hradecké hokejisty nečeká nic jednoduchého. „Doufám, že to bude více útočné než obranné. Vítkovice hrají super hokej. Bojují a mají to skvěle rozložené do všech pětek. I my máme skvělý kádr a myslím si, že to bude dobrý zápas,“ těší se na utkání slovenský reprezentant. Sám přiznává, že postavení v tabulce sleduje. „Koukám se na to, jak hrály ostatní týmy a jak se to tam pohybuje. Je to dost našlapané. Teď jsme měli skvělou sérii, ale v tabulce jsme se nikam nehli. Do playoff je ale ještě daleko. Musíme se soustředit na každý zápas a sbírat body, abychom měli co nejlepší pozici,“ dodává.

Dobré domácí výkony vynesly Riederu do čela

Vítkovice do sezóny vstoupily dobře a z prvních třech zápasů braly plný počet bodů. Následně však výhry začaly střídat prohry. Čtyři říjnové zápasy v řadě Riedera ovládnout nedokázala, hned vzápětí však předvedla skvělý výkon a tentokrát čtyřikrát za sebou uspěla. V šesti duelech se ale Vítkovicím nepodařilo vsítit ani jednu branku.

Nejčernější část letošního ročníku prožili Moravané na začátku prosince. Prohru na ledě brněnské Komety totiž následovaly další a vyšplhaly se až na číslo pět. Z následných jedenácti zápasů však Vítkovice prohrály pouze dvakrát. V Mladé Boleslavi utkání nezvládli 1:4, o týden později v Chomutově padly podobným výsledkem 2:4.

Série čtyř domácích utkání však pomohla Rideře vyšvihnout se až na druhé místo tabulky. Vítkovice v OSTRAVAR ARENĚ postupně porazily Pardubice, Třinec, Karlovy Vary i Brno. Ve třech případech navíc zápas ovládly poměrem 4:1. V našlapané tabulce to však nebudou mít jednoduché. Ze čtyř týmů z čela mají nejvyšší odehraný počet zápasů a Liberec s Hradcem se na ně dotahují se ztrátou pouhých dvou bodů.

Kvalitní ofenzíva a stabilní obrana, to jsou Vítkovice

OndřejRoman
Rodák z Ostravy vede týmovou produktivitu a se třiceti šesti body (11+25) je současně čtvrtým nejlepším hráčem kanadského bodování soutěže.

Stálicí ve vítkovickém brankovišti je i nadále Patrik Bartošák. V letošním ročníku zasáhl již do 36 duelů, po kterých si stále drží výborné statistiky a úspěšnost 93,83 %. Svého brankářského kolegu Daniela Dolejše mezi tři tyče pustil pouze ve třech případech. Shodou okolností jednou proti Lvům.

Ofenzíva Vítkovic patří opravdu spíše útočníkům. Nejproduktivnějším obráncem je totiž s jedenácti body (1+10) Petr Šidlík. Již tradičně však mají Moravané zástupce na špičce bodování Radegast Indexu. Jan Výtisk ani teď nezahálí a má na svém kontě 197 bodů. Nejvíce času na ledě patřilo před odchodem do KHL Marku Hrbasovi. Ten na ledové ploše strávil v průměru 21:11 minut.

Útočná síla Vítkovic stojí především na Ondřeji Romanovi, který s 36 body (11+25) vede týmovou produktivitu. Patnáct přesných zásahů má na svém kontě Radoslav Tybor a vede tak tabulku úspěšných střelců Ridery. Nejpilnějším střelcem je Jakub Lev. Ačkoliv však na branky soupeřů vyslal již 101 střel, ujmout se dokázalo "pouhých" deset.

Letošní vzájemné duely zatím ovládá Hradec

V letošní sezóně se Hradec s Vítkovicemi střetl dvakrát. V obou případech to byl Mountfield, kdo se radoval z vítězství. První utkání pod Bílou věží zvládli Východočeši celkem jednoznačně 4:1. Ve Vítkovicích však udolali domácí 5:4 až v samostatných nájezdech. Celková statistika také mluví pro Mountfield. Z dvaadvaceti střetnutí Lvi zvítězili patnáctkrát. Naopak Riedera v ČPP Aréně zvítězila pouze třikrát z jedenácti utkání.

Statistické okénko – Vítkovice…

  • … mají třetí nejlepší hru v početní nevýhodě. Ubránili již 86,93 % oslabení.
  • … jsou třetím nejméně vylučovaným celkem soutěže. Sudí zatím rozdali Vítkovicím jen 403 trestných minut. Nejvylučovanější Pardubice jich mají 576.
  • … mají druhou nejmenší úspěšnost na vhazování. V kruhu na vhazování vyhrají v 46,31 % případů. Nejúspěšnější jsou v obranném pásmu.
  • … při hře bez brankáře obdrželi nejvíce gólů do prázdné brány. Spolu Dynamem s Spartou jsou na tom s šesti kousky nejhůře. Na druhé straně však Vítkovice power-play využily sedmkrát.
  • … jsou týmem s nejvíce body v Radegast Indexu. Na svém kontě jich mají už 996, Hradec je až šestý s 730.

Vstupenky stále v prodeji, přijďte podpořit Hradec

Nedělní utkání divákům nabídne další souboj z čela tabulky. Hradečtí hokejisté tak budou potřebovat vaši podporu. Vstupenky na nedělní zápas jsou stále k dispozici, zakoupit je můžete buď skrze on-line aplikaci nebo přímo na pokladnách ČPP Arény. Ty se v den utkání otevírají již ve 13:00 a vstupenky lze zakoupit i po začátku zápasu.

Sestavy z minulého utkání


Maxwell – Linhart, Zámorský, Cibulskis, Graňák, Rosandič, F. Pavlík, Nedomlel – Smoleňák, Koukal, Paulovič – Lessio, Cingel, Vincour – Miškář, Bičevskis, M. Chalupa – Rákos, Dragoun, Vopelka.