Preview k zápasu
út 31.10.2006 | Martin Koutský, Daniel Višňák

Hradec jede do Třebíče

Po vydřeném domácím vítězství nad Mladou Boleslaví zajíždí ve středu Energetici do Třebíče, na led aktuálně sedmého týmu soutěže. Třebíč podává v letošní sezóně velmi kvalitní výkony, v posledních dvou kolech ale vyšla bodově naprázdno a tak je jasné, že bude chtít proti hradeckým Energetikům znovu naplno bodovat. Hráči z Vysočiny nejprve ztratili doma proti Ústí slibný dvoubrankový náskok a nakonec prohráli 2:4, v posledním vystoupení se vrátili s prázdnou i z Kadaně, kde prohráli 3:4. Středeční utkání začíná v Třebíči úderem osmnácté hodiny a vy ho budete moci tradičně sledovat zde na webu živě v ON-LINE přenosu.

Soupeř pod drobnohledem
Povzbuzeni nejen dvěma výhrami na ledě soupeře (2-0 v Ostravě a 3-0 v Olomouci), ale také podpisem dlouhodobé smlouvy s novým generálním partnerem, Skupinou ČEZ, přivítali minulou sobotu hokejisté z Vysočiny před vlastním publikem jednoho z favoritů soutěže, celek Ústí nad Labem. Start do utkání se jim vydařil, na začátku druhé třetiny po gólu Bedřicha Ščerbana vedli už 2-0. Domácí gólman Filip Luňák odolával útočné snaze Severočechů až do poloviny zápasu, kdy hosté využili dvojnásobnou přesilovku a odchovanec hradeckého hokeje v brance Třebíče tak musel po dlouhých 154 minutách bez inkasované branky lovit puk ze své sítě. Od tohoto okamžiku převzali otěže zápasu do svých rukou borci ze severu Čech a třemi zásahy do černého otočili výsledek utkání na 2-4. „Utkání jsme měli velmi dobře rozehrané, vedli jsme 2-0 a byli jsme Ústí rovnocenným soupeřem. Pak přišel moment, kdy jsme měli ještě velkou šanci na zvýšení na 3-0 a vzápětí došlo ke zbytečnému faulu, po kterém jsme šli do tří. Od té doby se to utkání otáčelo, přišla série úplně zbytečných vyloučení a to utkání jsme si v podstatě prohráli úplně sami,“ zhodnotil duel pro oficiální klubové stránky asistent trenéra Třebíče Jiří Otoupalík. Ztracené body chtěli hráči z Vysočiny vybojovat zpět v pondělí na ledě Kadaně. Minimálně k jednomu bodu byli opravdu blízko, vždyť na začátku poslední minuty normální hrací doby svítily na tabuli skóre dvě trojky. Proti však byl domácí Jan Stehlík, který v čase 59:17 překonal třebíčského Luňáka a svým druhým gólem v utkání rozhodl o tom, že body se dělit nebudou. „Je to pro nás škoda, protože to utkání, ať už se vyvíjelo jakkoli, ve třetí třetině jsme odehráli řadu minut v oslabení a když už saháme po bodu, tak vlastní taktickou chybou utkání ztratíme. To mě mrzí,“ uvedl po zápase, v němž Třebíč podruhé za sebou nastřílela všechny své góly v početní převaze, hlavní trenér hostů Josef Horešovský.

Kadaň – Třebíč 4-3 (1-1, 2-2, 1-0)
Branky: 14. Pulpán, 25. Stehlík, 33. Hlavatý, 60. Stehlík – 20. Gulaš, 30. Bulička, 31. Mertl. Vyloučení: 11-15, navíc Derfler (K) 10 min. Využití: 2-3. Střely: 23-42. Diváků: 390. Sestava Třebíče: Luňák – Ščerban, Rehák, Hrbáček, Bulička, Sláma, Šefčík – Laš, Dolníček, Mertl – Handlovský, Květoň, Gulaš – Čech, Oliva, Látal – Přibyl, Bula, Korotvička. Hráno 30. 10. 2006.

Nejzkušenějším hráčem celku SK Horácká Slavia Třebíč je bezesporu Bedřich Ščerban. Bývalý mnohonásobný reprezentant, účastník tří olympijských turnajů a osmi světových šampionátů, i ve svých 42 letech dokazuje, že hokej hrát nezapomněl, vždyť v klubové statistice byste stejně jako loni marně hledali produktivnějšího beka. V této sezoně si Ščerban v 16 zápasech připsal deset kanadských bodů za tři branky a sedm asistencí, s pěti plusovými body a je zároveň lídrem celého týmu v této kategorii. Nejlepším střelcem Třebíče je s osmi přesnými zásahy Tomáš Mertl, jenž je s dvanácti kanadskými body společně s Petrem Zahradníkem v čele klubové tabulky produktivity. Mezi tyčemi dostává nejvíce příležitostí Filip Luňák, který loňskou sezonu kryl záda Filipu Šindelářovi. Po jeho návratu do Mladé Boleslavi se Luňák dostal na pozici brankářské jedničky a za důvěru se odvděčuje kvalitními výkony, jimiž doposud výrazně převyšuje své kolegy na tomto postu.

Kanadské bodování: 12 (8+4) Mertl Tomáš (ú), 12 (5+7) Zahradník Petr (ú), 10 (5+5) Dolníček David (ú), 10 (3+7) Ščerban Bedřich (o), 8 (3+5) Šefčík Karel (o), 8 (2+6) Hrbáček Marcel (o), 7 (3+4) Látal Ondřej (ú), 7 (2+5) Laš Marek (ú), 6 (3+3) Handlovský Lukáš (ú), 5 (3+2) Oliva Jiří (ú)
Střelci: 8 Mertl Tomáš (ú), 5 Zahradník Petr (ú), 5 Dolníček David (ú)
Nahrávači: 7 Zahradník Petr (ú), 7 Ščerban Bedřich (o), 6 Hrbáček Marcel (o)
+/- hodnocení: +5 Ščerban Bedřich (o), +2 Květoň Lukáš (ú), +2 Vomela Lukáš (o)
Trestné minuty: 31 Látal Ondřej (ú), 30 Rehák Denis (o), 22 Šefčík Karel (o)
Brankáři – průměr obdržených branek: 2,25 Luňák Filip, 2,58 Chábera Jan, 4,29 Valent Michal
Brankáři – procento úspěšnosti zásahů: 92,19 Luňák Filip, 89,38 Chábera Jan, 87,91 Valent Michal
Brankáři – počet výher: 5 Luňák Filip, 2 Chábera Jan
Brankáři – čistá konta: 2 Luňák Filip

Jak to bylo naposledy
V sobotu 23. září se oba týmy utkaly v rámci čtvrtého ligového kola, Hradec Králové využil domácího prostředí a svého soupeře zdolal vysoko 6-1. Úvod zápasu však takovému výsledku nenapovídal, už ve třetí minutě šli do vedení hosté. „Bylo to přesně utkání, jaké jsme očekávali,“ přiznal kouč Východočechů Vladimír Jeřábek. „I když jsme se na tento zápas dlouho připravovali, tak se hráči nedokázali vyvarovat mírného podcenění soupeře. Ze začátku jsme tolik nebruslili a i zbytečně faulovali. Samozřejmě za to přišel trest v podobě gólu.“ Do kabin se šlo za nerozhodného stavu, o který se postaral v 16. minutě Haluza. „V šatně jsme si to vyříkali, začali lépe bruslit a po druhé třetině byl zápas myslím rozhodnutý,“ připomněl Jeřábek vydařenou druhou část hry, v níž Energetici třikrát překonali Valentu v brance Třebíče. Ta letos na kluzištích soupeřů odehrála již osm zápasů a přestože pětkrát odešla v normální hrací době poražena, čtyřikrát to bylo o pouhou branku. Jediný zápas, který Třebíči venku vůbec nevyšel, byl právě ten v Hradci.

Hradec Králové – Třebíč 6-1 (1-1, 3-0, 2-0).
Branky: 16. Haluza, 27. Vondráček, 32. Domin, 37. Roubík, 41. Fišer, 58. Haluza – 3. Přibyl. Vyloučení: 6-8, navíc Fořt (HK) 10 min. Využití: 2-0. Střely: 41-26. Diváků: 1425. Sestava Hradce: Hylák – Toužimský, Mocek, Hendrich, Daňo, Burian, Lesák – Fořt, Roubík, Fišer – Domin, Koudelka, Vondráček – Haluza, Šeda J., Suchý – Potůček, Volráb, Šebek. Sestava Třebíče: Valent – Ščerban, Rehák, Dvořák, Šefčík, Hrbáček, Bulička, Sláma – Laš, Dolníček, Mertl – Handlovský, Sobotka, Korotvička – Čech, Zahradník, Látal – Přibyl, Nahodil, Burian J. Hráno 23. 9. 2006.

V minulé sezoně oba celky názorně předvedly, co znamená přísloví „Můj dům, můj hrad“ ve světě hokeje. Ačkoliv byly tři ze čtyř vzájemných zápasů hodně vyrovnané, pokaždé se nakonec radovali domácí.

Hradec Králové – Třebíč 2-1 (1-0, 1-1, 0-0).
Branky: 20. Roubík, 40. Cetkovský – 25. Čech. Hráno 25. 1. 2006.
Třebíč – Hradec Králové 4-0 (1-0, 1-0, 2-0).
Branky: 8. Laš, 29. Zahradník, 43. Čech, 58. Látal. Hráno 10. 12. 2005.
Hradec Králové – Třebíč 1-0 (1-0, 0-0, 0-0).
Branka: 15. Koudelka. Hráno 29. 10. 2005.
Třebíč – Hradec Králové 2-1 (1-0, 1-0, 0-1).
Branky: 15. Laš, 40. Látal – 45. Suchý Petr. Hráno 17. 9. 2005.