Tiskové zprávy
po 26.8.2019 | Jan Vavřina | Foto: Jacob Kupferman / Charlotte Checkers

Hradec reaguje na marodku v obraně, přichází Philip Samuelsson

Mountfield HK má na soupisce devět zadáků, tři z nich ale nemohli zasáhnout do posledních přípravných zápasů vinou zranění či drobných šrámů. Vedení klubu proto zrealizovalo příchod dalšího defenzivního hráče, kterým je švédský obránce s americkým pasem Philip Samuelsson. Na východ Čech přihází na try-out s možností klubu prodloužit spolupráci do konce ročníku.

Jak se uskutečnil příchod osmadvacetiletého zadáka mezi Lvy, objasňuje generální manažer klubu Aleš Kmoníček. „Po nepříjemných zdravotních komplikacích, které potkaly některé naše hráče z obrany, jsme okamžitě začali shánět náhradu. Dostali jsme tip a dobré reference na Philipa, který dlouhou dobu působil v AHL. Je to hráč, který se nám při zranění Tomáše Linharta a Richarda Nedomlela bude hodit,“ říká hradecký funkcionář.

Právě tyto dva jmenované hráče by měl dle sportovního manažera Jaroslava Bednáře zkušený zadák v blízké době nahradit. „Protože je Philip čistě defenzivní obránce, rozhodli jsme se ho oslovit a domluvili se s ním na měsíční zkoušce s tím, že když u nás uspěje, prodloužíme mu smlouvu do konce sezóny. Slibujeme si od něj čistě obrannou práci,“ předesílá bývalý hradecký kapitán.

Proč sportovní vedení klubu ukázalo zrovna na Philipa Samuelssona? „Dostali jsme doporučení několika osob na Philipa, který i přes nabídky z KHL kývl na spolupráci s námi. Philip přiletí v pondělí odpoledne do České republiky, po přesunu do Hradce se ubytuje a v úterý ráno by měl být k dispozici trenérům,“ pokračuje sportovní manažer.

Po pár jednotkách na ledě pojede ve čtvrtek zase směr Praha, tentokrát už týmovým autobusem, aby s mužstvem odcestoval na trip Ligy mistrů do Cardiffu a Göteborgu. „Proto byla tato akce takto rychlá. Hledali jsme hráče, který nám pomůže už při vstupu do Champions Hockey League,“ dodává závěrem Jaroslav Bednář.

Vizitka Philipa Samuelssona

Philip Samuelsson se narodil 26. července 1991 ve švédském Leksandu do hokejové rodiny. Jeho otec Ulf odehrál v NHL přes 1200 utkání, zúčastnil se dvou světových šampionátů, Kanadského poháru i olympijských her v Naganu. V současnosti je trenérem týmu Chicago Blackhawks. Pětadvacetiletý bratr Henrik válí v AHL a vyzkoušel si i NHL, devatenáctiletý bratr Adam svou kariéru v zámoří teprve rozjíždí. Třiadvacetiletá sestra Victoria byla pro změnu mládežnickou reprezentantkou Švédska.

Nejstarší ze sourozenců Philip byl v roce 2009 draftován ve druhém kole jako 61. v pořadí týmem Pittsburgh Penguins, v témže roce reprezentoval coby vlastník švédského i amerického pasu USA na mistrovství světa do 18 let. Postupně se skrze juniorské a nižší soutěže probojoval do AHL a následně NHL, kde sehrál celkem 13 utkání – 5 v dresu Pittsburghu a 8 za Arizonu. Většinu kariéry strávil ale na farmách, kde odehrál 563 duelů a nasbíral 163 bodů.

V sezóně 2015/16 se blýskl 31 body, v ročníku 2017/18 zase 44 kladnými body v hodnocení +/-. Poslední rok strávil jakožto asistent kapitána na farmě Philadelphia Flyers, tedy v týmu Lehigh Valley Phantoms. V Americe působil 189 cm vysoký zadák kromě krátké kanadské epizody v sezóně 2016/17 celou dosavadní kariéru, působení v Mountfieldu HK je jeho prvním angažmá na starém kontinentě.

Statistiky Philipa Samuelssona