Aktuální zprávy z klubu
so 23.5.2020 | Adam Kodet

Hradecká ligová bilance #2: Tuhé bitvy a divoké přestřelky

Hradec Králové se ve své extraligové historii střetl s celkem 18 soupeři a i za svou zatím poměrně krátkou etapu v nejvyšší české hokejové soutěži zažil některé duely, které se zaryly hluboko do paměti samotných hráčů a především hradeckých fanoušků. Aktuální série článků představuje vzájemnou bilanci se všemi celky, kterým se Lvi v minulosti postavili.

Soupeři jsou seřazeni dle celkové úspěšnosti, s jakou se proti nim Hradci dařilo. S následující čtyřkou aktuálních ligových týmů mají Lvi nejvyrovnanější bilanci v mnoha různých faktorech a o vítězství jednoho či druhého mnohdy rozhodovaly naprosté maličkosti. Zahrnuty jsou veškeré extraligové zápasy základní části, play off a skupiny o udržení, tedy včetně sezóny 1993/94.

Litvínov – první úspěšná série play off a hromadná bitka

Verva vyznává už dlouhá léta zejména ofenzivní hokej, což se projevuje na gólovém průměru vzájemných zápasů. Celkem padne v těchto utkáních 5,81 branky, přímo v Hradci je to dokonce 6,16. Obě tato čísla jsou nejvyšší ze všech soupeřů a fanoušci se vždy mohou těšit na slušné přestřelky. O tom svědčí 113 hradeckých gólů (nejvyšší počet ze všech soupeřů), ale také 103 inkasovaných (druhý nejvyšší počet). Doma nasázeli Lvi nejvíce branek právě Litvínovu, konkrétně jich bylo 65.

Chemici byli první soupeř, kterého dokázal Hradec Králové porazit v sérii play off. Stalo se tomu v roce 2017. Do litvínovské klece také padla nejrychlejší hradecká branka vůbec. Postaral se o ni už po 15 vteřinách Tomáš Mertl 28. prosince 2014. A historie také pamatuje zápas, kdy Východočeši nasbírali nejvyšší počet trestných minut (59). V duelu 2. února 2014 se v hromadné potyčce střetli mimo jiné i Filip Pavlík a Bohumil Jank, kteří v nadcházejícím ročníku budou hrát v jedné obranné linii.

Třinec – nejvyšší přestřelka a trpká porážka v semifinále

Vzájemná bilance obou celků je vzácně vyrovnaná, ale zatímco hradecké triumfy byly převážně těsné, Oceláři vítězili mnohem vyššími rozdíly. Lvům totiž vsítí průměrně 2,79 gólu na zápas, druhý nejvyšší počet. V Třinci dokonce Hradec inkasuje průměrně 3,47 branky a horší bilanci má už jen v Liberci. Šestkrát vyšli východočeští střelci proti Slezanům naprázdno, navíc se před nimi museli sklonit v semifinále 2018, kdy Lvi podlehli v sérii 2:4.

Duely Hradce a Třince přinesly fanouškům z východu Čech i radostné momenty. 15. září 2013 byli Oceláři vůbec prvním domácím soupeřem Mountfieldu HK v extralize, 25. října 2013 pak zvítězili Lvi ve Slezsku 6:3 a Jaroslav Kudrna se o to zasadil pěti body (2+3). Dosud je jediným hráčem Hradce, kterému se to povedlo. 12. ledna 2015 se ve Werk Aréně svedla obrovská bitva, která nakonec skončila 14 vstřelenými góly a přinesla porážku Lvů 6:8. Více branek nikdy v zápase Hradce nepadlo. Nejstarším hráčem, který v dresu Východočechů nastoupil, byl Jaroslav Bednář, kterému v Třinci 8. dubna 2018 bylo 41 let, 4 měsíce a 30 dní.

Mladá Boleslav – častá prodloužení a zmařené čtvrtfinále

Mladoboleslavský tým dokázal proti Hradci dovést celkem 13 utkání až do nastavení, tedy téměř polovinu. V něm Bruslaři dominovali, vyhráli devětkrát a šestkrát z toho na nájezdy. Šest výher v nastavení z osmi případů si Boleslav připsala v Hradci, v základní hrací době zde však z 15 pokusů neslavila nikdy. To jí ale nezastavilo v úspěšné jízdě do semifinále 2016, při které vyřadila právě Mountfield. Hradečtí příznivci jistě rádi vzpomínají na duel z 4. ledna 2015, ve kterém tehdy marodkou zdecimovaní Východočeši rozprášili Boleslav 9:2, přičemž devět gólů vstřelil Hradec jen třikrát v historii.

Hned v prvním kole sezóny 2016/17 přišly ve vzájemném duelu dva nejrychlejší góly po sobě, o které se v rozmezí 11 vteřin postarali Jaroslav Bednář a Tomáš Knotek. Čtvrtfinále 2016 přineslo naopak nejrychlejší inkasovaný hradecký gól, který zařídil po 16 vteřinách Jakub Klepiš. Ve stejné sérii strávil Martin Pláněk ve čtvrtém utkání na ledě 32:22, rekordní počin. Do série vlétl Hradec vůbec jako utržený ze řetězu. V první třetině prvního utkání zasypal branku Bruslařů 22 pokusy, což je rovněž platný rekord.

Liberec – domácí dominance a jediná sedmizápasová série

V utkání obou geograficky blízkých soupeřů je nesmírně důležitá výhoda domácího prostředí. V Hradci přetlačili domácí hráči Bílé tygry v 72 % případů, nejvíce ze všech. Naopak na severu Čech vyhrál Mountfield pouze třikrát, což činí pouze necelých 18 % všech zápasů. V nynější Home Credit Aréně Hradec nafasoval celkem 60 branek, nejvyšší počet ze všech soupeřových stadionů. Ve čtvrtfinále 2018 zde ale Lvi ovládli klíčový šestý zápas série a obrat v sedmém utkání dokonali následně doma.

Hned první historické vzájemné utkání v Liberci je památné. Hradec ho ovládl v poměru 7:6p, přičemž pět branek vstřelil až ve třetí třetině, což se mu během jedné třetiny povedlo jen dvakrát v historii. Navíc dva ze sedmi hradeckých gólů padly v oslabení, což před tím Východočeši dokázali jen jednou. V jíž zmíněném čtvrtfinále 2018, konkrétně v druhém duelu, se stal Jaroslav Bednář nejstarším hráčem, který kdy skóroval v královéhradeckém dresu. Bylo mu přesně 41 let, 4 měsíce a 7 dní.