Aktuální zprávy z klubu
so 9.5.2020 | Klára Petrásková

Hradecké naděje v A-týmu. Kdo se připravuje s hlavním týmem?

Sezóna 2020/21 se pomalu blíží, všechny kluby tak představují své nové akvizice. Stejně je na tom i Mountfield HK, jenž kromě jiných počítá do přípravy rovněž s několika hokejisty z vlastních mládežnických řad. K A-týmu se připojilo celkem pět do loňska ještě juniorů – brankář Tomáš Sajdl, zadák Jakub Váchal a útočníci Matěj Morong, Petr Poppel a Vojtěch Síla.

TomášSajdl
17 let
182 cm
72 kg

Tomáš Sajdl – gólman, jenž roste s každou sezónou

Tomáš Sajdl se narodil 19. září 2002 a jeho první krůčky na ledě se uskutečnily v domovských Česticích. Už od přípravky ale začal hokejově vyrůstat v Hradci Králové, kde již v 1. třídě oblékl po vzoru svého otce brankářskou výstroj. A udělal dobře, coby brankář totiž v akademických kategoriích mládeže patřil v posledních letech k nejlepším v soutěžích. Přestože se neřadí k nejvyšším gólmanům, k jeho stylu chytání přísluší spíše vykrývání střeleckých úhlů než divoké manévrování v brankovišti.

V sezóně 2017/18 načasoval Sajdl skvěle formu a mladšímu dorostu Hradce vychytal mistrovský titul, navíc byl vyhlášen nejlepším brankářem MMČR. Následně se poprvé objevil na kempu mládežnického reprezentačního výběru. V následujícím ročníku ale vznikl ve východočeské juniorce přetlak mezi třemi tyčemi, a tak „Sádlo“ zamířil sbírat zkušenosti do Opočna, kde chytal za muže v krajské soutěži. Na sezónu 2019/20 už se však vrátil pod Bílou věž, vybudoval si pozici juniorské jedničky a navázal tam, kde v mladším dorostu přestal, když spoluhráče dovedl k vítězství v turnaji O Pohár DHL.

Nyní čeká před Tomášem Sajdlem další výzva – jako mladý strážce svatyně by měl plnit roli třetího brankáře v A-týmu Mountfieldu HK.

JakubVáchal
19 let
190 cm
98 kg

Jakub Váchal – urostlý obránce ze západu Čech

Jakub Váchal narozený 3. května 2001 pochází z Plzně, podstatnou část hokejového mládí ale strávil v nedaleké Třemošné. Teprve před posunem do mladšího dorostu přestoupil do plzeňského kádru, kde v sezóně 2016/17 vybojoval se spoluhráči 3. místo v ELIOD extralize. V průběhu následujícího ročníku se Váchal znovu stěhoval, tentokrát do Chomutova.

V dresu Pirátů strávil statný obránce necelé dvě sezóny, v nichž ve dvou utkáních absolvoval první starty mezi seniory, po ročníku 2018/19 se pak přesunul do juniorského mančaftu Hradce Králové. Urostlý bek využívá při hře především svou výšku 190 cm, která mu přijde vhod spíše v defenzívních než ofenzívních činnostech. S juniorkou Hradce vyhrál „Vachy“ v sezóně 2019/20 turnaj O Pohár DHL, v tomtéž ročníku také naskočil do dvou duelů Ligy mistrů a za Litoměřice přidal pět zápasů v Chance lize.

Dospělý hokej tedy není Jakubu Váchalovi úplně neznámý, teď ale na plzeňského rodáka čeká další krok v kariéře – prosadit se do A-týmu Mountfieldu HK.

MatějMorong
18 let
178 cm
75 kg

Matěj Morong – důrazný útočník se zahraniční zkušeností

Útočník Matěj Morong se narodil 8. června 2001 v Rychnově nad Kněžnou, kde také odstartoval svou hokejovou kariéru. Na soutok Labe a Orlice ho bruslařské kroky přivedly v 6. třídě, kde působil v mládežnických kategoriích až do konce sezóny 2016/17. Šikovný a důrazný forvard s čichem na body poté zamířil na dvouletou stáž do Finska, konkrétně do týmu KJT Haukat.

V zemi tisíce jezer zažil „Morri“ vydařený ročník 2017/18, v němž se stal šampionem nejvyšší finské ligy sedmnáctiletých a druhé nejvyšší ligy osmnáctiletých. V té samé sezóně navíc reprezentoval Česko na World Hockey Challenge U17, odkud si přivezl bronzovou medaili. Pravidelný mládežnický reprezentant se rozhodl před ročníkem 2019/20 vrátit do rodné země, v Hradci Králové se připojil k juniorskému celku. V něm navázal na úspěšnou spolupráci se spoluhráči z mladšího dorostu a ve zkrácené sezóně pomohl týmu k výhře v turnaji O Pohár DHL.

Kromě duelů za juniorský celek přidal Matěj Morong v rámci hostování také 18 mačů v Chance lize za Kadaň a Litoměřice, okusil rovněž CHL a ve dvou zápasech si vyzkoušel i Tipsport extraligu. Právě o další utkání v ní bude nyní chtít v barvách Mountfieldu HK zabojovat.

PetrPoppel
19 let
177 cm
73 kg

Petr Poppel – šikovný forvard s dobrou prací s holí

Petr Poppel se narodil 10. února 2001 v Hradci Králové, ve svém rodném městě také začal s hokejem. Coby nadějný útočník si zápasy v mladším dorostu vyzkoušel už jako třináctiletý, od sezóny 2015/16 už v této kategorii působil stabilně. O rok později přidal na konto první mezinárodní zápasy a je pravidelně zván na reprezentační kempy.

Hbitý útočník je šikovný s hokejkou a rád hraje kolem branky, což je znát na jeho slušném bodovém přídělu. V ročníku 2019/20 byl jako kapitán u triumfu hradeckých juniorů v turnaji O Pohár DHL a vyzkoušel si také hru mezi dospělými – dva starty zapsal v extralize, jeden v Lize mistrů, šest za Kadaň v Chance lize a jeden také za Havlíčkův Brod ve 2. lize.

Na úspěšná mládežnická léta se Petr Poppel pokusí navázat v sezóně 2020/21, kdy se připojí k A-týmu Mountfieldu HK.

VojtěchSíla
18 let
178 cm
74 kg

Vojtěch Síla – dříč, který bojuje i boduje

Vojtěch Síla se narodil 31. prosince 2001 a vyrůstal v malebné vesničce Bor u Skutče, blízko níž také ve Skutči začínal s hokejem. Pod Bílou věž se s bruslemi a hokejkou přesunul v 6. třídě, od té doby hájí hradecké barvy. Je známý svou bojovností a plněním černé práce, kromě obětavosti pro tým ale umí přispět na konto také významným počtem gólů a asistencí.

V akademických kategoriích je pro něj největším úspěchem 1. místo v turnaji O Pohár DHL z ročníku 2019/20, jeho výkony ho ale již předtím vyšvihly také k mezinárodním zápasům. Svou hrou si bojovný a šikovný útočník také vysloužil zkušenost mezi dospělými, v extralize zažil debut v rámci derby s Pardubicemi, na seznamu má také start v CHL a čtyři mače za Havlíčkův Brod ve 2. lize.

Vojtěch Síla se bude nyní v rámci nové výzvy snažit přesvědčit trenéry Mountfieldu HK a vybojovat si stálé místo na soupisce A-týmu.