ne 2.11.2008 | Michal Luňák

Hradečtí hokejisté sesadili dalšího lídra tabulky první ligy

Jít do utkání proti hokejistům HC VCES Hradec Králové z pozice lídra první ligy? Tak to není skutečně žádný med! Dalším týmem který se o tomto faktu přesvědčil jsou Ústěčtí lvi. Po Vrchlabí se hradeckým podařilo sesadit z prvního místa již druhý celek. ,,No kéž bychom dělali další takové kousky a překvapivé body," nechal se slyšet po utkání hradecký trenér Pavel Pazourek. Jeho tým však neměl cestu za překvapením jednoduchou a již v patnácté minutě prohrával 0:3. ,,Za stavu 3:0 pro domácí s body asi nikdo nepočítal, ale je výborné, že jsme nesložili zbraně," ocenil bojovnost týmu hradecký trenér. Povedený návrat do Ústí nad Labem zažil i Marek Zukal. ,,Je to pro nás skvělá výhra, jelikož jsme porazili velice kvalitní tým na jeho vlastním ledě," nechal se slyšet po utkání tento hradecký obránce.

Hokejisté HC VCES Hradec Králové zvítězili v Ústí nad Labem 4:3 po šokujícím průběhu utkání. Když v patnácté minutě zvyšoval synovec hradeckého trenéra David Pazourek na 3:0 pro domácí tým, nikdo z hradeckého tábora ani nedoufal v nějaký bodový zisk. Po šedesáti minutách však propukla veliká radost hradeckých hráčů na ledě a fanoušků v hledišti. Hradec totiž otočili skóre již skoro ztraceného utkání.

Pavel Pazourek: Do Vánoc bude mít Jarda Roubík branek plný pytel

,,Toto vítězství je pro nás nesmírně cenné a obzvlášť po tom průběhu utkání. Za stavu 3:0 pro domácí s tímto asi nikdo nepočítal, ale je výborné, že jsme nesložili zbraně. Tak jak jsme hráli od stavu 3:0, tak jsme chtěli hrát od začátku. Vycházet ze zajištěné obrany a podnikat nebezpečné brejky. Třeba to bude znít divně, ale nám ten povedený začátek utkání uškodil. Ústí se nějakých šest minut nedostalo do hry a my propadli dojmu, že je tady hokejově přehrajeme. Z toho nás ale Ústí hodně rychle vyvedlo. Důležité bylo, že se nám podařila vstřelit branka na 1:3 ještě do první přestávky. Na začátku druhé třetiny jsme přečkali oslabení a pak už se nám začala dařit ta hra kterou jsme chtěli od týmu. Což byla zabezpečená obrana a rychlé brejky. Z těchto situací jsme se pak také prosadili a tím se otočilo to utkání,“ takto začal hodnocení utkání hradecký trenér Pavel Pazourek.

Hradec sice prohrál první třetinu, ale žádná bouřka od trenérů se v kabině nekonala. ,,Nebyl důvod zvyšovat hlas v kabině. Musíme si uvědomit, že jsme dnes hráli proti velice kvalitnímu týmu. My hold navíc dneska udělali několik chyb a Ústí nás za ně potrestalo. Jediné co jsme týmu vyčetli bylo to, že si začal myslet, že může hrát s Ústím hokej nahoru dolů. To se prostě proti takovému týmu jako mají domácí hrát nedá.“

Jako klíčové momenty utkání označil hradecký trenér branku Martina Koudelky a ubráněné oslabení v začátku druhé třetiny. ,,Ta branka nás zvedla a dostala do zápasu. Navíc to byla ta branka kterých moc nedáváme. Nahozený puk a Martin Koudelka tam šel výborně do branky a dostal se ke dvou dorážkám. V začátku druhé třetiny jsme ubránili oslabení a to nás nakoplo. Pak jsem přidali i krásné branky. Jarda Roubík dneska předvedl parádní výkon. Dvě branky sám dal a jednu výborně připravil pro Davida Nedorosta.“

Jak již trenér řekl, tak utkání rozhodl vynikající výkon kapitána hradeckého týmu Jaroslava Roubíka. Muže, který prozatím příliš nenaplňoval představy hradeckého publika a v sezóně do sobotního utkání nastřílel pouze pět branek. ,,Jarda dával v Hradci vždy hodně branek a tak jsou od něj očekávány jen ty dobré brankové výkony. Je však jasné, že i ten nejlepší střelec se někdy zadrhne a že mu to tam prostě nepadá. Je ale potřeba přihlédnout k tomu dalšímu co se děje na ledě. Jarda nám odehraje hodně oslabení a v nich pracuje výborně. Nedá se hráč posuzovat jen dle nastřílených branek. Já ale stejně vím, že tam Jarda ty branky začne sázet jak je zvyklý i on sám. Uvidíte, že na vánoce už tam zase bude mít pytel gólů,“ s úsměvem pronesl na adresu kapitána týmu trenér Pazourek.

Hradec měl v utkání i notnou dávku štěstí. Přesně tu dávku, kterou postrádal v utkání v Benátkách. ,,Bez štěstí nemůže uspět žádný tým. Je ovšem potřeba jít tomu štěstí naproti. To nám třeba v těch Benátkách scházelo. Dneska jsme si o to štěstí řekli naším výkonem a obrátilo se k nám.“ Po druhé třetině byl stav nerozhodný 3:3. S jakou taktikou šel Hradec do třetí třetiny? ,,Naším jasným cílem bylo neinkasovat a nepustit domácí opět do vedení. Podařilo se nám dobře bránit a čekali jsem na chybu domácích. Ústí však žádnou neudělalo, ale Jarda Roubík to udělal po samostatné akci parádně a dal vítěznou branku. Ta třetí třetina byla ukázkou toho, jak jsme chtěli hrát celé utkání.“

Dalším dobrým výkonem se předvedl hradecký brankář Filip Luňák. Ten zejména ve druhé a třetí třetině několikrát svůj tým podržel a v utkání zaznamenal 48 úspěšných zákroků. ,,Já už to beru jako samozřejmost, jelikož na výborné výkony našich brankářů jsme si rychle zvykl (směje se). Filip dneska zase chytal velice dobře a několikrát nás podržel. V dnešním hokeji se bez kvalitního brankáře hrát nedá a jsme rádi, že kvalitní brankáře máme hned dva.“

Hokejisté HC VCES Hradec Králové sobotní výhrou po Vrchlabí sesadili dalšího lídra první ligy a to je lichotivá bilance týmu. ,,No kéž bychom dělali další takové kousky a překvapivé body. My však po tomto utkání nesmíme usnout tak jak to umíme (směje se). Čekají nás další těžké zápasy a byla by chyba nepotvrdit tyhle body z Ústí v domácím zápase. Je třeba těžší hrát proti týmům z konce tabulky, ale musíme to zvládat. Asi je potřeba se soustředit na lehké odskočení tomu vyrovnanému středu tabulky a nebylo by špatné se lehce dotáhnout k té špičce. Ukazujeme v zápasech, že nereálné to rozhodně není. Nicméně nemá cenu o tom nějak dlouze přemýšlet a musíme jít zápas od zápasu.“

Hradec všechna tři utkání z favority první ligy doma prohrál, ale hned při prvním utkání na ledě těchto soupeřů vyhrál. Je to náhoda nebo potvrzení faktu, že venku se týmu daří více? ,,Tak už to asi náhoda nebude. Je fakt, že venku se na to vítězství tak nenadřeme. Tam stačí dobře bránit a nedělat hloupé chyby. Doma se i v zápasech s těmito celky musíte tlačit do útoku a z toho pramení brejky soupeře. Venku když nepodlehneme atmosféře tak je to dobré. V této soutěži se dá každý zápas vyhrát, ale i prohrát. Každý zápas je náročný a u našeho týmu je vidět, že když se hraje proti lepšímu celku, tak ty kluci vědí že se musí vydat. To se jim daří, ale jak se jede k relativně hratelnějšímu soupeři, tak máme často problém. Hráči kolem sebe slyší jak jsou to povinné body a podlehnou tomu. Toto je omyl a žádné body povinné nejsou. Všechny se musí na hřišti vybojovat a výkonem si je odmakat,“ uzavřel po výborném utkání v Ústí nad Labem hradecký trenér Pavel Pazourek.

Marek Zukal: Otočit na ledě Ústí z 0:3 na 4:3 je fantastické

Vrátil se do známého prostředí kde hrál dvě minulé sezóny. Nejen proto byl obránce Marek Zukal rád za tři získané body. ,,Je to pro nás skvělá výhra, jelikož jsme porazili velice kvalitní tým na jeho vlastním ledě.“ Hradecký obránce ocenil sílu týmu, který dokázal otočit nepříznivý vývoj utkání. ,,Bylo to velmi těžké na psychiku týmu, jelikož my jsem nezačali vůbec špatně a najednou jsme prohrávali 0:3 a navíc jsme inkasovali v naší přesilovce. Pak se ale ukázala síla našeho kolektivu, když jsem dokázali zabojovat a otočit ten zápas k vítěznému konci.“

Tato hradecká výhra je o to cennější, po jakém průběhu se zrodila. ,,Je potřeba si uvědomit, že tento tým prakticky hrál v loni extraligu. Proto otočit na jeho ledě z 0:3 na 4:3 je něco fantastického a jsem hodně šťastní.“ V utkání bylo k vidění pouze pět vyloučených a Hradec hrál pouze jednu přesilovou hru. Utkání tak bylo hrané ve vysokém tempu. ,,Tak bylo vidět, že na sebe narazila dvě hokejová mužstva. Bylo málo vyloučených a důsledkem toho se hrálo ve vysokém tempu a bylo to hodně rychlé a náročné utkání. Jednalo se převážně o boj o střední pásmo a nakonec jsme z toho odešli vítězně my.“

Jak již Marek Zukal řekl narazila na sebe dvě hokejová mužstva a to hradeckému týmu vyhovuje. Nebude však problém navázat na tento duel proti bojovnému týmu z Olomouce ve středu? ,,Tak věřím že to problém nebude. Jdeme do každého utkání s cílem vyhrát a jinak tomu nebude ani s Olomoucí. Máme formu, nálada je dobrá a jdeme do toho,“ odhodlaně uzavřel hradecký obránce Marek Zukal.