Rozhovory
st 17.8.2011 | Lukáš Souček, Lenka Jonešová

Hradečtí mladíci v dresu extraligového Třince a jejich pocity

V rámci spolupráce s extraligovým Třincem se čtveřice hradeckých hokejistů vydala na slovenský turnaj Rona Cup. V sestavě třineckého celku se představili obránci Václav Lesák a Zdeněk Čáp. Útočné řady Ocelářů doplnili Milan Valášek a Ondřej Březina. Právě dvou mladých hradeckých útočníků jsme se zeptali na jejich dojmy z turnaje a extraligového prostředí.

Milan Valášek: V extralize je hra chytřejší, rychlejší a technicky vyspělejší

„Před turnajem jsme měli ještě jeden trénink, ale jinak jsme tam jeli hlavně kvůli turnaji. Ve třech dnech jsme odehráli tři zápasy. S Trenčínem, Košicemi a Nitrou. První dvě utkání jsem odehrál celá, ve třetím jsem naskočil pouze do třetí třetiny,“ vybavuje si Milan Valášek průběh turnaje. „První dva zápasy jsme sice prohráli, ale určitě jsme v nich měli na vítězství. V tom posledním už jsme dokázali s Nitrou zvítězit 5:1,“ pokračoval.

Čtveřice hradeckých mladíků odjela do Třince na zkoušku. Je tedy logické, že trenérská dvojice Marek – Kopřiva zkoušela různé složení formací. „Trenér hodně míchal sestavou, takže jsem pokaždé hrál s někým jiným,“ vysvětluje Valášek.

„S trenérem jsem po turnaji mluvil jen krátce. Řekl, že předvedený výkon byl dobrý a že budeme i nadále v kontaktu, takže uvidíme.“ Kromě Milana Valáška se do Třince na zkoušku vydala také trojice hráčů Ondřej Březina, Václav Lesák a Zdeněk Čáp.

Třinec měl o hradeckého útočníka zájem již v minulých letech do extraligy juniorů. „Měl jsem tam jít na zkoušku do juniorů, ale nakonec to nedopadlo. Jsem rád, že to dopadlo letos. Mně osobně se hodně líbilo prostředí a zákulisí extraligového klubu jakým je Třinec. Bylo o nás dobře postaráno,“ pochvaluje si hradecký útočník Milan Valášek.

„Je vidět, že v extralize je hra chytřejší, rychlejší a technicky vyspělejší. Ze svého výkonu mám dobrý pocit, ale na druhou stranu, vždycky to může být lepší,“ dodává na závěr s úsměvem mladý hradecký hokejista.

Ondřej Březina: Byla to výborná zkušenost a rád bych si ji někdy zopakoval

„Určitě bych chtěl poděkovat za příležitost, hlavně asi třineckým trenérům. Byla to pro mě výborná zkušenost, jsem za ni rád a kdyby někdy Pán Bůh dal, tak bych si ji rád zopakoval,“ hodnotí své dojmy Ondřej Březina.

Mladý útočník nastoupil ke dvěma utkáním a v zápase proti Nitře, který Třinečtí vyhráli 5:1, vstřelil úvodní branku. „Měl jsem štěstí, to je k tomu samozřejmě zapotřebí, jsem rád, že to takhle dopadlo a stoprocentně z toho mám radost. Byl to pro mě velký úspěch, takže parádní pocit.“

Nadějný hradecký útočník mluvil také o tom, jaké je to hrát s hráči, kteří jsou aktuálními extraligovými mistry. „My jsme na turnaj odjeli v omlazené sestavě, starší hráči co vyhráli ten titul zůstali doma. Ale samozřejmě je tam spousta výborných kluků, určitě bych zmínil Orsavu. Opravdu je se od nich co učit, je paráda se na ně koukat a radost si s nimi zahrát. Jak říkám, je to opravdu výborná zkušenost. Pár jich je teď momentálně tady s námi, takže diváci mohli vidět, že vůbec nejsou špatní,“ vysvětluje Březina.

Ve svých jednadvaceti letech stačil mladý hokejista projít už několika soutěžemi. Kromě juniorů si zahrál také 2. ligu v Trutnově, 1.ligu zde v Hradci Králové a nyní okusil i tempo, které se hraje v extralize. „Tak rozdíl ve hře je velký. V rychlosti, systému hry, nedává se tam ani kousek ledu zadarmo, víc se bruslí, hráči jsou šikovnější, je tam víc soubojů jeden na jednoho. Je to opravdu znát. Rozdíl mezi druhou ligou a extraligou je jasný snad každému. Mezi první ligou a extraligou je taky docela velký skok, ale už ne takový. Je to víceméně rychlejší bruslení, větší přehled, větší tvrdost. Jak říkám, je to všechno o stupeň výš.“

Nejen Březinovy výkony pozorně sledoval ze střídačky třinecký kouč Pavel Marek. „Trenér se mnou mluvil zběžně před zápasem, co se týče sestavy, taktiky, ale vyloženě o mém výkonu jsme nemluvili. Bylo mi řečeno, že se dál budeme kontaktovat po telefonu, pokud k nějaké komunikaci ještě dojde,“ uzavírá usměvavý hokejista.

Úvodní foto: www.imko6.rajce.idnes.cz