Rozhovory
čt 12.7.2012 | Sanny Muharem

Je to zatím náš největší úspěch, shodují se Půlpán s Bridou

Luďku Brožovi se sice nepovedlo získat na mistrovství světa v inline hokeji medaili, jeho o hodně mladším kolegům ale ano. První týden v červenci se konalo v daleké Kolumbii juniorské mistrovství světa v inlinu. I hradecký klub měl své zastoupení. Dres české reprezentace totiž oblékli hokejisté Tomáš Půlpán a Michal Brida. Oba dva se výrazně podíleli na zisku zlatých medailí.

Mistrovství světa v inline hokeji
SK: Česko - Ekvádor 20:0
SK: Česko - Brazílie 16:0
SK: Česko - Kolumbie 5:2
SK: Česko - Švýcarsko 4:0
ČF: Česko - Austrálie 15:0
SF: Česko - USA 9:3
F: Česko - Kolumbie 7:3

Česká reprezentace jela na šampionát s velkými ambicemi. V minulých třech letech totiž dokázala pokaždé zvítězit. Ani letos nebyl důvod ke smutku. Mladí čeští inlinisté totiž na předešlé roky navázali. „Příčinou našeho úspěchu byl rozhodně dobrý kolektiv. Sešla se super parta a kvalitní trenéři,“ říká úvodem Tomáš Půlpán. „Budeme stále slavit, pak nás čeká chvíle volna, ale rázem začne příprava na novou sezónu,“ doplňuje spoluhráč Michal Brida.

Mistrovství světa se konalo ve městě Bucaramanga od 1.7 do 7.7.2012. Český národní tým nastupoval pod taktovkou trenéra Jiřího Suhardy. Tomáši Půlpánovi se za celý turnaj podařilo nasbírat celkem čtrnáct bodů (6+8), Michalu Bridovi pak bodů dvanáct (6+6).

Tomáš Půlpán: Inline u nás má velkou tradici

Počítal jsi s nominací dopředu, nebo tě spíše mile překvapila?
O nominaci do širšího výběru jsem se doslechl až ve Zlíně, ale když mi přišel e-mail s tím, že odlétám do Kolumbie, byl jsem překvapen a udělalo mi to radost.

Připravoval ses na mistrovství nějak speciálně?
Ani ne. Měli jsme letní přípravu a dohrávali sezónu v extralize inline hokeje, takže jsem byl na ploše až čtyřikrát týdně.

První dva zápasy s Ekvádorem a Brazílií skončily jednoznačným výsledkem. Výkonnostní rozdíl mezi evropskými zeměmi a americkými je až tak velký?
U nás má inline hokej už nějakou tradici a každý z nás hraje hokej. Což v Ekvádoru a Brazílii asi ne. Kluci tam zřejmě nehrají celoročně hokej.

Co pro tebe znamená inline hokej?
Hodně. Samozřejmě sportem číslo jedna je bezesporu lední hokej, inline hraji jen po sezóně. Tyhle dva sporty se doplňují tak, že z každého si něco vezmu do toho druhého.

Dá se považovat úspěch, kterého jste letos dosáhli, za největší v tvé kariéře?
Určitě. Nikdy jsem nic takového nedokázal. Je to zatím můj největší úspěch. Za své úspěchy vděčím především své rodině.

Na turnaji jsi také nasbíral hodně bodů. Například ve finále jsi přispěl k úspěchu svým gólem…
Potěší to vždy. Nebyl jsem tam ale jako jednotlivec. Reprezentoval jsem Českou republiku a myslím, že se nám to s klukama povedlo výborně.

Čeká tě přechod do juniorky, které se vloni nepodařilo postoupit do nejvyšší soutěže. Vy za sebou máte naopak úspěch, myslíš, že se týmový duch přenese do této kategorie?
Věřím, že ano. V Hradci směřuje vše k tomu, aby se postoupilo do nejvyšší soutěže juniorů. Usiluje o to vedení klubu i trenéři. Doufám, že to vyjde.

Michal Brida: Bez policejního doprovodu jsme se nemohli pohybovat

Nastoupili jste proti reprezentacím ostatních států. Jak moc to byla velká změna? Dá se srovnat klubová úroveň a reprezentační?
Klubová úroveň u nás je výborná. Kvalita byla teda na naší straně. Hlavní rozdíl byl v technických parametrech. Branky byly o hodně menší než u nás.

Jaká byla tvoje reakce, když ses dozvěděl, že pojedeš na mistrovství světa do Kolumbie?
Byl jsem nadšený. Původně se tam vůbec nemělo jet z důvodu nedostatku finančních prostředků.

Jak na tebe působilo tamní prostředí? Měli jste čas se porozhlédnout? Jak vypadá země?
Je to zcela odlišná země. Pro tamní obyvatele jsme byli hvězdy a chovali se k nám skvěle. Trochu jsme se zde porozhlédli, ale pohybovat jsme se směli pouze za doprovodu policie a průvodkyně. Většinu času jsme strávili na hotelu nebo v hale.

Jak je vnímán inline hokej právě v Kolumbii?
Je tam velice populární. Na zápasy chodilo hodně lidí a obdivovali nás, což bylo super.

Turnajem jste prošli bez ztráty jediné kytičky, to bylo opravdu tak jednoznačné?
Některé zápasy byly opravdu snadné. Pak ale nastaly i takové, které jednoznačné nebyly. Díky naší hokejové přípravě jsme měli navrch. Drželi nás nejlepší brankáři. Týmy proti nám nastupovaly s respektem, což nám pomáhalo.

Co pro tebe znamená úspěch, který jsi zaznamenal?
Úspěch na světové scéně pro mne znamená rozhodně nejvíc. Byl to krásný pocit, stát se mistrem světa.

S jakým cílem vyrazíš do nové sezóny?
Jednoznačně udělat vše pro to, abychom vybojovali juniorskou extraligu.