Akademie ČH
út 7.7.2020 | Natálie Fišerová, Jan Vavřina

Jiří Janoušek o přípravě dorostu: Budeme pracovat po celý rok

Hráčům ročníků dorostenecké kategorie nadále zůstává hlavní trenér Jiří Janoušek mladší. Ten své svěřence vede už od začátku přípravy a s jejich výkony je prozatím nadmíru spokojen. Jak celý tým fungoval během nepříjemného období, které celou republiku po řadu týdnů doprovázelo, a jak se mančaft těší na led?

Hned na začátku předsezónní přípravy čekala na mladé hokejisty těžká zkouška, museli začít trénovat na nový ročník sami z domu. „Začátek přípravy začal kvůli opatřením v rámci koronaviru individuálně, pomocí on-line přenosů a vzájemné komunikace,“ popisuje hlavní trenér dorostenců. Posléze následovaly už hromadné tréninky. „Společně jsme začali trénovat na začátku května, když to bylo oficiálně umožněné. To bylo ještě bez šaten a dalšího zázemí. Už jsme ale začali trénovat týmově a příprava probíhala až do 3. července,“ osvětluje situaci.

Navzdory nepříznivým podmínkám, se kterými se všichni potýkali, hodnotí Jiří Janoušek letní přípravu pozitivně. „Dovolím si říct, že i přes peripetie ne úplně standardní přípravy s ní panuje velká spokojenost. Myslím, že jsme zvládli a stihli vše, co jsme chtěli,“ pochvaluje si trenér jedné z mládežnických kategorií.

„Dovolím si říct, že i přes peripetie ne úplně standardní přípravy s ní panuje velká spokojenost.“

Jiří Janoušek (o ztížených podmínkách)

Všichni členové týmu se snažili mladým hokejistům udělat z méně oblíbené letní dřiny její zábavnější formu. „Chodili jsme pravidelně jednou v týdnu do Třebše do Sportpark HIT na beachvolejbalové kurty. Kromě samotné hry jsme také pracovali v písku na rychlosti, reakci a dělali jsme drobné úpolové hry, také jsme uspořádali menší tenisový turnaj,“ popisuje náplň tréninků.

Nadějní hokejisté rovněž navštívili Gladiator Race arénu na Stříbrném rybníku. „Tam to bylo velmi dobré, za to bych chtěl poděkovat Romanu Šimkovskému, jelikož program pro kluky byl parádní,“ je rád za tuto možnost. Od pátku 26. června do neděle 28. června pak hráče čekalo soustředění v Žacléři ve sportovním areálu Bret. „Byl to prodloužený sportovní víkend, kde byli kluci rozděleni do čtyřech týmů. Od pátku až do neděle soutěžili ve všech možných sportovních disciplínách. Probíhaly tam turnaje v nohejbalu, beachvolejbalu nebo ve fotbalu. Kluky také čekaly výběhy na pevnost Stachelberg, což byl dvoukilometrový úsek do kopce, kde mezi sebou museli spolupracovat,“ přibližuje program dorostenců na soustředění.

Situace, ve které se celá republika ocitla, byla doprovázena řadou bezpečnostních opatření. Jak se s tím vyrovnal tým hradeckých Lvů? „Myslím si, že to bylo vcelku bez problémů. Měli jsme schůzi v rámci klubu, kde jsme byli poučeni o tom, na co si dávat pozor a co vyžadovat po hráčích. Vždy jsme se sešli na daném sportovišti, každý z kluků měl svou lahev a v tomto režimu jsme trénovali,“ pokračuje třiatřicetiletý kouč.

Na závěr suché přípravy čekaly na hokejisty Mountfieldu konečné testy. „Dělali jsme svazové testy. Malinko jsem je porovnával s daty z minulé sezóny a je to vesměs podobné. Kromě těchto oficiálních testů děláme ještě jedny v rámci klubu. Postupně zjišťujeme, jestli se hráči zlepšují a posouvají a u naprosté většiny tam zlepšení je, takže z tohoto pohledu panuje spokojenost,“ pochvaluje si práci mládežníků.

„Už to není nastavené tak, že během dvou měsíců se po kondiční stránce všechno vyždímá a následně se z toho žije.“

Jiří Janoušek (o posunu významu suché přípravy)

Často se říká, že z toho, co hráč natrénuje během letní přípravy, následně čerpá v průběhu celé sezóny. Postupem let se ale toto tvrzení malinko mění. „Myslím si, že doba se posunula. Už to není nastavené tak, že během dvou měsíců se po kondiční stránce všechno vyždímá a následně se z toho žije šest až osm měsíců na ledě. Takto už to podle mě nefunguje. Příprava je od toho, aby kluci jen neleželi a neodpočívali, my ale stejně jako v předešlých sezónách budeme pracovat po celý rok. Jak na dovednostech na ledě, tak na kondici,“ prozrazuje plán tréninků v průběhu sezóny.

Pauza, během které se hradečtí mládežníci nesklouzli na ledě, byla dlouhá. „Když budu mluvit za sebe, tak se letos na led hodně těším. Minulá sezóna skončila celkem brzo. I kvůli tomu, že přes letní měsíce nebyl led, jako tomu bylo v předešlých letech, byla pauza delší,“ vysvětluje a zároveň pokračuje tím, co mužstvo čeká. „Do 20. července mají kluci volno. Poté začneme tři dny na suchu a od 23. července půjdeme konečně na led. Hned další týden hrajeme přípravné zápasy. 29. července v Pardubicích a 30. července na Spartě,“ zakončuje Jiří Janoušek.