po 26.10.2009 | Michal Luňák

Jiří Mička: ,,Podali jsme velice dobrý a zodpovědný výkon”

Po třináctém kole první hokejové ligy je jedna věc jasná. Hokejisté HC VCES Hradec Králové se minimálně po první polovině základní části stávají vládci východních Čech. Tuto pozici si přivlastnili po severním výkonu na chrudimském ledě, ze kterého si odvezli tři body po výsledku 4:0. Podali jsem velice dobrý a zodpovědný výkon celého týmu, podpořený Filipem Luňákem. Tři body si odvážíme zaslouženě a jsme za to rádi,“ zaznělo po utkání z úst trenéra Jiřího Mičky. Hradec odehrál derby sice venku, ale cítit se mohl jako doma. Hradečtí fanoušci týmu vytvořili domácí prostředí a domácí kotel se musel hodně červenat. ,,Bylo to neskutečné, parádní a klukům se v tom muselo hrát fantasticky. Našim fanouškům patří velké díky,“ konstatoval hradecký trenér. Ve středu se Hradec představí v domácím prostředí, kam přiletí znojemští Orli.

Hradec odehrál derby v Chrudimi na výbornou a zaslouženě si domů odvezl všechny tři body. ,,Chrudim měla v prvních pěti minutách dvě stoprocentní šance a zaplať pánbůh, že to tam nespadlo, protože by se ten zápas asi vyvíjel jinak. Nám se pak podařilo odskočit do konce první třetiny na rozdíl dvou branek a od toho se ten celý zápas odvíjel. Podali jsem velice dobrý a zodpovědný výkon celého týmu , podpořený Filipem Luňákem. Tři doby si odvážíme zaslouženě a jsme za to rádi,“ hodnotil derby hradecký trenér Jiří Mička.

Utkání bylo demonstrací rozpoložení obou soupeřů. Hradci se daří, Chrudim tápe. ,,My moc dobře víme, jak se teď domácí cítí, prožili jsme si to na začátku sezóny. My jsme se z toho dostali tím, že jsme totálně zjednodušili náš hokej. Zápasy jsme si vyloženě tvrdě odpracovali a začali jsme bodovat. To nás nastartovalo k té naší sérii. Musíme však být obezřetní, ta série může skončit už třeba v příštím zápase. Nás v něm čeká kvalitní celek ze Znojma. Navíc se hraje každý druhý den, takže se na to musíme zítra dobře připravit a zregenerovat.“

Derby Hradec rozhodl v přesilových hrách, ve kterých vstřelil tři branky. Byl to jeden z klíčů k úspěchu? ,,Já bych klíč k tomu úspěchu viděl hlavně v tom, že my jsme domácí moc nepustili do přesilovek. My jsme za dvě třetiny udělali snad jen dva fauly. I v těch dvou výhodách však Chrudim ukázala, že početní výhodu sehrát umí, i když tam možná mohla mít více střelby. Nám se přesilové hry sehrát také podařilo a tři vstřelené branky jsou dobrým vysvědčením. Jediné co mě mrzí je ta přesilová hra ve třetí třetině pět na tři. Já osobně tohle nemám moc rád. Vedete venku 3:0 a je deset minut do konce. Ten tým už prostě není v takové koncentraci a ta početní výhoda vás může i docela rozhodit. Naštěstí to Chrudim nijak nepotrestala, on by je případný kontaktní gól určitě nastartoval.“

Celkový dojem z utkání byl takový, že Hradec podal nejlepší výkon v sezóně. Souhlasil by s tímto Jiří Mička? ,,Řekněme to tak, že jsme hráli dobře (směje se). Když to vezmu na pocit, tak naše nejlepší výkony jsou dvě třetiny ve Vrchlabí, zápas v Olomouci a ten dnešek. Venku se nám zatím hraje lépe a lehčeji. Doma je to pro nás zatím hodně svázané a spíše to vydřeme tu výhru.“

Závěr utkání již byl v duchu toho, hlavně přežít. Nad herním pojetím domácího týmu v posledních deseti minutách zůstávala rozum stát. ,,Velké štěstí bylo to, že to rozhodčí vše pískal a ten konec zápasu tím alespoň trochu udržel v nějakých mantinelech. Každý druhý zákrok domácích hráčů byl hodně nebezpečný pro naše hráče. Doufám, že se nikdo nezranil a přežili jsme to. Teda alespoň v to doufám, nikdo si zatím na nic nestěžoval. Chrudim ten závěr zápasu nezvládala, hrála tak jak hrála, ale to je jejich věc a problém.“

Domácí tým před utkání změnil trenérskou dvojici. Jak vnímal hradecký tým tuto změnu? ,,Samozřejmě jsme to věděli, ale nijak to neřešili. My se připravovali na Chrudim jako takovou. Brali jsme to jako prestižní derby a to hráčům zdůrazňovali. Bylo pro nás dobře, že jsme to utkání hráli venku, kde se nám hraje lehčeji.“

Pravda je ta, že Hradec hrál venku, ale v hledišti to tak rozhodně nevypadlo. Odhadem 200 hradeckých fanoušků vytvořilo týmu dokonalé domácí prostředí. Své chvíle slávy se dočkal i Jiří Mička, jehož jméno se neslo zimním stadionem v Chrudimi. ,,Je to příjemné slyšet své jméno (směje se.) Celkově bych chtěl našim divákům poděkovat za tu atmosféru. Bylo to neskutečné, parádní a klukům se v tom muselo hrát fantasticky. Ještě jednou velké díky,“ vysekl Jiří Mička poklonu hradecký fanouškům.

Na Hradec čeká těžký domácí dvojzápas se Znojmem a Chomutovem. Bude to ten pravý test formy mužstva? ,,Já bych se hlavně teď vůbec nechtěl bavit o Chomutovu a myslet na něj. My se musíme připravit na středeční utkání se Znojmem. Chceme opět doma podat kvalitní výkon a navázat na dnešní výkon v Chrudimi,“ zakončil Jiří Mička své hodnocení vydařeného derby.