čt 22.10.2009 | Michal Luňák

Jiří Mička: ,,V závěru utkání jsme měli k vítězství blíže”

Ve středu se v Olomouci odehrála dokonalá reklama na prvoligový hokej. Souboj třetího se čtvrtým již před utkáním sliboval zajímavou podívanou, ale samotné utkání nabídlo ještě něco navíc. Pohledná hra z obou stran, pěkné branky a návštěva přesahující dva tisíce diváků, to vše byl příjemný středeční večer na zimním stadionu v Olomouci. Hradec se na kvalitě utkání začal významně podílet od druhé třetiny, na tu první svěřenci Jiřího Mičky nebudou vzpomínat v dobrém. ,,Bohužel nám ta první část hry utekla. Od druhé třetiny jsme hru stáhli na tři formace a přišlo očividné zlepšení, zaznělo z úst trenéra Jiřího Mičky. Na jeho svěřence čeká v sobotu utkání s Táborem a rozhodně to nebude procházka růžovým sadem. Tábor má ve svém středu několik zkušených hráčů a je posílen výhrou s Třebíčí. Přijďte podpořit dobře hrající hokejisty HC VCES a napomožte tak vytvořit kulisu k poutavému představení, jako bylo to včerejší olomoucké.

Východočeši si odvážejí z Olomouce cenný bod, o možnou výhru se připravili nepovedeným startem do utkání. ,,Bohužel nám ta první část hry utekla, i když třeba poměr střel byl 13:13. Čtvrtá pětka nám tam inkasovala dvě branky a to dalo nějaký ráz tomu zápasu. Od druhé třetiny jsme hru stáhli na tři formace a přišlo očividné zlepšení. Zejména ve třetí třetině jsme byli lepším týmem. Škoda že nám tam nepadlo ještě něco navíc, šance jsme si na to vytvořili. Nepodařilo se nám to, prodloužení jsme hráli aktivně, protože známe naše penalty. Bohužel jsme branku nedali a nájezdy netřeba komentovat,

začal pozápasové hodnocení trenér Jiří Mička. Téma Hradec a penalty, to už je velice smutný příběh. I třetí letošní samostatné nájezdy tým prohrál. Co s tím mohou trenéři udělat? ,,Je jednoduché řešení, vyhrát po šedesáti minutách a nebo v prodloužení (směje se). Ne, teď vážně. Nad touto problematikou se já v Hradci zamýšlím již pár let a nemůžu na nic přijít. Přitom si myslím, že v týmu máme hodně šikovných útočníků. Potenciál na to, abychom nájezdy vyhrávali tam je velký. Pracujeme na tom v tréninku poctivě, ale výsledky se nedostavují.“

Na úrovni utkání bylo poznat, že se potkává třetí se čtvrtým a navíc obě mužstva ve formě. Hrál se parádní hokej. ,,Tomu utkání skutečně nic nechybělo. Diváci viděli několik pěkných branek a řadu pohledných akcí. Z toho utkání máme skutečně také dobrý pocit a ten bod bereme, i když je někde v podvědomí, že jsem zejména v závěru utkání měli k vítězství blíže.“

Hradec v utkání postrádal obránce Karlíčka a útočníka Volrába. To narušilo fungující sestavu z minulých kol. Byl to třeba důvod k tomu nepovedenému startu do utkání? ,,Řeknu to jinak. My jsme věděli, že dáme dohromady dvacet kluků, ale chtěli jsme tu sílu rozložit do všech čtyř řad. Byla možnost udělat od začátku tři silné pětky jako od druhé třetiny, ale to bychom asi nevydrželi celý zápas. Je možné, že to ten úvod utkání ovlivnilo.“

Od druhé třetiny bylo utkání skutečně vyrovnané a v závěrečném dějství Hradec domácí tým doslova přišpendlil v obranné třetině. ,,Po druhé třetině jsme si jasně řekli, že musíme dát kontaktní branku. To se nám rychle Jardou Roubíkem podařilo a tým to strašně nakoplo. Vyrovnání jsem se dočkali po pěkné brance Ríši Rapáče. Olomouc si vzala oddechový čas, což prospělo i nám. Hráčům jsme jasně řekli, že chceme jít za vítězstvím a že nebudeme bránit nerozhodný výsledek. Na ledě pak myslím bylo dobře poznat, kdo chce vyhrát v základní hrací době. Bohužel tam bylo i pár zákroků, které však pan rozhodčí nepískal, ale s tím nic nenaděláme a musíme se s tím smířit.“

Rozhodčí Blecha zvolil hodně volný metr v zápase. Jen pět vyloučených je v dnešním trendu zatraceně málo. ,,On to pouštěl na obě strany a vylučovalo se skutečně málo. Měl jsem pocit, že těch zákroků na vyloučení tam bylo z obou stran několik. Nehorší na tom vše je fakt, že jeden rozhodčí píská vše a druhý zase skoro nic. Pro hráče to je skutečně hodně složité. Oni se půlku zápasu seznamují s tím, co se dneska pískat bude a co ne. Ten metr by měl být jednotnější, než je někdy k vidění,“ velice objektivně okomentoval hradecký trenér výkon rozhodčího Blechy.

Povedenou premiéru si prožil Richard Rapáč. Na ledě byl po přeřazení k Martinu Koudelkovi hodně vidět a navíc vstřelil vyrovnávací branku. ,,Nejprve bych rád řekl, že jsme rádi, že tady Ríšu máme. On nám typově vyváží trochu ten tým. Máme hodně technických hráčů, ale málo dříčů a bouračů. Navíc on má dobrou střelu a zakončení. Což předvedl hned v prvním utkání,“ pochválil trenér Mička novou tvář hradecké kabiny.

Včerejší branka Jana Hrušky dokonala v Hradci v minulých letech nevídaný jev. Do zápasů zatím nastoupilo patnáct útočníků a všech patnáct dalo již alespoň jednu branku. ,,To je oproti minulým letům posun dopředu. Po dvanácti kolech si každý dal gól a to je dobrá vizitka. Dříve jsem třeba měli hráče v první pětce kanadského bodování celé první ligy, ale to znamenalo, že se prosazovala jen první a druhá formace. Pro nás je dobré zjištění, že každé utkání může rozhodnout někdo jiný.“

Hradec nyní čeká domácí utkání s Táborem a pak na tým čekají tři podstatně těžší utkání. ,,Hlavně i s tím Táborem to bude těžké utkání (důrazně). Já bych chtěl apelovat na novináře, fanoušky i hokejovou hradeckou veřejnost, že jestli si někdo myslí, že přijede Tábor a my vyhrajeme v klidu 6:1, tak se šeredně plete. My třeba budeme rádi, že vybojujeme výhru o jeden gól a to musíme hráčům vtloukat do hlavy. My k tomu utkání musíme přistoupit od prvního střídání tak, že potřebujeme bodovat. Když to všichni pochopíme, tak to dopadne dobře,“ uzavřel po utkání v Olomouci Jiří Mička.