Akademie ČH
čt 12.4.2018 | Klára Petrásková

Junior David Chalupa: Medaile necinkla, ale kluci koupili aspoň brambory

V hradeckém klubu strávil David Chalupa celé hokejové dětství, po třetí sezóně mezi juniory pro něj ale mládežnická éra definitivně končí. Coby hráč ročníku 1997 nastupoval v sezóně 2017/18 na výjimku a už před jejím startem na rozdíl od spoluhráčů věděl, že součástí juniorského týmu bude naposledy. A i když se s mládežnickými léty nerozloučil medailí, čtvrté místo považuje za velký úspěch.

Po nepříliš povedeném předchozím ročníku byl úkol hradecké juniorky jasný – v novém formátu DHL extraligy vybojovat po roční pauze vyřazovací boje. „Letos jsme šli do sezóny s tím, že se chceme dostat do play off, respektive nejprve do nadstavby,“ potvrzuje David Chalupa. „To se nám povedlo, a nakonec jsme došli až do semifinále. Akorát je škoda, že medaile nám nevyšla,“ zmiňuje jedinou menší „vadu na kráse“.

Klíčem k letošnímu úspěchu byla kromě soustředěné defenzívy také zlepšená produktivita. Právě ta totiž Lvy poslední roky lehce trápila. „Dávali jsme víc branek než loni, líp nám taky fungovala obrana. I týmovým pojetím jsme to letos vzali o něco lépe než před rokem. Každý jsme si plnili svoje věci a fungovalo to,“ popisuje východočeský útočník.

V nadstavbě jsme šli zápas od zápasu a dařilo se nám

Dobrá nálada a herní pohoda se v kádru Mountfieldu plně projevila především na přelomu ledna a února, krátce před startem nadstavby. Junioři tehdy vyhráli osm utkání v řadě! „Říkali jsme si, že musíme hrát dobře zezadu a šance přijdou. Přišly a před nadstavbou jsme je začali víc proměňovat, to bylo dobré. Měli jsme pak dlouhou sérii výher,“ vzpomíná mladý hokejista.

Přestože po základní části skončili Východočeši pátí, play off vůbec ještě neměli jisté. V nadstavbě se totiž všechny nabírané body mazaly a jelo se nanovo. „Šli jsme zápas od zápasu a docela se nám dařilo vyhrávat. Pak se nám samozřejmě hrálo líp a možnost, že bychom do play off nepostoupili, jsme si ani nepřipouštěli,“ říká David Chalupa.

A obavy nakonec Hradečtí mít nemuseli. Z deseti duelů vytěžili 18 bodů a do čtvrtfinále šli z 3. příčky vyrovnané skupiny A. Ta jim nakonec jako soupeře přisoudila Mladou Boleslav. „Nikoho jsme si speciálně nepřáli. Moc jsme nechtěli Plzeň, jinak nám to bylo jedno, věřili jsme si na každého,“ reaguje forvard s čtyřiadvacítkou na zádech na dotaz, zda měli ve skupině B vytipovaného ideálního čtvrtfinálového protivníka.

V sérii s Bruslaři pomohl Mountfieldu někdy i kousek hokejového štěstí, po výhře 3:1 na zápasy byl ale jejich postup do semifinále zcela jistě zasloužený. „Byl to velice nepříjemný soupeř, měli v týmu kluky, co hráli WSM ligu nebo extraligu. Dobře jsme se na ně ale připravili, a i když jsme možná nebyli celou dobu lepší tým, hráli jsme to, co jsme měli, a zaslouženě postoupili,“ shrnuje ve zkratce Chalupa.

A jelikož juniorka získala postupový bod na domácím ledě, mohla si užít oslavy postupu a děkovačku spolu s hradeckými fanoušky, kterých přišlo několik set. „Bylo krásné, že nás lidi přišli takhle podpořit a fandili nám celý zápas. Jsme rádi, že nám pomohli do semifinále a moc děkujeme, že dorazili. Děkovačky jsem nějaké zažil už ve Vrchlabí a je to vždycky paráda si výhru užít s fanoušky. Navíc na stadionu, kde hrajete od čtyř let,“ děkuje za vytvořenou kulisu východočeský odchovanec.

Po Boleslavi čekal na Lvy soupeř ze všech vůbec nejtěžší – pozdější mistr z Brna. „Do série s Kometou jsme šli s tím, že nemáme co ztratit. Oni museli postoupit, my mohli. První zápas se nám až na úvodních deset minut vůbec nepovedl, předčili nás úplně ve všem. Ale ve druhém utkání jsme jim byli hodně vyrovnaným soupeřem, vůbec jsme nehráli špatně. Myslím, že se nemáme za co stydět, prohráli jsme se vztyčenou hlavou,“ říká jednadvacetiletý útočník.

A má pravdu. Ve druhém utkání Hradečtí na svého soupeře dotírali a byli krůček od vyrovnání, koncovka ale stála na straně Komety. Ta na rozdíl od Mountfieldu totiž vypracované šance proměnila a po výhře 2:0 na zápasy ukončila Východočechům sezónu těsně před branami finále. „Škoda, že aspoň bronzová medaile necinkla. Ale kluci koupili brambory, tak jsme dostali aspoň brambory,“ směje se David Chalupa.

Bramborová medaile sice juniorům ve vitrínce nevydrží věčně, vzpomínky na podařenou sezónu ale jen tak nezmizí. „Byl to super rok, jsem rád, že jsem v Hradci mohl ještě zůstat. Měli jsme skvělý tým a partu, sezónu jsme si užili,“ přikyvuje rodák z Hradce Králové.

Budu se snažit, abych si v Hradci ještě někdy zahrál

Že měli junioři v kabině dobrou atmosféru, to dokreslují i různé vtípky a úsměvné příhody. Na kterou si jako první vzpomene David Chalupa? „Třeba když náš kapitán skočil na led a na bruslích měl ještě chrániče,“ vypráví pobaveně.

Podobně jako on, také většina jeho spoluhráčů uzavřela 4. místem mládežnickou kariéru. Rozhodně ale budou mít na co vzpomínat, léta pod Bílou věží všem připravila hromadu zážitků. „Byly to krásné roky, na většinu sezón budu vzpomínat strašně rád. Nejvíc jsem si ale užil, když jsme s klukama ve starším dorostu došli až do finále a získali stříbro. Na ten rok budu vzpomínat vždycky, protože to byla nejlepší parta, co jsem kdy zažil. Ukázalo se to hlavně v play off, kdy jsme museli série většinou otáčet. Dokázali jsme ale zabrat a hráli jsme jako tým,“ vrací se východočeský hokejista k úspěšnému ročníku 2014/15.

Stejně jako tehdy, také letos zažil na hradeckém stadionu mnoho výher, porážek, sportovních radostí i emocí. Do prvního semifinále s Kometou nastupoval s vědomím, že coby domácí hráč může na ledě mateřského klubu stát naposledy. Věří ale, že v ČPP Aréně jednou dostane šanci zahrát si za zdejší A-tým. „Je to moje nejoblíbenější hala, v Hradci hraju hokej už odmala. Vždycky se mi tu hrálo nejlépe a budu se snažit, abych si tu ještě někdy zahrál,“ říká závěrem David Chalupa.