Akademie ČH
čt 23.7.2020 | Adam Kodet, Jan Vavřina

Letní dril je pryč, junioři poprvé vyjeli na led

Pryč jsou dlouhé běhy v úmorném vedru a namáhavá dřina v posilovně. Nejstarší mládežnický tým Mountfieldu HK po více než čtyřech měsících konečně oblékl výstroj, nazul brusle a okusil čerstvě namraženou a uhlazenou ledovou plochu. Kvůli pozměněnému harmonogramu čekají juniory poměrně brzy přípravné zápasy, náročný program je ale přeci jen s odlétávajícím tříští pod bruslemi trochu veselejší.

První rýhy do ledu udělali hned ráno dorostenci, junioři se dostali na kluziště dopoledne ve dvou skupinách. „Byli jsme rozdělení na dvě party, v jedné bylo 11 hráčů a v druhé 12. Sajdl, Váchal, Morong, Poppel a Síla se pak připravovali celou dobu s áčkem,“ vypočítává trenér juniorky Aleš Krátoška. „Bylo vidět, že kluci se na to hodně těšili. Pauza mezi posledním ledem a prvním letošním byla velká,“ pochvaluje si kouč vytoužený návrat na led.

Úvodní tréninkové jednotky ale přirozeně neprobíhají v závratném tempu. „Rozjezd je jako každý rok plynulý. Některá cvičení a hlavně starty nebrali kluci tak, jako třeba za měsíc, aby nedošlo k nějakému zranění,“ je si extraligový mistr se Slavií vědom případných rizik. „Říkali jsme jim, že první dva dny nebudou o tom, že to tady všechno strhají, ale spíš o tom, aby se dobře zapracovali,“ vysvětluje.

Už od příštího týdne ale čeká na mladé Lvy pořádný zápřah. „V pondělí dopoledne máme dělený trénink na obránce a útočníky, odpoledne si zahrajeme a pak už pomalu najedeme na zápasový režim. Každý týden od teď už bude náročný,“ předjímá staronový kouč juniorů. V úterý a ve čtvrtek už celý tým čekají první dvě přípravná utkání. „Vrchol přípravy bude turnaj ve Varech, tam hrajeme ve středu, v pátek, v sobotu i v neděli,“ vyhlíží netrpělivě Aleš Krátoška.

Sami hráči se po ledě proháněli naposledy před více než čtyřmi měsíci. „Naposledy jsme byli na ledě v březnu v Karlových Varech, takže čekání bylo pro nás utrpením,“ žehrá obránce Tomáš Janoušek. „Pauza byla dlouhá a náročná, ale zvládli jsme to. Všechno jsme poctivě odmakali a ty dva měsíce se v sezóně určitě projeví. Věřím, že díky tomu navážeme na minulou sezónu,“ zůstává pozitivní mladý bek.

Všichni členové realizačních týmu se snažili hráčům mnohdy neoblíbenou část sezóny co nejvíce zpestřit. „Dělali jsme všechno možné. V pondělí jsme měli judo, pak jsme běhali, hráli fotbal, jezdili jsme na kole a chodili jsme plavat a v pátek byl volejbal,“ přibližuje jeden z nejzkušenějších hráčů letošního kádru. Obratem ale dodává, že nejrychlejšímu kolektivnímu sportu se nic nevyrovná. „Sice jsme si na suchu zahráli nějaké hry, ale není to jako hokej na ledě. Bylo to trochu vysvobození.“

A co je cílem prvních pár tréninků přímo na ledě? „Zvyknout si na výstroj a srovnat se s tím, mít brusle na nohou totiž ze začátku dost bolí. Po tak dlouhé pauze asi bude ještě chvíli trvat, než do sebe zase dostaneme ten správný pohyb,“ vysvětluje vytáhlý zadák. Spolu se svými parťáky se ale samozřejmě nejvíce těší na zápasy, které je čekají poměrně brzy. „Všechny nás baví, když na ledě o něco jde a je tam soutěživost. Je určitě fajn takhle rychle hrát zápasy a poměřit síly se ostatními“ uzavírá Tomáš Janoušek.

Fotogalerie