Akademie ČH
po 11.5.2020 | Adam Kodet, Jan Vavřina

Letní dril začíná! Přípravu zahájili také mládežníci

Zatímco hradecký A-tým letní přípravu započal už minulý týden, mládežníci si museli počkat až do 11. května 2020. Tímto datem oficiálně začala předsezónní fáze tréninku jak pro akademické, tak pro všechny žákovské kategorie. Ve světle některých stále platných vládních opatřeních sice organizace nebyla nejjednodušší, drtivá většina mladých hokejových nadějí se ale pod vedením svých trenérů přece jen sešla.

Vedoucí sportovních tříd Martin Stehno měl na starosti právě činnosti spojené s organizací přípravy mládežníků. „Nejnáročnější bylo skloubit program tak, aby přímo na zimním stadionu bylo co nejméně kategorií najednou, maximálně dvě nebo tři. Tlačili jsme tedy na trenéry, aby si našli na přípravu sportoviště mimo zimní stadion,“ přibližuje ztížené podmínky při organizaci.

Právě ve spolupráci s trenéry jednotlivých kategorií se pak dohodl s provozovateli různých sportovišť v Hradci Králové a okolí, tak aby se jejich tréninky co nejméně křížily. „Třeba tělocvična na SOU Hradební nám vyšla vstříc a dokonce nám přidala tři hodiny navíc. Budeme trénovat také na Malšovickém stadionu, na ZŠ Štefánikova, na sportovišti na Zálabí nebo ve Vysoké nad Labem. Pokud vyjde počasí, sportoviště máme zajištěná,“ slibuje mládežnický kouč.

Pro mládežnické a zejména žákovské kategorie nejsou v současné situaci tréninky povinné, i přesto ale v první den přípravy dorazila na sportoviště naprostá většina hokejistů. A jak tréninky probíhají z bezpečnostního hlediska? „Trenéři nafasovali desinfekční prostředky, hráči roušky mít nemusí, trenéři samozřejmě ano. Dodržujeme nařízení vlády, všichni trenéři i rodiče s nimi byli srozuměni,“ uzavírá Martin Stehno.

Juniorka trénuje zatím odděleně, sloučení by mělo přijít za týden

Aleš Krátoška se po angažmá u áčka vrátil zpět k mládeži a v následující sezóně bude vést juniorský tým. Právě u nejstarší mládežnické kategorie je letní dril mimořádně důležitý. „Nikdo z toho neskáče radostí, ale juniorka už je hodně blízko seniorům a bez dobré letní přípravy bychom těžko byli v sezóně konkurenceschopní. Sestupují čtyři týmy a my musíme být dobře připravení,“ připomíná největšího strašáka sezóny. „Příprava bude hodně pestrá – judo, spinning, plavání, fotbal nebo basket. Samozřejmě taky několik druhů posiloven, nevyhneme se ani Rozárce a rozhledně Milíř,“ naznačuje rozmanitost programu pro juniory.

Juniorský trenér navíc poodhalil další úskalí, se kterým se momentálně jeho realizační tým potýká. „Polovina juniorského týmu je mimo Hradec. Hotely ani internáty momentálně nejsou k dispozici a my nemáme hráče kde ubytovat, taky se v podstatě nemají ani kde najíst,“ podotýká s jemnou nevolí. „Museli jsme udělat kompromis a tým zatím rozdělit na tři skupiny. Řešíme to a věříme, že od 18. května začne trénovat kompletní tým,“ zůstává ve vyhlídkách pozitivní.

A jak zmíněné dělení do skupin proběhlo v praxi? „Jedna je hradecká, ta absolvuje každý den trénink v Hradci Králové. Ve druhé skupině jsou kluci, kteří dojíždějí do padesáti kilometrů, plus bratři Pinkasovi, kteří jsou z Prahy. Ve třetí skupině je šest hráčů, kteří jsou z větší dálky. Jsou tam většinou Jihočeši, se kterými tam trénuji přímo já, a program je vymyšlený přímo pro ně. Pak zbývají Matyáš Budina ze Šumperka a Marco Lukačka ze Vsetína, ti jedou podle programu, který jim posíláme,“ uzavírá Aleš Krátoška organizační úskalí první části letní přípravy.

Dorost trénuje v blocích každý den, trenéři nevylučují možné posily

Dorosteneckou kategorii má na povel Jiří Janoušek mladší, který se stejně jako jeho kolegové i svěřenci přípravy nemohl dočkat. „Těšili jsme se moc a jsme rádi, že už to začalo. V pondělí 11. května jsme se sešli poprvé a on-line přípravu jsme vyměnili za tu normální,“ osvětluje a dodává, že i on měl k dispozici téměř kompletní dorostenecký tým. „Zatím je nás 25, někteří hráči z větší dojezdové vzdálenosti se k nám ještě připojí,“ potvrzuje.

Dále se trenér mladšího z akademických týmů dostává k harmonogramu následujících dní. „Trénujeme každý den od pondělí do pátku, většinou v dvouhodinových blocích. Drtivou většinu tréninků budeme dělit na skupiny s ohledem na rozdílný biologický věk našich svěřenců. To se týká hlavně posilování,“ podotýká, že má k dispozici hráče různých ročníků. Poohlíží se také po nějakých posilách? „Máme některé hráče vytipované, jednání bychom chtěli dotáhnout. Chtěli bychom je zapojit a zvýšit už tak velkou konkurenci v týmu,“ poodkrývá plány na skladbu kádru.

Ani dorosteneckému realizačnímu týmu se samozřejmě nevyhnuly komplikace spojené s pandemií koronaviru. „Snažíme se hodně střídat sportoviště, i s ohledem na některá pokračující opatření. Stále nemůžeme využívat třeba zázemí stadionu, sprchy nebo bazén. Vnitřní prostory navíc nemůžeme využívat v počtu více než 100 osob,“ uvádí výčet restrikcí. „Budeme využívat in-line plochu s posilovnou, Malšovický stadion s umělou trávou, hřiště na ZŠ Štefánikova nebo terén v okolí Hradce Králové, třeba Biřičku a městské lesy,“ jmenuje sportoviště, která dorostenci v přípravě okusí.

Fotogalerie