Preview k zápasu
čt 23.1.2020 | Anna Marie Kokrhounová

Lvy čeká venkovní dvojzápas, začne se ve Vítkovicích

Od začátku nového roku se Hradeckým ještě nepodařilo vyhrát či prohrát dvakrát v řadě a jejich výsledky jsou jako na houpačce. V pátek tak mají ideální šanci přidat k výhře 4:2 proti Beranům další vítězství. Víkendový dvojzápas ale nebude vůbec jednoduchý, neboť obě dvě utkání odehraje Mountfield na ledech soupeřů. Nejdříve zavítá do Vítkovic, se kterými prohrál v posledních třech vzájemných duelech, a které také nutně potřebují důležité body do extraligové tabulky. Utkání startuje již v 17:30.

Je lepší hrát v týmu, který má ambice a našlápnuto na play off.

Petr Šidlík (o přestupu do Hradce)

Do pátečního utkání by měla naskočit i nejnovější posila hradeckého Mountfieldu, a to právě proti soupeři, v jehož dresu ještě donedávna nastupovala – Petr Šidlík. Jak se celá výměna zrodila? „Měl jsem nějaké informace ve Vítkovicích, že by mě chtěli vyměnit a pak najednou, že to nějak padlo. To jsem se dozvěděl ve čtvrtek. V pondělí jsem přišel domů a zavolal mi Jarda Bednář, že mě vítá v klubu, takže jsem byl překvapený. Musím ale říct, že mile. Je lepší hrát v týmu, který má ambice a našlápnuto na play off,“ říká šestadvacetiletý obránce, místo kterého do Vítkovic zamířil Mislav Rosandič.

Hradec se v tabulce nachází na devátém místě, což znamená tři příčky nad Riderou. „Nejsem ten typ hráče, co sleduje celou extraligu. Já se soustředím jen na tým, ve kterém jsem, a na svoje výkony,“ přiznává rodák z Jihlavy s tím, že zaznamenal především postup Hradce do finále CHL. „Tady znám Kubu Lva a Aleše Jergla. Chvilku se rozkoukávám. Nevím, jaká nálada tady byla předtím, takže nemůžu srovnávat. Za mě je to v pohodě, kluci mě přivítali, smějou se, což mám rád. Nemám rád, když se chodí v depresích a mračíme se na sebe,“ směje se Petr Šidlík a přirovnává přestup do nového týmu k nastoupení do rozjetého vlaku.

Z rozdílného postavení v tabulce pramení také rozdíly v herních systémech Hradce a Vítkovic. „Tam jsme hráli to nejjednodušší, abychom dělali body. Tady se hraje v trochu větší pohodě. Je to úplně jiné než ve Vítkovicích, kde se extrémně nedaří, co se týče bodů. Myslím, že si navyknu rychle. Měl jsem mítink s Petrem Svobodou, on mi to vysvětloval a myslím, že by mi to mohlo svědčit,“ popisuje mladý obránce klíčové rozdíly mezi oběma týmy. A co říká na to, že poprvé za Hradec nastoupí právě proti Rideře? „Těším se i netěším, pere se to ve mně. Jedu tam s tím, že se budu soustředit na svůj výkon a zkusím hodit všechno za hlavu. Hlavně chci pomoct týmu a potvrdit to, proč jsem sem přišel,“ uzavírá.

Roberts Bukarts
Lotyšský útočník se ve vítkovickém dresu herně probudil a na svém kontě má již více bodů, než zapsal za celou loňskou extraligovou sezónu.

Rideře chybí góly, v obraně vynikají známé tváře

Role ve vítkovickém brankovišti jsou rozděleny poměrně jednoznačně. Jedničkou mezi třemi tyčemi Moravanů je Miroslav Svoboda. Vsetínský rodák prožil vloni poměrně divokou sezónu – chytal hned ve třech zemích a připsal si starty například v rakouské EBEL lize a americké ECHL. Po návratu do české nejvyšší soutěže zamířil do Vítkovic, kde odchytal již 33 zápasů s úspěšností 91,70 %. Záda mu kryje Daniel Dolejš, který letos zasáhl do deseti utkání, ani jednou se ale s Riderou neradoval z vítězství. Jeho úspěšnost činí 85,32 %.

Nejvýraznější postavou v defenzívě Ridery je již dlouhodobě Jan Výtisk. Několikanásobný vítěz bodování Radegas Indexu v této disciplíně sice letos není tak bezkonkurenční jako v minulých letech, přesto má v lednu s 31 body nakročeno k tomu, aby znovu získal zelenou helmu. Nejofenzivnější sklony má ve Vítkovicích Peter Trška, který k šestnácti asistencím zapsal tři góly. Sedmadvacetiletý bek je také nejvytíženějším obráncem Moravanů. Na ledě stráví v průměru 20:54 minut.

Vítkovicím se letos v ofenzivní činnosti příliš nedaří a mnoho gólů nedávají. Špatnou produktivitu týmu tak zachraňuje Roberts Bukarts, který se v Rideře ujal především role nahrávače – jeho dvanáct gólů doplňuje rovných dvacet asistencí. Mezi střelce mužstva se řadí i Ondřej Roman s Dominikem Lakatošem, oba na svém kontě mají po deseti úspěšných trefách. Důležitým článkem vítkovického útoku je také Rastislav Dej. Slovenský forward svou šikovnost ukazuje v přesilových hrách, ve kterých se trefil už čtyřikrát.

TOP 3 důvody, proč sledovat zápas s Vítkovicemi:

  • 1. Mountfield potřebuje každý bod pro vylepšení pozice v tabulce
  • 2. Hradec bude chtít přerušit nepříznivou sérii proti Rideře
  • 3. Mislav Rosandič a Petr Šidlík by měli nastoupit proti týmům, ve kterých ještě donedávna působili

Herní nepohoda a sestup Vítkovic tabulkou

Vítkovice do nové sezóny nevstoupily úplně špatně a zpočátku pravidelně střídaly výhry s prohrami. Poté však utrpěly první sérii porážek, a to rovnou čtyři v řadě. Z menší šlamastyky se Ridera zvládla rychle oklepat a na konci října zapsala tři za sebou jdoucí výhry. Pak už to šlo s Moravany ale z kopce. Sérii šesti proher přerušili až úspěchem 2:0 nad Hradcem Králové, v následných jedenácti zápasech však zvládli zdolat své soupeře už pouze třikrát. Naposledy padli v dohrávce na svém ledě 3:7 poté, co nestačili lídrovi z Liberce.

V tabulce jsou Vítkovice 12. s čtyřiceti body a musí se mít na pozoru, neboť poslední dva týmy se na ně nebezpečně dotahují. Problémy Ridery tkví především v množství obdržených branek. Celkově už v síti Vítkovic skončilo 138 gólů, což je nejvíce v celé extralize. Potíže mají Moravané i s udržením vedení poté, co v zápase udeří jako první – v těchto případech prohráli již jedenáctkrát. Při hře v nerovnovážném stavu jsou na tom ale podobně jako Mountfield. O stupínek lépe se Rideře daří v přesilovkách, v oslabeních je naopak o chlup lepší Hradec. Oba celky se ale v těchto disciplínách pohybují mezi ostatními týmy extraligy až ve spodních patrech tabulky.

Ridera mohla být dlouhou dobu považována za jeden z oblíbenějších týmů Hradce. Toto tvrzení však již tři zápasy neplatí. Přesně tak dlouho totiž trvá vítkovická nadvláda. Moravané dvakrát zdolali Mountfield těsným výsledkem 3:2 po samostatných nájezdech, úplně naposledy pod Bílou věží Lvy vynulovali 2:0. Východočeši tak mají v pátek Vítkovicím rozhodně co vracet a budou se pokoušet vybojovat první výhru nad tímto soupeřem v letošní sezóně.

Sestavy z minulého utkání