Tiskové zprávy
po 1.5.2017 | Jan Vavřina

Mezinárodní zkušenosti i šikovné mládí – Hradec hlásí první posily

Start měsíce května s sebou přináší mimo jiné začátek nové sezóny a spolu s ním oznámení hráčských přesunů nejen v rámci Tipsport extraligy. Mountfield HK v první vlně přivítá šestici kvalitních hokejistů s mezinárodními zkušenosti. Z KHL přichází útočníci Petr Koukal a Tomáš Zigo, ze Sparty Praha Lukáš Cingel, k nim se přidá trio obránců – stálice slovenské reprezentace Dominik Graňák, exlitvínovský bojovník Filip Pavlík a slovenský mistr Mislav Rosandič. Pod Bílou věží bude navíc pokračovat Andris Džerinš!

Stejně jako každý rok, i letos se vedení klubu s některými hráči rozloučilo, jiné naopak ve svých řadách přivítalo. Nejvýraznější změnou je bezpochyby příchod velezkušeného Petra Koukala. Čtyřiatřicetiletý centr působil posledních pět let v KHL, nyní se rozhodl pro návrat do vlasti – do Hradce Králové, kde podepsal víceletý kontrakt.

„Špičkového centra jsme hledali prakticky poslední dvě sezóny. V loňském roce jsme tuto mezeru zacelili Andrisem a letos jsme chtěli tuto pozici ještě více zkvalitnit. Sázíme na to, že Petr je výborný centr s obrovskými zkušenostmi a pevně věřím, že bude i dalším lídrem do kabiny. I když byl o Petra velký zájem v extralize, vážím si toho, že svoje jméno spoji na další tři sezóny s naším klubem,“ těší generálního manažera Aleše Kmoníčka.

Druhým forvardem je hráč ročníku 1992 Lukáš Cingel. Žilinský rodák, který aktuálně bojuje o účast na mistrovství světa za Slovensko, přichází na přestup z pražské Sparty, předtím oblékal dres Lva Praha v KHL. V posledních třech sezónách se v hodnocení +/- dostal vždy nad hodnotu +10. „Lukáš by měl být adekvátní náhradou za jedno odcházející křídlo. Má velkou chuť dokázat svoje kvality a že jeho pozice ve Spartě nebyla odpovídající. Navíc se jedná o charakterově dobrého hráče, který by bez problémů měl zapadnout do kabiny. V tomto týdnu by u nás měl podepsat dvouletou smlouvu,“ prozrazuje generální manažer.

Třetím do útoku je současný slovenský reprezentant pětadvacetiletý Tomáš Zigo, který započal minulou sezónu rovněž v nejkvalitnější evropské soutěži. V jejím průběhu odešel na hostování do Banské Bystrice, s níž získal mistrovský titul. Nyní se přesouvá alespoň na jeden rok pod Bílou věž. „Tomáše jsme sledovali zejména ve finále slovenské extraligy, které odehrál velmi dobře. Jeho velký zájem o působení v našem klubu nás ujistil v rozhodnutí ho angažovat,“ pokračuje Kmoníček.

Do obrany slovenský mistr, zkušený bek i čtvrtfinálový soupeř

Stejnou cestu ušel v uplynulé sezóně také dvaadvacetiletý obránce Mislav Rosandič. Rodák ze Záhřebu se slovenským pasem a zkušenostmi z KHL pravidelně reprezentuje našeho východního souseda na mezinárodních akcích. Své kvality a talent bude prokazovat nově v Hradci Králové, s nímž uzavřel spolupráci na dva roky s možností odejít do zahraničí. „Trenéři ho byli s Jardou Kudrnou několikrát sledovat a velmi se jim líbila jeho kreativita, podpora útoku a celková ofenzivní činnost. Na svůj věk hraje velmi dobře, my si od něho slibujeme především zkvalitnění ofenzivní činnosti,“ plánuje generální manažer.

Kromě nich získal Mountfield HK na dvě sezóny také další dva stabilní pilíře do obrany. Třiatřicetiletý Dominik Graňák má nepřeberné množství zkušeností z KHL, Švédska, tuzemska i mezinárodní scény, zúčastnil se celkem jedenácti světových šampionátů! „Dominik je výborný univerzální obránce, skvělý kluk do kabiny. Jeho historie hovoří za vše a jsem moc rád, že se nám ho podařilo získat do našeho mužstva.“

Šestým do party je důrazný bek Filip Pavlík – mládežnický reprezentant strávil poslední čtyři roky v dresu litvínovské Vervy, s ní také bojoval ve čtvrtfinále proti Východočechům. Nyní bude oblékat jejich dres, a to nadcházející dvě sezóny. „V případě Filipa budeme chtít využít zejména jeho důraznou hru a výbornou střelu. Je to obránce v dobrém věku a měli jsme ho možnost pořádně „okouknout“ ve čtvrtfinále proti Litvínovu,“ seznamuje fanoušky s šestou novou tváří Aleš Kmoníček.

Andris Džerinš pokračuje, tým doplní další posily

Velice pozitivní zprávou je také fakt, že v kádru bronzového medailisty bude pokračovat minimálně další rok spolehlivý centr Andris Džerinš. Stálice lotyšské reprezentace přišla na soutok Labe s Orlicí před loňskou sezónou, během které plnila převážně roli elitního centra a nastřádala ve 43 duelech 26 bodů (17+9) a 18 kladných bodů v hodnocení +/-.

„Jednání trvala delší dobu, ale všichni jsme rádi, že Andris zůstává. Skvěle zapadl do kabiny a dokázal, že je výborný centr. Pevně věřím, že se mu letos vyhnou zranění a jeho výkony budou ještě na vyšší úrovni,“ přeje si člen představenstva Mountfield HK.

Kromě toho jsou na pořadu dne příchody dalších hráčů – vedení klubu jedná s dalším kvalitním křídlem, které by mělo nahradit odcházející hráče z těchto pozic. Mountfield HK je v kontaktu také se dvěma zahraničními obránci, jeden z nich by měl na východ Čech rovněž zamířit. Ve hře je také příchod gólmana, to je však otázka dalších jednání.

Vzhledem k náročnosti blížící se sezóny, ve které čeká partu okolo kapitána Jaroslava Bednáře spousta náročných utkání v Tipsport extralize, Champions Hockey League a možná i Spengler Cupu, chce Mountfield HK disponovat širším kádrem. Z tohoto důvodu chce přivábit další hráče, kteří by měli zvýšit konkurenci v předních řadách.

„V současné době vedeme jednání o možném příchodu kvalitního křídla a obránce. Nevylučujeme ani příchod dalších hráčů, kteří by náš tým zkvalitnili a rozšířili, abychom co nejlépe mohli zvládnout velkou sportovní zátěž, která nás v letošní sezóně čeká,“ prozrazuje další plány vedení klubu Aleš Kmoníček.

A-tým naopak někteří hokejisté opustí

Již delší dobu je zřejmé, že někteří hráči z loňského úspěšného mančaftu odejdou do jiných klubů, případně si momentálně shání svá nová angažmá. Na odchodu jsou útočníci Rastislav Dej, Rudolf Červený, jenž by měl zamířit do KHL či do některé z evropských soutěží, nebo Tomáš Knotek, který chce změnit prostředí a jít do týmu, v němž dostane důležitější roli. Jasno stále není okolo Alexandra Picarda.

V obraně trenéři nemohou počítat s Jakem Newtonem či Stanislavem Dietzem, který projevil zájem odejít z důvodu malého zápasového vytížení a potřeby změnit působiště.

Co se týče brankoviště, do Pardubic odchází na přestup Ondřej Kacetl, který si prostředí Dynama vyzkoušel již v průběhu sezóny v rámci měsíčního hostování.

Někteří hráči širšího kádru pokračují, jiní končí

Z hráčů, kteří hráli střídavě za Hradec Králové a v týmech WSM Ligy, nebudou v družině Václava Sýkory nadále pokračovat Petr Beránek, Martin Bača a Karel Plášil.

Novou smlouvu by naopak měli podepsat Ondřej Kopta, Patrik Miškář, Lukáš Nedvídek a Radek Pilař, na přestup přichází Jan Veselý. Všech pět mladých hráčů by ale mělo působit primárně ve druhé nejvyšší soutěži, stejně jako Štěpán Havránek, jenž má s klubem platný kontrakt. Do Mountfieldu by měli mít vyřízené střídavé starty a záleží především na jejich výkonech, zda se v extraligovém celku ukážou, nebo nikoliv.

S muži se budou připravovat také věkem stále ještě junioři Jaroslav Dvořák, Radim Šalda, ale i další nadějní mladíci, kteří v letošním roce okusili reprezentaci do 18 let. Všichni tito talentovaní hokejisté mají platné kontrakty s klubem.

Otazníky visí nad dalšími působišti Jindřicha Baráka a Aleše Pavlase. Oba by měli působit ve WSM Lize s tím, že bude snahou, aby měli na východ Čech vyřízené střídavé starty.

Příprava startuje 15. května, A-tým pojede na soustředění

A-tým se na novou sezónu začne připravovat v pondělí 15. května, kdy se poprvé sejde ve FORTUNA aréně s tím, že mladší hráči budou trénovat již předchozí týden – od 8. května. Reprezentanti se ke kádru připojí později.

Měsíc po startu přípravy – v polovině června – by mělo již téměř kompletní mužstvo odcestovat na soustředění, kde bude polykat tvrdé tréninkové dávky před velice náročnou sezónou.

Ta vypukne na začátku srpna Mountfield Cupem, 24. srpna navíc startuje hokejová Liga mistrů i s hradeckou účastí. Vyloučena není ani účast na Spengler Cupu, o ní by mělo být jasno zřejmě v průběhu měsíce května.

Aktuální složení A-týmu:

Brankáři (2): Jaroslav Pavelka, Patrik Rybár
Obránci (10): Zdeněk Čáp, Dominik Graňák, Blaž Gregorc, Štěpán Havránek, Filip Pavlík, Martin Pláněk, Mislav Rosandič, Radim Šalda, Martin Štajnoch, René Vydarený
Útočníci (17): Jaroslav Bednář, Lukáš Cingel, Michal Dragoun, Jaroslav Dvořák, Andris Džerinš, Richard Jarůšek, Bedřich Köhler, Ondřej Kopta, Petr Koukal, Roman Kukumberg, Patrik Miškář, Lukáš Nedvídek, Radovan Pavlík, Radek Pilař, Jiří Šimánek, Jan Veselý, Tomáš Zigo

Poznámka: Hráči označeni červeně by měli začít sezónu ve WSM Lize

Foto: Petr Koukal – hokej.cz, Lukáš Cingel – HC Sparta Praha, Tomáš Zigo – bystricoviny.sk, Filip Pavlík – hokejkv.cz, Mislav Rosandič – Robert Hradil, Dominik Graňák – Oncelick