Akademie ČH
út 18.2.2020 | Daniel Krátký

Mládežnické hvězdy ledna: Martin Pěnčík a Matěj Novotný

Do nového roku vstoupili mládežnické výběry hradeckého Mountfieldu na předních příčkách svých soutěží. Juniorům se podařilo dostat se do čela turnaje O Pohár DHL a již před sebe nikoho nepustit. Dorost pak stejně tak kvalitními výkony získal důležité body do tabulky ELIOD Extraligy. Juniorem úvodního měsíce nového roku 2020 byl zvolen obránce Martin Pěnčík, dorostencem pak forvard Matěj Novotný.

Martin Pěnčík: Jsme rádi, že jsme vyhráli soutěž O Pohár DHL

MartinPěnčík
Bilance v lednu:
9 zápasů
2 góly
8 asistencí
+/- +3

V kádru juniorky byl hráčem měsíce zvolen obránce Martin Pěnčík, který už z loňska moc dobře ví, jak chutná toto prvenství. „Jsem rád, že si trenéři všimli, že na trénincích makám. V čem tkví jeho bodový přísun? „Dost se mi teď dařilo, ale měl jsem při zápasech také trochu štěstí,“ vykládá devatenáctiletý obránce Mountfieldu. „Myslím si, že to je hlavně o štěstí. Přijde puk a vystřelíš a padne to tam. Určitě tomu štěstí pomohlo, ale snažím se také do všeho chodit naplno,“ tvrdí 170 centimetrů vysoký hráč, který si již vyzkoušel také dvě utkání v Chance lize v dresu Prostějova.

V zápasech hradecké juniorky na sebe Martin Pěnčík upozornil několika dělovkami od modré čáry. Prosazoval se zejména v početních převahách. „Dostával jsem v přesilovkách hodně prostoru, za což jsem rád. V lednu nám s klukama přesilovky hodně šly. Sedli jsme si a řekli si, jak to budeme hrát a vycházelo nám to. V posledních zápasech je to však trošku horší,“ říká uvědoměle talentovaný bek, který v této sezóně hájí barvy juniorky, prvoligového Prostějova a také druholigového Trutnova.

Hlavním úspěchem měsíce ledna byl pro svěřence Davida Kočího triumf v soutěži O Pohár DHL. „Je to hodně dobré, že jsme to vyhráli. Myslím si, že když jsme byli první, tak se na nás ostatní týmy hodně připravovali a chtěli nás porazit, protože porazit první tým je přece jenom hodně dobré. Ty zápasy byly hodně kvalitní a jsme rádi, že jsme turnaj vyhráli,“ hodnotí ligový primát a další velký úspěch mládežnického hokeje Martin Pěnčík.

Od nového ročníku se hráči připravují pod dohledem Davida Kočího, jenž odehrál 142 zápasů v NHL. Co bývalý obránce a také bitkař přinesl od kabiny? „Přinesl nám hlavně pracovitost, trénujeme hodně v tempu a to je super. Ze začátku jsme si říkali, že to bude blázen nebo tak,“ směje se mladý obránce. „On je ale úplný opak, než si všichni lidé myslí. Je opravdu v pohodě, často si s námi i v šatně popovídá. Hodně komunikuje. Myslím si, že to je super trenér,“ pokračuje.

Na samém startu února zahájili mladí Lvi také druhou pohárovou soutěž. A to DHL Superpohár. „Dostali jsme docela těžkou skupinu, kterou jsme nezačali tak, jak jsme chtěli. Prohráli jsme s Olomoucí, která nás docela překvapila. Následně jsme vyhráli v Liberci, za což jsme moc rádi,“ hodnotí prozatímní výkony. „Doufám, že budeme takhle pokračovat – vyhrávat, protože je to pro nás hodně důležité. Chceme postoupit do play-off,“ uzavírá juniorský hráč měsíce.

Matěj Novotný: Záleží mi na tom, aby šlapal tým

MatějNovotný
Bilance v lednu:
7 zápasů
2 góly
1 asistence
+/- +5

V dorosteneckém týmu byl hráčem prvního měsíce roku 2020 zvolen útočník Matěj Novotný. Jak na toto ocenění nahlíží právě šestnáctiletý útočník? „Vážím si toho, je to práce celého týmu, trenérů a všech dalších.“ V lednu sice talentovaný forvard neohromoval svou produktivitou, jeho herní projev však byl velmi dobrý. „Někdy dávám góly a občas přidám i asistence. Ale je mi jedno, jestli branku dám nebo na ní klukům nahraju nebo, jestli vybojuju puk před gólem. Záleží mi na tom, aby šlapal tým,“ říká týmově.

Mladý šestnáctiletý talent je za letošní dobré výkony dorosteneckého mužstva moc rád. „Jsem spokojený s naším umístěním. Myslím si, že máme na to, udělat stejný výsledek jako minulý rok, možná i lepší. Doufám, že se nám to povede,“ říká odhodlaně. Produktivita týmu již také nestojí na individualitách, ale rozděluje se na všechny hráče. „Body má skoro celý tým a je vidět, že naše umístění je úspěšnou prací celého týmu,“ chválí reprezentant do šestnácti let.

V lednu se ale dorostencům výsledkově dařilo nejméně v celé sezoně. „Možná to bylo pauzou o Vánocích, nehráli jsme totiž zápasy. Ale těžko říct, čím to je. Musíme to prolomit, co nejdříve,“ je si vědom 174 centimetrů vysoký hráč hradeckého dorostu, který také přemýšlí nad tím, proč dělají jemu a jeho spoluhráčům takové problémy týmy z nižších pater tabulky. „Možná ty kluby podceňujeme, nejsme tolik soustředění a stoprocentně připravení. Na lepší týmy jsme více připravení a soustředíme se na to více a pak podáme lepší výkon.“

Na konci ledna se Matěj Novotný trefil do sítě Slováků, následně odcestoval s reprezentační šestnáctkou také na turnaj do Švédska. O čem však talentovaný forvard hokejově sní? „Určitě, jako každý hokejista, bych chtěl do NHL, ale skvělá by byla také extraliga nebo KHL,“ uzavírá dorostenecký hráč měsíce ledna.