Akademie ČH
so 9.2.2019 | Adam Kodet, Klára Petrásková

Mládežnické hvězdy ledna: Petr Poppel a Matyáš Budina

Nadstavbové části obou mládežnických kategorií se mílovými kroky blíží svému konci a týmy už se pomalu chystají na souboje ve vyřazovací části. Dorostenci už mají účast jistou, junioři o ni budou muset ještě svést tuhý boj, nakročeno mají ale dobře. Oba mládežnické celky Mountfieldu se momentálně nacházejí ve svých skupinách na druhém místě, k čemuž jim velkou měrou dopomohly i výkony Petra Poppela a Matyáše Budiny, které trenéři zvolili jako hvězdy uplynulého měsíce.

Petr Poppel: Jsem rád, že mi to tam zase padá

Petr Poppel
Bilance v lednu:
9 zápasů
5 gólů
4 asistence
+/- +1

Petr Poppel si vysloužil ocenění hvězda měsíce svou aktivní hrou, kterou v lednu také proměnil v kanadské body. V devíti zápasech jich posbíral stejný počet, z čehož pětkrát skóroval. „Před Vánoci nebyly moje výkony moc dobré, ale po Novém roce se to zlomilo, takže jsem rád, že mi to tam po delší době zase padá,“ hodnotí s úlevou. Do formace dostal nového spoluhráče Martina Štohanzla, jenž se vrátil ze zámoří, a spolupráci s ním si pochvaluje. „Hraje pořád s hlavou nahoře a umí rozdávat puky. Za těch pár zápasu už jsme se sehráli a víme o sobě,“ chválí svého kolegu z útoku.

Tabulka spodní nadstavbové skupiny DHL extraligy juniorů je opravdu našlapaná a souboj o play off bude ještě pořádně náročný, čehož si je vědom i královéhradecký rodák. „Tabulka je hodně vyrovnaná, teď se k nám dotáhl ještě Havířov, každý tým teď staví to nejlepší, co má. Už jde opravdu do tuhého, musíme do následujících zápasů dát všechno a vyhrát,“ vyhlíží blížící se konec nadstavby. Program v lednu byl pro juniorku velmi náročný, Lvi stihli odehrát hned devět duelů. „Máme hodně natrénováno, takže nám to nevadilo. Spíše jsme byli rádi, že opravdu hodně hrajeme zápasy a nenudíme se,“ usmívá se druhý nejproduktivnější forvard nadstavby.

Výsledkově byl pro mladé Lvy leden hodně kolísavý. Na začátku dvakrát prohráli, následně se třikrát radovali z výhry. Po následných dvou domácích porážkách se dvěma triumfy opět naladili na vítěznou vlnu. „Výsledky byly jako na houpačce, ale v poslední době se náš výkon ustálil. V zápasech máme hodně šancí, ale občas se nám nedaří je proměňovat. Soupeř jich má často méně, ale góly z nich dá. To je asi náš největší problém, že nedáváme moc gólů,“ je si vědom nízké produktivity.

Hradec je sice momentálně druhý, ale bodové odstupy jsou minimální a na čtyři postupová místa si dělá zálusk minimálně sedm týmů. Konec nadstavbové skupiny tak bude znamenat boj o každý bod. Forvard s reprezentačními zkušenostmi hledá recept na nadcházející střetnutí. „Hrát dobře do obrany, nepouštět soupeře do střel a hlavně nepovolit dorážky. V útoku hrát v klidu a nikam nespěchat. Šance potom určitě přijdou, ale musíme je také proměnit,“ nabádá Petr Poppel.

Matyáš Budina: Děkuji všem, kteří mi po zranění pomohli

Matyáš Budina
Bilance v lednu:
7 zápasů
5 gólů
3 asistence
+/- +3

Trenérská volba hvězdy uplynulého měsíce padla v dorostu na Matyáše Budinu, který v lednu opravdu zářil. Ze sedmi zápasů v lednu nebodoval pouze v jediném a patří v týmu k produktivním oporám. „Teď se mi daří, za což jsem rád, hlavní je ale udržet výkony pořád nahoře. Samozřejmě se nám ale musí dařit jako týmu, to je nejdůležitější,“ říká skromně.

Letošní sezóna ale pro mladého forvarda nebyla zrovna jednoduchá, protože se mu nevyhnulo nepříjemné zranění kotníku. „Dva měsíce, kdy jsem nemohl hrát, byly fakt strašné. Musel jsem pořád skákat o berlích a nebylo to nic příjemného. Prvních pár tréninků po návratu bylo zvláštních, jelikož jsem nebyl dlouho na ledě, ale postupně jsem se dostal zpátky,“ popisuje strastiplný návrat na led. Ten se mu snažili spoluhráči i realizační tým co nejvíce usnadnit. „Chtěl bych poděkovat všem, co mi pomohli se vrátit po zranění, od doktorů a hráčů k trenérům, kteří mi dali čas a prostor vrátit se tam, kde jsem byl předtím,“ dodává s úctou.

Hradeckým dorostencům se výsledkově relativně daří, v nadstavbě jim aktuálně patří druhá příčka. „Druhé místo je dobré, ale první by samozřejmě bylo ještě lepší. V nadstavbě to je jak na houpačce, jednou vyhrajeme, pak zase prohrajeme. Musíme začít víc makat a udržet výkony stabilně nahoře, abychom si vybojovali co nejlepší pozici do play off,“ hlásí odhodlaně. V horní skupině proti sobě nastupuje pouze šest celků, útočník s desítkou na zádech to ale vidí jako pozitivum. „Zápasy jsou teď kvalitnější, protože v nadstavbě jsou top týmy a hra je mnohem vyrovnanější.“

Svými výkony si patnáctiletý útočník opětovně vysloužil pozvánku do reprezentace, se kterou aktuálně nastupuje na turnaji ve Finsku. „Je to super. Proti Švýcarsku jsem se zranil a nehrál, ale trenéři mi dali znovu šanci a jsem hrozně rád, že tu můžu zase být. Nesmím ale zůstat stát. Všichni se posouvají dál a dál a musím makat, abych šel nahoru taky, to je hlavní,“ uzavírá nadějný hokejista.