Akademie ČH
po 11.2.2013 | Martin Voltr, Lukáš Souček

Mládežnické hvězdy ledna: Tomáš Půlpán, David Gančarčík, Patrik Červený

Sezóna hradeckého mužstva vrcholí a rozhodující zápasy se blíží i v případě mládežnických kategorií. Také v lednu dostala řada Královských lvů prostor ve starší kategorii, a dva takoví se zařadili mezi tradičně vyhlašovanou trojici nejlepších hráčů měsíce. Řeč je o juniorovi Tomáši Půlpánovi a mladším dorostenci Patrikovi Červeném. Za starší dorost je doplňuje David Gančarčík.

„Chceme v Hradci extraligu“

Úvodní jmenovaný má už z ledna čerstvou zkušenost i s prvoligovým seniorským hokejem. Tomáš Půlpán prožil na sklonku ledna vynikající víkend – v pátek si v dresu juniorů připsal hattrick a pomohl k vítězství, o den později byl odměnen nominací do A-týmu.

A jeho premiéra nemohla dopadnout lépe. V Litoměřicích se postaral rovnou o vítězný gól! „V profesionální lize jsem za chlapy nikdy nenastoupil. V životě bych si neuměl představit, že bych dal v prvním zápase gól, a ještě k tomu rozhodující. Byl to super pocit,“ ohlíží se mladší ze dvou bratrů, kteří v Hradci působí.

Oba mají v této sezóně úkol být součástí týmu, který vybojuje nejvyšší soutěž juniorů. „Chceme vyhrát baráž, chceme v Hradci extraligu,“ hlásí Půlpán jednoznačně. „Jdeme do toho na sto procent. Asi i proto se nám daří střílet góly,“ připomíná zejména víkend, kdy Hradečtí zvládli za dva zápasy nasázet osmadvacet branek!

Hlavně kanonáda 18:0 proti Strakonicím stála za to. „Nálada při takovém zápase je skvělá. Dáme si to, zastřílíme si, zahrajeme si hokej. Zlepšíme si náladu a sebevědomí na ty silnější soupeře v baráži.“ Tu ještě mladí hokejisté nemají jistou, ale z první pozice ve skupině k ní už mají velmi blízko.

Jejich náskok na druhou Třebíč činí dvanáct bodů, navíc mají Hradečtí ještě zápas k dobru. Jak Půlpán přiznává, už sleduje i potenciální soupeře pro baráž. Na tu už se těší PZ Kladno, Vsetín a z extraligy pravděpodobně nemine Ústí nad Labem. „Když se tam dostaneme, rozhodně to nebude procházka růžovým sadem,“ uvědomuje si Tomáš Půlpán.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
leden 2013 A-tým 2 1 0 1 0 0
leden 2013 junioři 4 4 3 7 +5 0

„Nesmíme si dovolit zbytečně ztrácet“

V extraligovém týmu staršího dorostu byl hráčem ledna vyhlášen David Gančarčík. „Je to pro mě milé překvapení, ocenění si hodně vážím. Zároveň je to pro mě výzva do další práce na sobě samém. Tudíž abych více pomohl k týmovému úspěchu, tedy k play-off,“ zmiňuje hradecký útočník hned v úvodu to nejdůležitější.

Starší dorostenci bojují ve slabší polovině extraligy, z níž si ovšem první čtyři celky ještě také zajistí vyřazovací boje. Na čelní příčce skupiny sídlí Litvínov, jehož skalp Královští lvi dokázali minulou sobotu získat.

„Zápas s Litvínovem byl pro nás velice důležitý, abychom se drželi v kontaktu s postupovými příčkami. Velice dobře jsme se připravili a namotivovali. Povedl se nám začátek, dali jsme dva rychlé góly. Drželi jsme se taktiky trenéra, výborně nám zachytal Michael Müller a také jsme začali proměňovat gólové šance, což nám v minulých zápasech chybělo,“ shrnuje Gančarčík hlavní faktory posledního vítězství.

Jinak se ale Hradeckým v nadstavbové části příliš nedaří, i proto musí pro postup ještě zabrat. „Ztrácíme pět bodů, což se v osmi zápasech dá dohnat. Musíme ale chodit do zápasů s jasným cílem, a sice vyhrát za tři body. Nesmíme si dovolit zbytečně ztrácet,“ motivuje na dálku své spoluhráče mladý forvard.

Hradec Králové nescházel v play-off v žádné sezóně od vzniku samostatné kategorie staršího dorostu. Současné ročníky rozhodně na protažení této série mají, což by rád potvrdil i David Gančarčík. „V tréninku pracujeme hlavně na obraně, disciplíně a důrazu v zakončení. Máme dobrou partu, která má jeden cíl – postup do play-off!“

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
leden 2013 st. dorost 6 1 1 2 -1 0

„Starší dorost je náročnější na psychiku“

Členem té samé party je už i brankář Patrik Červený. Ten byl vyhlášen hvězdou měsíce v mladším dorostu, ale v poslední době už dostává hodně času i mezi staršími hráči. Také jeho cena potěšila. „Jsem v Hradci na hostování a chtěl bych se všem ukázat. Ocenění je pro nás hráče rozhodně motivací.“

Hokejista ročníku 1997 nastoupil v lednu za starší dorost ke třem zápasům. Možná by se rád nechal inspirovat příběhem Františka Veselého, který byl loni v podobné pozici a o kategorii výš se stal hlavním článkem tažení až do semifinále vyřazovacích bitev. „My se do toho play-off ale nejdřív musíme dostat,“ zmiňuje ihned Červený hlavní odlišnost.

Hradecký brankář se stal součástí zajímavé situace při zápase na pražské Slavii. Proti němu se totiž postavil jeho jmenovec – doslova a do písmene. A útočník Patrik Červený mu dal rovnou dva góly... „My dva se už delší dobu trochu známe, takže jsme i před zápasem prohodili pár slov. No a v souboji byl lepší,“ uznává gólman.

Mladší dorostence v průběhu současného ročníku trápí marodka a zranění, které už stály za řadou odložených utkání. „Je to pro nás nepříjemné. Třeba když vyhrajete, tak se cítíte na další zápas. Místo toho ale přijde dlouhá pauza a je to zase pryč, musíte toho zase víc natrénovat,“ mrzí Červeného.

Stejně jako pro hráče v poli, i pro brankáře musí být srovnání hry v jednotlivých kategoriích zajímavé. Hokejista měsíce ledna může vyprávět. „Do staršího dorostu to pro mě není takový skok jako třeba z osmé třídy do mladšího. V mladším dorostu ale třeba vím, že nějaký střelec mi gól nedá, kdežto tady už to jsou jiné rány. Je to rychlejší hokej a také náročnější na psychiku,“ uzavírá Patrik Červený.

Měsíc Kategorie Z Min. OG Zás. Prům. % ČK
leden 2013 st. dorost 3 184 13 96 4,24 88,07 0
leden 2013 ml. dorost 3 151 6 96 2,38 94,12 0