Akademie ČH
pá 20.12.2019 | Klára Petrásková

Mládežnické hvězdy listopadu: Vojtěch Síla a Adam Jirků

V juniorské i dorostenecké kategorii vybrali trenéři za mládežnickou hvězdu listopadu hráče s číslem čtrnáct. Vojtěcha Sílu a Adama Jirků však nespojuje jen dres, nýbrž také styl hry. Oba hokejisté se snaží prezentovat bojovným a aktivním hokejem a odvádí pro tým velký kus černé práce.

Vojtěch Síla: Všechno se sešlo, proto hrajeme tak nahoře

VojtěchSíla
Bilance v listopadu:
8 zápasů
7 gólů
4 asistence
+/- +8

Juniorskou hvězdou se v listopadu stal Vojtěch Síla, který od startu sezóny válí převážně ve dvou útočných formacích. „Morri (Matěj Morong) je tvůrce hry a Poplik (Petr Poppel) umí dát gól, já jim to většinou vybojuju. Takové máme v lajně role a myslím, že podobně to platí i teď s Pinkym (Tadeášem Pinkasem) a Técou (Markem Teclem), takže se nic nezměnilo. Doufám, že nám to bude takhle klapat dál,“ přeje si mladý útočník.

Ten je znám především svou bojovností a bruslivou a obětavou hrou, kterou se prezentuje v každém mači. „Já takhle dobře asi nic jiného ani neumím,“ směje se. „Někdy se ale povede sem tam vstřelit gól, taky umím dobře nahrát na hokejku. Ale taková ta černá práce je moje přednost. Snažím se pro kluky získávat svojí bojovností puky a oni z toho pak těží. Sice je to těžké, ale dá se to. Občas tam i mně padne gól za odměnu,“ povídá skromně třetí nejproduktivnější hráč celého turnaje O Pohár DHL.

Daří se také celému hradeckému týmu – juniorka se aktuálně pohybuje TOP trojce celé soutěže, nějaký čas byla dokonce i na první příčce! „Je to úžasný pocit, musíme ale makat dál a nepřestat. Určitě bychom měli mít a máme velké cíle, doufám, že se to povede. Všechno se sešlo dohromady, lajna je super a trenér nás dokáže namotivovat na důležité zápasy, i kolektiv je super. Parta taky funguje, i proto hrajeme takhle nahoře,“ ví Vojtěch Síla.

Určitě ale nebude jednoduché udržet skvělé výkony celou sezónu, ta totiž ještě zdaleka nekončí. „Jak říká trenér, dobré týmy udrží svou výkonnost dlouho, o což se budeme snažit. Bude to těžké, ale snad to půjde,“ přeje si východočeská čtrnáctka. A jak stráví Vánoce? „Doufám, že si odpočinu doma s rodinou a snad aspoň nějaké trenky nebo ponožky pod stromeček dostanu,“ usmívá se Vojtěch Síla.

Adam Jirků: Určitě bychom se chtěli dotáhnout na republiku

AdamJirků
Bilance v listopadu:
6 zápasů
1 gól
5 asistencí
+/- +1

Titul hvězdy dorostu si vysloužil svými výkony Adam Jirků, jehož předností není sbírání kanadských bodů, ale především poctivá práce pro tým. „Překvapilo mě to, nejsem moc bodový hráč, spíš odvádím černou práci. Ocenění jsem nečekal,“ povídá hráč ročníku 2003, který si chválí také formu celého mužstva. „Myslím, že tým pracuje, jak má. Kluci na tréninku makají a máme dobrou partu,“ přemýšlí o parádních výkonech dorosteneckého celku, jemuž aktuálně patří druhé místo skupiny.

A jak Adamovi Jirků vyhovuje spolupráce se spoluhráči z útočné letky? „V lajně jsem s Davidem Brožkem a Lukášem Součkem, oba jsou brusliví a hraje se mi s nimi dobře. Jsme tam spíš od toho, abychom nedostali gól a makali dozadu. Já se spíš vracím pomáhat bekům, Broža lítá vepředu a Lukáš zase rozdává puky,“ popisuje rozdělení úloh mezi všechny tři hokejisty.

Přestože dle vlastních slov forvarda s číslem čtrnáct není primárním úkolem jeho lajny sběr bodů, útočná trojice rozhodně dokáže vzít odpovědnost na sebe a případně i duely rozhodnout. Dohromady má celá letka na kontě už 17 branek a 18 asistencí, Jirků do této sbírky přispívá především nahrávkami. „Góly tolik nedávám, většinou je spíš připravuju spoluhráčům. Oproti minulé sezóně máme asi větší důraz do brány a víc si dáváme puky, netaháme hru tolik každý na sebe,“ myslí si hradecký mládežník.

Ten působí v dorostenecké kategorii již třetím rokem, doma má tedy jak zlatou, tak bronzovou medaili z předchozích let. Podobný úspěch by Východočeši rádi zopakovali také do třetice. „Určitě bychom se chtěli dotáhnout na republiku a udělat co nejlepší umístění,“ má o sezónních cílech jasno Adam Jirků.