Akademie ČH
st 12.2.2014 | Martin Voltr

Mládežnické hvězdy měsíce ledna: Bernart, Drašnar, Kynčl

Mládežnické soutěže se během konání olympijských her znovu rozbíhají, ještě předtím ale trenéři tří hlavních družstev Královských lvů určili nejlepší hráče měsíce ledna ve svých kategoriích. Tentokrát se ocenění dočkali rovnoměrně zástupci všech tří postů – za juniory brankář Rudolf Bernart, za starší dorost útočník Tomáš Drašnar a z týmu mladšího dorostu obránce Tomáš Kynčl.

Rudolf Bernart: Dokud je teoretická šance, zkusíme to

Je tomu vůbec poprvé v sezóně, kdy byl trenéry vybrán také gólman. „Pro každého hráče je oceněnění jeho práce pozitivem a motivací, aby neustupoval. Zní to jako klišé, ale i když je prvořadý týmový úspěch, takové ocenění potěší,“ říká Rudolf Bernart. „Po nevydařeném víkendu s Porubou a Havířověm jsem věděl, že půjdu do brány, a připravoval jsem se na to celý týden. Myslím, že jsem neodchytal špatná utkání, až na rozhodující gól proti Hodonínu, který mě mrzí doteď,“ hlásí.

Leden byl bohužel pro jeho tým nepovedený. Junioři prohráli čtyři z šesti zápasů a jejich šance na postup do extraligové baráže už se udržují spíš jen v teoretické rovině. „Co si budeme povídat, ta situace je hodně špatná. Ale dokud tam bude teoretická šance, musíme to zkusit. Nikdo neřekl, že Poruba nemůže začít prohrávat, a i když je to už velká utopie, pořád to můžeme stáhnout,“ tajně věří.

Hradečtí ztrácejí na první Porubu už čtrnáct bodů a musí se spoléhat na její zaváhání. I ostatní týmy z východu ale ukazují svou sílu a nepříjemnost. „Kdybychom šli v nadstavbě do české skupiny, určitě by byla přijatelnější. Moravské týmy odjakživa hrají takovým nepříjemným stylem, jsou agresivní, útočné. Je to vidět třeba na té Porubě, která má podobný styl jako extraligové Vítkovice. Moravská skupina je určitě hodně těžká,“ potvrzuje Bernart.

„Hrajeme s nimi vyrovnaný hokej, třeba i s Porubou,“ domnívá se juniorský gólman, přestože jeho tým v obou případech vysoko padl. „Jenomže oni to dokáží zvládnout tou svou houževnatostí a týmovým pojetím hry. Na tabulce je to pak vidět. Jinak si dovolím říct, i když to bude znít zvláštně, že máme lepší kádr než moravské týmy,“ doplňuje.

Snad jen v jednom ohledu je teď situace pro hradecké juniory pozitivní. Nemají absolutně co ztratit, role papírového favorita už nespočívá na jejich bedrech, takže můžou jít do zbytku sezóny po hlavě. „V přestávce jsme se jako obvykle snažili dohnat kondici, tréninky byly víc o bruslení. To samé na suchu. Už se nám vrátili někteří zranění hráči, od tohoto týdne už jsme zase najeli na trénink herních situací. Tréninky mají šťávu a myslím, že je na nás vidět, že to pořád chceme dohnat,“ uzavírá bojovně Rudolf Bernart.

Měsíc Kategorie Z Min Stř Ink Zás Prů Úsp SO
leden 2014 junioři 3 180 74 5 69 1,67 93,24 1

Tomáš Drašnar: Nesmíme usnout na vavřínech

Zato oba dorostenecké kádry se za průběh prvního měsíce roku 2014 mohou pochválit. Perfektní je zejména bilance starších dorostenců – ovládli všech šest zápasů, dohromady s koncem předchozího roku vyhráli už devětkrát v řadě! V jejich týmu si titul hvězdy měsíce vysloužil útočník Tomáš Drašnar.

„Určitě mě to potěšilo. Teď to šlape celé naší lajně, pak z toho jsou góly. Ale hlavní je, že vyhráváme,“ říká čerstvě osmnáctiletý hokejista. Bilance Lvů je skutečně skvostná, zvlášť poté, co po výborném startu ročníku začali sbírat porážky a postupně se tabulkou propadli. „Makáme jako tým, to je to nejdůležitější. Ale samozřejmě nám taky pomáhá štěstí. A abych nezapomněl, gólmani nám chytají výborně,“ chválí.

Hradecké mužstvo pod vedením trenéra Jiřího Slabého viditelně pookřálo. „Trochu jsme si s naším novým stylem sedli. Už jenom nenahazujeme puky, ale taky hrajeme víc do kombinace. Když plníme to, co máme, v zápasech nám to vychází. To je samozřejmě supr,“ raduje se mladý forvard.

I podle něj je ale znát, že současní soupeři nemají takovou sílu jako někteří v původní skupině. „Určitě to nejsou tak kvalitní týmy jako třeba Liberec nebo Jihlava, většina zápasů je spíš o té bojovnosti. Ale zase třeba Havířov nebo Karlovy Vary byly hodně silné, tam jsme si pořádně mákli,“ přemítá o protivnících ze všech koutů republiky. „Na Moravě mi to připadá víc o bruslení, západ zase hraje víc kombinačně. Ale do těla taky,“ srovnává Drašnar.

Před druhou polovinou nadstavby se starším dorostencům dýchá dobře. V tabulce skupiny B totiž sídlí na samotném čele a náskok na pátou příčku, tedy první nepostupovou, mají deset bodů. „Teď musíme naše výhry potvrdit v Karlových Varech a Letňanech. Důležité je, abychom poráželi týmy ze spodku tabulky. Určitě ale ještě musíme zabrat, aby se na nás ostatní týmy nedotáhly,“ varuje.

Že jsou hradečtí bojovníci na horním konci pomyslné vlny, stvrdili i v přátelském duelu na Spartě. Vyhráli totiž vysoko 6:1. „Gólmani nám zachytali výborně. Polovinu zápasu to bylo vyrovnané, ale pak myslím, že jsme Spartu přehráli. Snad nám to zase pomůže, i když na druhou stranu by možná bylo lepší, kdybychom prohráli a tak nějak se probrali. Nesmíme usnout na vavřínech!“ upozorňuje Tomáš Drašnar.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
leden 2014 starší dorost 6 3 4 7 +9 2

Tomáš Kynčl: Větší tempo nám vyhovuje

Také třetí z kategorií byla v lednu nadmíru úspěšná. Mladší dorostenci vyhráli ze čtyř zápasů tři, neuspěli pouze ve třetím východočeském derby. Hokejisté ročníků 1999 a 2000 navíc skvěle reprezentovali Královéhradecký kraj na olympiádě dětí a mládeže, kde pomohli získat historicky nejlepší umístění – šestou příčku.

Trenéři jako nejlepšího hokejistu za uplynulý měsíc zvolili Tomáše Kynčla, tedy zástupce ročníku 1998. „Samozřejmě jsem rád, že mě vybrali. Ale musím říct, že tenhle měsíc to šlo výborně všem, což je vidět na výsledcích,“ pochvaluje si obránce Královských lvů.

Výsledky mladších dorostenců mají během celé sezóny poměrně stabilní tendenci. Zatím nikdy se nestalo, aby prohráli tři zápasy v řadě. Nyní naprosto jednoznačně potvrzují, že v případě optimálních výkonů je pro ně postup do play-off reálným cílem. „Možná jsme teď lépe sehraní. Do play-off rozhodně chceme,“ hlásí obránce, jehož týmu aktuálně patří postupová čtvrtá pozice.

Z extraligy mladších dorostenců už zbývá sehrát jen pět týdnů. Kuriózní je to, že teď už Hradečtí nasadí pravidelné tempo čtvrtek – neděle! Vyzkouší si tak velký zápřah, což ale jejich hokejový růst může jedině podpořit. I když je samozřejmě otázka, jak to zvládnou po fyzické stránce. „Myslím, že fyzicky jsme na tom dobře a větší tempo nám vyhovuje. Hlavně se nám musí vyhnout zranění a marodka,“ tuší Kynčl, co bude v únoru a březnu klíčové.

První čtveřice týmů ve skupině si letos poprvé zahraje jedno kolo vyřazovacích bitev. Dva vítězové pak pojedou na závěrečné mistrovství republiky. To je samozřejmě ještě daleko a všichni účastníci mají zatím jiné starosti. Tabulka je totiž neskutečně vyrovnaná. Hradečtí třeba ztrácejí na první Kometu pouhých sedm bodů, ale na sedmou Slavii mají náskok jenom pět bodů!

Kromě pražského týmu, který dokázali Královští lvi zdolat těsně před přestávkou, se budou na horní příčky tlačit ještě Pardubice a Žďár nad Sázavou. A dá se čekat, že až do samotného konce. „Všechny zápasy bývají vyrovnané a nikdy se nevyplácí někoho podcenit,“ přemýšlí Tomáš Kynčl, zda od některého ze soupeřů cítí větší tlak. „Vyhecovaným soupeřem jsou pro nás ale určitě Pardubice,“ dodává.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
leden 2014 mladší dorost 4 0 2 2 +1 0