Akademie ČH
st 11.1.2017 | Klára Petrásková

Mládežnické hvězdy měsíce prosince: David Chalupa, Kryštof Pažourek, Petr Poppel

Stejně jako v předešlých měsících i v prosinci vybrali trenéři mládežnické hvězdy za jednotlivé kategorie SCM. A ve všech třech případech šlo tentokrát o útočníky. Z mužstva juniorů si ocenění vysloužil David Chalupa, za starší dorostence pak byl zvolen Kryštof Pažourek. Mezi mladšími dorostenci se hvězdou stal Petr Poppel.

David Chalupa: Musíme jít zápas od zápasu

Ve všech pěti extraligových duelech, k nimž junioři v prosinci nastoupili, nechyběl v hradecké sestavě útočník David Chalupa. Právě on byl trenéry zvolen jako hvězda měsíce své kategorie. „Ocenění jsem nečekal, určitě mě však potěšilo a jsem za něj rád,“ říká hradecká čtyřiadvacítka.

Bodově se sice Lvům v prosinci tolik nedařilo, jak ale hodnotí zápasové výkony nejstarší mládežnické kategorie právě devatenáctiletý hráč? „Na začátku se nám moc nepovedly dva zápasy, jinak ale výkony nebyly špatné. Hodně prohráváme o gól, kdybychom dali víc branek, mohlo to být naopak. Musíme se víc tlačit do brány, dávat víc gólů a věřím, že výhry přijdou,“ doufá východočeský hokejista.

Ani mezi svátky junioři nezaháleli a zápasového volna využili pro zdokonalování svých dovedností. „Tréninky byly hodně zaměřené na tlak do brány, hru na malém prostoru a bruslení,“ přibližuje vánoční program David Chalupa. Na osmé místo, které jako poslední zajišťuje postup do play off, nyní schází juniorce 11 bodů. „Musíme jít zápas od zápasu a získat co nejvíc výher. Uvidíme, na co to na konci základní části bude stačit,“ přemýšlí mladý forvard.

Již delší dobu sužuje juniorskou kabinu rozsáhlá marodka, kvůli níž neměli trenéři při skládání sestavy k jednotlivým utkáním k dispozici celý kádr. Nyní se však zdá, že už se v tomto ohledu blýská na lepší časy. „Nechceme se na to vymlouvat. Samozřejmě, hodně kluků bylo nemocných, ale už se uzdravili. Snad se vrátí brzo zpátky a začneme vyhrávat,“ přeje si David Chalupa.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
prosinec 2016 junioři 5 0 0 0 -3 2

Kryštof Pažourek: Tempo nadstavby je skoro jako play off

Krátce po začátku prosince vstoupil do nadstavbové části NOEN extraligy starší dorost. Právě toto období se ujal hodnotit Kryštof Pažourek, jenž byl zvolen hvězdou za kategorii starších dorostenců. „Začátek nadstavby se nám moc nevydařil, z prvních třech zápasů jsme bohužel získali jen bod. Pak už jsme se zlepšili. Výsledky byly ale většinou těsné, výkony bych nehodnotil špatně,“ říká hradecký útočník.

Ten se zároveň zamýšlí nad rozdíly mezi oběma částmi extraligy. „V nadstavbě je trochu jiná úroveň než v základní části. Týmy jsou o něco lepší, hokej rychlejší. Tempo je už skoro jako v play off,“ popisuje hráč, který na dresu nosí kapitánské „céčko“.

Mezi vánočními svátky pořádali starší dorostenci domácí turnaj, na němž vybojovali první místo. Není tak divu, že ve východočeské kabině panovala s celou akcí spokojenost. „Bylo to super. První zápas s Pardubicemi se nám vydařil, druhý jsme asi trochu podcenili – výsledek 2:5 mluví z vše. Druhý den jsme pak vyhráli oba dva zápasy a zvítězili, což je skvělý,“ je rád mladý centr.

Stihl při náročném programu tým hlavního trenéra Krupky nacvičit i nové taktiky na své soupeře? „O Vánocích jsme hlavně hráli na turnaji, takže na nacvičování nových věcí nebylo tolik času. Budeme chtít zůstat u naší hry a co nejvíc vyhrávat,“ předesílá Kryštof Pažourek.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
prosinec 2016 starší dorost 6 1 0 1 +1 12

Petr Poppel: Nadstavbová část je náročnější než základní

Z mladšího dorostu byl hvězdou zvolen Petr Poppel, jenž se nejprve ohlíží za dosavadním průběhem ročníku. „Vstup do sezóny se nám povedl podle našich představ a také se nám s Matějem Morongem a Vojtou Sílou dařilo v lajně. V druhé polovině základní části přišla série prohraných zápasů, které nám většinou utekly o gól, ale stále jsme se udrželi v první čtyřce, což bylo naším cílem. Je pravda, že jsme o ni bojovali do posledního zápasu, ten jsme ale díky týmovému výkonu zvládli,“ je rád východočeský hráč.

Ten byl bohužel nucen kvůli nepříjemnému úrazu předčasně ukončit letošní sezónu. „Úraz se mi stal 11. prosince během zápasu s Letňany. Následně jsem podstoupil operaci a sezóna pro mě tento rok bohužel skončila. I proto mě velmi potěšilo, že vzhledem k mému zdravotnímu stavu si na mě trenéři vzpomněli a vybrali mě za hvězdu měsíce,“ těší hráče s pětadvacítkou na zádech.

Play off si mladší dorostenci zajistili už koncem listopadu a nyní bojují o co nejvýhodnější výchozí pozici v nadstavbové skupině. Je oproti základní části znát nějaký rozdíl v kvalitě soupeřů? „Nadstavbová část je o něco náročnější než základní, i přesto jsou týmy celkem vyrovnané. Myslím ale, že navrch má zatím Sparta a Plzeň,“ zmiňuje hradecký hokejista mužstva, která zatím celé tabulce „skupiny A“ s přehledem vévodí.

Vstup do nadstavby se východočeským mládežníkům nepovedl úplně podle představ, z osmi odehraných klání zatím zvítězili pouze jednou. Na čem je tedy podle mladého útočníka potřeba nejvíce pracovat? „Nejdříve se jako tým musíme dát zdravotně do pořádku, aby se nám stabilizovala sestava. A musíme také zapracovat na koncovce,“ je si vědom Petr Poppel.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
prosinec 2016 mladší dorost 3 1 3 4 +1 2