Akademie ČH
ne 18.1.2015 | Lukáš Štěrovský

Mládežnické hvězdy měsíce prosince: Jiří Uhlík, Radovan Pavlík, Radim Šalda

Velmi vydařený poslední měsíc roku 2014 za sebou mají všechny mládežnické kategorie, které v prosinci sehrály dohromady čtrnáct zápasů, přičemž jen čtyři z nich hradečtí hráči nedovedli do vítězného konce. Junioři padli dvakrát, po jedné porážce inkasovali starší i mladší dorostenci. Všechny celky si tak – logicky – drží příčky buď na čele tabulky (mladší dorost) nebo alespoň v jeho dohledu (junioři a starší dorost).

Jiří Uhlík: Nadstavbové týmy nás lépe připraví na náš cíl

Na začátek nadstavbové části museli junioři skousnout hned dvě porážky ze tří zápasů, což je něco, na co ze základní části zvyklí rozhodně nebyli. „Mezi základní částí a nadstavbou je velký rozdíl prakticky ve všem. Máme skupinu, kde jsou týmy z Moravy. Jde o hodně kvalitnější soupeře než v základní části, co se týče rychlosti, hokejových schopností a také důrazu, což je pro mě i celý tým mnohem lepší příležitost, jak se připravit na cestu za naším cílem,“ říká Jiří Uhlík.

Nicméně poté již přišly na řadu i vítězství, která Hradec vynesly do horních pater tabulky, konkrétně na druhé místo. „Vzhledem k systému této nadstavby na tom výsledkově nejsme špatně, protože jsme na postupových pozicích, ale z výkonů v některých zápasech jsme byli velice zklamaní. Máme stále co zlepšovat, o to víc mě mrzí, že teď klukům kvůli zranění nemůžu pomoci,“ popisuje průběh soutěže mladý útočník, který si zahrál už i v extraligovém A-týmu.

Extraligové působení v rámci Ligy juniorů za sebou mají také Michael Procházka a Aleš Krátoška, kteří se do Hradce z tohoto hostování navrátili právě v průběhu prosince. „Myslím, že oba zapadli bez problémů. Vlastně zde už byli během přípravného období, takže to není pro ně nic nového. Také jsou především posilami pro náš tým,“ uzavírá Jiří Uhlík.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
prosinec 2014 junioři 6 5 3 8 +5 14

Radovan Pavlík: Liga juniorů je rychlejší, než jsem myslel

Šestnáctiletý útočník staršího dorostu letos premiérově nastupuje i za juniorku Mountfieldu. K této zkušenosti má Pavlík zajímavý poznatek. „Nejdřív jsem si myslel, že tempo hry u staršího dorostu je rychlejší, ale ukázalo se, že to tak není, protože jsem v juniorce nastupoval v lajně s kluky, kteří hrají za áčko, a s nimi to je docela fofr. Myslím si, že to je pro mě, jako mlaďáka a hráče staršího dorostu, výborné, nastupovat v Lize juniorů.“

Jeho hlavní „základnou“ je ale tým staršího dorostu, který zažil horší vstup do soutěže, teď ale výsledkově válí. „Netuším, proč nám to zpočátku tak nešlo. Ze začátku jsme chtěli prostě hrát stejný hokej jako teď, ale nevycházelo nám to, dělali jsme chyby. Teď jsme toho schopni se vyvarovat, hrajeme, co nám trenér řekne, a zatím to vychází,“ přiznává s úlevou mladý Královský lev.

Ten se účastnil i reprezentačních akcí. „Užívám si to moc, jsou to pro mě velké zkušenosti. Snažím se hrát co nejlépe, abych se v národním týmu udržel. Je dobré tam hrát,“ tvrdí. Navíc se jako jediný z týmu účastní nadcházející evropské olympiády. „Těším se strašně moc. Nevěděl jsem, že pojedu, protože jsem byl zraněný. Nakonec mě pozvali, snad to klapne a pojedu. Moc se těším. Ještě jsem nic podobného nezažil, je to novinka,“ říká Radovan Pavlík.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
prosinec 2014 starší dorost 3 3 2 5 +1 2

Radim Šalda: Zase jsme začali hrát týmově

Jediným obráncem mezi prosincovými hvězdami měsíce je člen kádru mladšího dorostu Královských Lvů, kterým se daří náramně a právem vedou nadstavbovou tabulku. „Nechtěl bych se nějak vychvalovat, jsem rád, že vyhráváme a hrajeme pro tým. Po herní stránce si myslím, že máme výborná oslabení a přesilovky. Točíme čtyři lajny, což je super. Dokážeme udržet skóre, vzadu nám chytá skvělý gólman, který nedostává moc gólů a má procentuální úspěšnost 97 %, což je výborné. Taky si myslím, že máme vyrovnané čtyři obrany. Hru stavíme na defenzívě, nedostáváme moc gólů,“ vypočítává důvody úspěchu Radim Šalda.

Jeho i jeho spoluhráče čekalo (už v lednu) derby s Pardubicemi, které dokázali ze stavu 0:2 šest vteřin před koncem zápasu srovnat, aby pak zvítězili v samostatných nájezdech. „To byl super zápas. Před derby jsme ztráceli pokoru, disciplínu, respekt k soupeři, nehráli jsme týmově, začali jsme si myslet, že jsme úplně nejlepší. Některé tréninky před zápasem s Pardubicemi za moc nestály. V kabině jsme si řekli, že to zlepšíme, a to se stalo. Začali jsme zase tahat za jeden provaz jako tým a otočili jsme zápas. Myslím, že jsme měli navrch,“ přiznává hradecký hráč.

Ten už nejednou nakoukl i do reprezentace. „Letos jsem chyběl jenom na akci v Salzburgu, protože jsem měl boreliózu, ale nominovaný jsem byl. Jinak jsem v podstatě byl na všech akcích v sezóně. Myslím, že jsem to zvládl dobře a nedělal jsem moc chyb. Trenéři mě pochválili, věřím v další posun, když budu v národním týmu pracovat jako tady,“ shrnuje Radim Šalda.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
prosinec 2014 mladší dorost 4 0 3 3 +3 10