Akademie ČH
pá 10.1.2014 | Martin Voltr

Mládežnické hvězdy měsíce prosince: Wolf, Malinský, Š. Matějček

V prosinci toho mládežnické týmy Královských lvů mnoho odehrát nestihly. K soutěžním zápasům si ale o vánoční přestávce přidaly také turnaje a i na jejich základě trenéři opět určili nejlepší hráče měsíce svých kategorií. Ve všech třech případech to byli útočníci – za mladší dorost byl oceněn Štěpán Matějček, za starší letos podruhé Marek Malinský a v juniorce trenéři ocenili výkony Josefa Wolfa, který za svou obětavost zaplatil nepříjemným zraněním.

Josef Wolf: Budu kluky podporovat, jak jen to půjde

Nejstarší z hokejistů bohužel aktuálně svým spoluhráčům na ledě pomáhat nemůže. Josef Wolf totiž na vánočním turnaji v Liberci utrpěl zranění, se kterým okamžitě putoval do nemocnice a hokej si nějakou dobu nezahraje. „Mám zlomené čtyři hrudní obratle. V úterý mě pustili z nemocnice domů, ale pět týdnů musím ještě ležet. Doktoři říkali, že na led můžu nejdřív za dva měsíce, a ještě začít pozvolna,“ říká smutně útočník juniorů.

Osudový moment přišel v prvním utkání turnaje proti Litoměřicím. „Ke konci druhé třetiny jsme prohrávali 0:1 a já chtěl za každou cenu dát gól. Jeli jsme dva na jednoho, já jsem jel naplno na druhou tyč, ale dostal jsem puk hodně pod nohy. Jak jsem ho chtěl chytit, škrtnul jsem si nohou o tyč a už jsem letěl zády do mantinelu,“ popisuje Wolf situaci, která ho vyřadila ze hry.

Svou bojovností a výkony v prosinci si od trenérů vysloužil titul hvězdy měsíce. „Bylo to velice milé, zvlášť když teď s klukama nemůžu trávit čas, být s nimi na ledě a připravovat se na další zápasy,“ mrzí hráče, který právě uprostřed měsíce oslavil osmnácté narozeniny. A se svou hrou byl v posledních týdnech spokojen.

„Poslední dobou se mi hrálo skvěle. Už to není, jako to bylo v naší základní skupině, že padlo deset gólů a každý chtěl dát jeden. Hraje se převážně na dva nebo tři góly. Je to hodně o zodpovědnosti a spíš obraně. Za moje zlepšení hodně může můj spoluhráč z lajny Lukáš Kastner, který je obrovský dříč. Hraje se mi s ním skvěle a moje výkony jdou po jeho boku nahoru,“ děkuje Josef Wolf svému parťákovi.

Junioří před sebou mají klíčové dva měsíce, ve kterých se rozhodne, jestli znovu půjdou do baráže. Hodně je povzbudil právě triumf na libereckém ledě, kde zdolali extraligové Bílé Tygry 5:3! „Věřím, že se to na psychice kluků hodně podepsalo, přece jenom je to silný extraligový tým. Zrovna před nadcházejícím zápasem s Porubou se to hodí,“ tuší mladý forvard.

Nadstavba přináší hradeckému týmu novou zkušenost s celky z východní části republiky. „Věděli jsme, že to bude úplně jiné než naše první skupina. Moravské týmy jsou mnohem rychlejší a bruslařsky jsou na tom velice dobře. Když jsme hráli v Hodoníně, domácí zase hráli velice tvrdý hokej a spíš to řezali, než hráli na krásu. Každý zápas je boj a žádný není jednoduchý,“ uvědomuje si Wolf sílu aktuálních soupeřů.

Jak už hokejista Královských lvů zmínil, ten nejsilnější sok je čeká právě v prvním povánočním kole. Do Hradce míří vedoucí Poruba! „Tady se ukáže, kdo z nás dvou je lepší a mohl by se dostat do baráže. Poruba stejně jako my docela s přehledem vyhrála jejich skupinu. Bude to opravdu hodně těžký zápas, ale kluci přes svátky hodně dřeli a jsou si vědomi jeho váhy. Věřím, že podají skvělý výkon, zápas dovedou do vítězného konce a dostaneme se na první příčku!“ hlásí odhodlaně.

„Kluky budu samozřejmě podporovat, jak jen to půjde. Hned, jak budu moct víc chodit, začnu je navštěvovat na zimáku a pomáhat jim aspoň tímhle směrem,“ vzkazuje zraněný Josef Wolf svým spoluhráčům. Tak kluci, bojujte i za něj!

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
prosinec 2013 junioři 5 3 2 5 +5 4

Marek Malinský: Výhrami jsme se uklidnili

Z řad staršího dorostu byl letos už podruhé nejlepším hráčem uplynulého měsíce jmenován Marek Malinský. „Poslední zápasy před Vánoci se nám povedly všem a jsem rád, že mně se taky dařilo. Odehráli jsme domácí turnaj, kde jsme ještě zkoušeli nové věci. Teď věříme, že v Ústí a Litvínově se už vyvarujeme chyb, které jsme ve hře měli. Zkoušeli jsme nový styl založení hry a myslím, že to bude dobré,“ předesílá nejproduktivnější hráč týmu.

Nejstarší extraligoví hokejisté Královských lvů se v turnaji na domácí půdě poměřili i se silnými soupeři z východu. „Třinec je takový houževnatý, hodně bruslí. Má přesné a rychlé nahrávky, hráči dokážou rychle zakončit. S Vítkovicemi jsme prohráli 1:3, ale byl to celou dobu vyrovnaný zápas nahoru – dolů. Myslím, že takové zápasy nám hodně pomůžou. Vyzkoušeli jsme si hrát proti týmům ze špičky, což nám přineslo zkušenosti,“ uvědomuje si Malinský.

Zdá se, že po nevydařené pasáži probíhajícího ročníku jdou výkony starších dorostenců nahoru. Teď to chce potvrdit, že tři soutěžní výhry v řadě před svátky nebyly náhodné! „Myslím, že už máme naši novou hru nacvičenou. Kluci vědí, že teď už jde fakt o všechno, každý zápas je pro nás o play-off a nesmíme si dovolit zaváhat. Bavíme se o tom i v kabině a myslím, že teď už hraje každý zodpovědně a každý máme jeden cíl. To je postup do play-off!“ hecuje sedmnáctiletý forvard lví smečky.

„Mezi svátky jsme hodně trénovali. Střelbu, rychlé zakončení. Myslím, že se cítíme dobře, jsme na tom fyzicky líp než v průběhu soutěže předtím, kdy se nám tolik nedařilo. Kluci jsou víc odpočatí, trochu jsme se uklidnili těmi výhrami,“ říká mladý útočník.

Starší dorostence nejvíc povzbudil cenný skalp Liberce na závěr základní části. Předvedli jeden ze svých nejlepších výkonů sezóny a jednoho z nejsilnějších účastníků soutěže porazili letos už potřetí! „Koukal jsem, že i v nadstavbě má dobré výsledky. Určitě nás to hodně nakoplo, dokázali jsme si, že se dá hrát s každým. Myslím, že tahle výhra rozjela náš vlak, který zatím pokračuje dál,“ věří Malinský, že Hradečtí budou hrát v dobré formě i v novém roce.

Nebude to ale trvat dlouho, než do programu všech mládežnických celků zasáhne olympijská přestávka. RAKO extraligu staršího dorostu přeruší na necelé tři týdny, východočeská kabina ale rozhodně zahálet nebude. „Myslím, že budeme hodně nabírat sílu do nohou, hodně bruslit a chodit do posilovny. Abychom nabrali síly na závěr sezóny,“ dodává Marek Malinský závěrem.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
prosinec 2013 starší dorost 4 2 2 4 -2 2

Štěpán Matějček: Bude se hrát až do posledních zápasů

Třetím vyhlášeným hokejistou za čtvrtý měsíc sezóny je Štěpán Matějček. „Jsem rád, že mě trenéři zvolili. Teď nám to šlo všem a vyšlo zrovna na mě, že jsem sbíral body. Ocenění mě samozřejmě těší,“ říká jedna z útočných opor mladšího dorostu. „Řekl bych, že poslední dobou se moje výkony zvedají. Chtěl bych poděkovat trenérům, že se o mě starají a dělají mi výborné podmínky,“ vzkazuje.

Stejně jako ostatní kategorie, také mladší dorost o vánoční přestávce absolvoval turnaj. Odehrál ho ještě před Štedrým dnem na domácím stadionu. „Beru ho pozitivně. Nebyli jsme v plné sestavě, protože ročník 99 měl svůj tým. S Budějovicemi nám chyběl kousek štěstí, hráli jsme dobrý zápas, ale prohráli. Druhá prohra s Třincem byla taky o štěstí, dostali jsme gól v poslední minutě. Jinak to byl vyrovnaný zápas,“ říká. Hradečtí měli ze čtyř utkání poloviční úspěšnost a v silné konkurenci skončili druzí.

Ale to samozřejmě nebyl jediný program týmu. Odehrál ještě dva přátelské zápasy (oba vítězně) a hlavně trénoval před závěrečnými měsíci hokejového ročníku. „Hlavně jsme se věnovali kondici, abychom ji zase nabrali, vyjezdili cukroví. Taky jsme pilovali zakončení a důraz před bránou, protože ten jsme před Vánoci měli špatný,“ přemýšlí Matějček, kde se dá ještě přidat.

Extraliga si příští týden dá zase pauzu. Hráči ročníku 99 se totiž pod hlavičkou Královéhradeckého kraje vydají na Olympiádu dětí a mládeže na Vysočinu. Neměli by mít žádný velký strach, letos totiž ukazují, že tým se může opřít i o svůj mladší ročník. „Je tam pár fakt dobrých kluků. Jsme rádi, že máme dobré mladé hráče, že to není jenom na nás starších,“ zamýšlí se patnáctiletý útočník.

Hradečtí hokejisté se v soutěži stále pohybují kolem postupového čtvrtého místa a je jasné, kam jejich ambice aktuálně směřují. „Samozřejmě bychom se chtěli urvat, ale bude to hodně vyrovnané a řekl bych, že se bude hrát až do posledních zápasů,“ tuší Matějček. Jeho tým už může hrát bez starostí o udržení, od spodku tabulky je bezpečně vzdálen. „Tenhle klid už máme. Brod nasbíral hodně málo bodů a vypadá to, že on je ten outsider. Máme velký náskok,“ doplňuje největší bojovník mladších dorostenců za prosinec.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
prosinec 2013 mladší dorost 4 4 5 9 +3 10