Akademie ČH
pá 15.11.2013 | Martin Voltr

Mládežnické hvězdy měsíce října: Bartoň, Hronek, Hroudný

Hradečtí mládežníci už rozehrávají pokračování svých soutěží po pauze, ještě je ale čas k jednomu návratu. Trenéři tří kategorií Královských lvů i za měsíc říjen vybrali ze svých týmů hráče, kteří je svými výkony těšili nejvíce. Ocenění se dočkali dva útočníci – junior Martin Bartoň a starší dorostenec Filip Hronek – a také obránce mladšího dorostu Kryštof Hroudný.

Martin Bartoň: Zkušenost v Třinci mi dala hodně

Z týmu nejstarší kategorie, tedy juniorů, zvolili trenéři za hvězdu října Martina Bartoně. Jeho mužstvo zatím prohrálo jedno jediné utkání s Kolínem. „V tom zápase jsme hráli hodně špatně. Jinak ale myslím, že je to dobré. Máme za cíl stejně jako v minulých letech extraligu a věříme, že tentokrát ji už uděláme,“ říká úvodem odhodlaně.

„Ještě ale musíme zapracovat na obraně. Myslím, že je z naší strany špatná. Až se to spojí s Moravou, čekají nás silní soupeři, kteří budou opravdu šikovní,“ předesílá hradecký forvard dění v nadstavbové části soutěže. Tu jeho tým ještě jistou nemá, ale pokud bude pokračovat v dosavadním kurzu, určitě ho nemine.

Pro Hradec by posun v novém formátu soutěže znamenal sice větší porci práce, ale na druhou stranu také větší přísun nových zkušeností. „Těšíme se na to, přijdou kvalitnější zápasy, které budou atraktivnější i pro fanoušky. Rozhodně to bude lepší, než když přijede Beroun a vyhrajeme 18:2. Jestli můžu mluvit za sebe, takové zápasy mě moc nebaví, protože vám to nic nedá. Když soupeř hraje pomalu v deseti a vy ho takhle přehráváte, je to k ničemu,“ soudí Bartoň.

Útočník s jedenáctkou na zádech strávil polovinu loňské sezóny i úvod té letošní v extraligové juniorce Třince. Nyní se po čtyřech zápasech znovu vrátil domů do Hradce. „Určitě té zkušenosti nelituju, dalo mi to hodně. Mezi juniorskou extraligou a první ligou je velký rozdíl, hlavně v rychlosti a ještě více v taktice, v systému. Je to hodně o detailech, každý hráč dodržuje to, co má, a plní si svoje povinnosti,“ srovnává devatenáctiletý hokejista obě soutěže, z nichž teď zase hraje tu nižší.

„Pan Juřík mi v Třinci řekl, že vedení se rozhodlo hrát s vlastními hráči,“ popisuje okolnosti svého odchodu z východního cípu republiky. „Defakto jsem tam byl jediný cizí, většina kluků tam už hrála aspoň několik let a měli smlouvy. Taky je pravda, že ti třinečtí dostávali určitě víc šancí,“ přiznává, že pro něj působení v cizím prostředí nebylo úplně jednoduché.

Nedávno byl Martin Bartoň jedním z hráčů, kteří si v Hradci mohli zatrénovat s extraligovým A-týmem. „Je to pro nás mladé obrovská zkušenost. Je úžasné si zatrénovat s tak skvělými hráči, jako tady v áčku jsou,“ přiznává s nadšením. „Určitě na sobě ale všichni musíme hodně zapracovat, pokud tam někdy chceme hrát. Je to úplně někde jinde. Bruslení, střelba, nahrávky, všechno,“ doplňuje.

Trenéři seniorského mužstva přitom Královské lvy sledují a rádi budou mít v budoucnu po kom sáhnout. Z kádru juniorů už dostal v zápasech šanci Lukáš Nedvídek, kterému v juniorské kabině tak velkou zkušenost všichni přejí. „Děláme si z něho srandu. Třeba že by už mohl dát góla, aby tam nebyl jen tak do počtu,“ směje se Martin Bartoň na adresu svého spoluhráče.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
říjen 2013 junioři 8 5 5 10 +9 2

Filip Hronek: Určitě se do první čtyřky vrátíme

V týmu starších dorostenců se ocenění za svou práci dočkal Filip Hronek. „Jsem rád, že mám důvěru trenérů. Snažím se pro to dělat co nejvíc. Jsem teď se svýmy výkony spokojen, docela to jde. Hlavní ale je, aby se dařilo týmu,“ uvědomuje si hradecký útočník.

Jeho tým už zhruba tři týdny trénuje Jiří Slabý. Královským lvům se pod jeho vedením podařilo dosáhnout na první vítězství v duelu s Českými Budějovicemi a v reprezentační pauze se pilně připravovali, aby mohl přidal další úspěchy. „Hodně jsme trénovali založení útoku a koncovku. Bráníme dobře, ale nedáváme moc gólů,“ mrzí hokejistu mladšího ročníku 97. „Máme teď právě nové založení útoku,“ komentuje ještě změnu pod novým koučem.

Řada výher v letošní sezóně se ovšem zrodila z poctivé defenzívy, díky níž dokázali Hradečtí třeba dvakrát zdolat silný Liberec. „Z obrany se samozřejmě snažíme hrát pořád. Ale jak říkám, potřebujeme taky dávat góly,“ hlásí drobný bojovník, který se i přes své fyzické parametry dokáže velmi dobře prosadit. Dokonce si ho už všimli i trenéři reprezentace do 16 let!

Koncem září se Hronek zúčastnil jednodenního kempu ve Vlašimi. „Bylo to celkem v pohodě. Měli jsme jenom dvakrát led,“ popisuje program srazu národního týmu, který pro něj samozřejmě znamenal velký zážitek. „Bylo to něco jiného než normální trénink. Všechno je na téhle úrovni rychlejší, jsou tam lepší hráči,“ váží si nejlepší hráč měsíce října velké šance, které se mu dostalo.

Teď už ho ale zase naplno zajímá týmový úspěch. Hradec se před pauzou dotáhl na Budějovice a Jihlavu, které sice mají dva zápasy k dobru, ale i tak jsou pořád šance vyrovnané. „Určitě se do první čtyřky vrátíme a postoupíme do play-off,“ hlásí bojovně Hronek. „Rozhodně by bylo lepší rovnou postoupit než o play-off potom bojovat. Taky si chceme zahrát s těmi lepšími týmy, kvalitní zápasy vždycky dají člověku víc,“ uzavírá Filip Hronek.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
říjen 2013 starší dorost 11 4 6 10 +3 16

Kryštof Hroudný: Chceme udělat nějakou šňůru

Třetím do party je Kryštof Hroudný – zástupce mladšího dorostu. „Jsem šťastný, že jsem byl za říjen takhle oceněn. Z týmového hlediska jsem ale zklamaný. Mohli jsme dopadnout líp,“ mrzí hradeckého obránce několik ztracených duelů v předchozím měsíci.

Trenér Tomáš Martinec přitom upozorňoval, že také v případě mladších dorostenců je velkým problémem koncovka. „Je to tak. Máme šance, ale nedáváme góly. V reprezentační přestávce jsme se to snažili natrénovat, hodně jsme se věnovali přechodu do útoku, střelbě nebo dorážkám. Snad už se nám to začne vracet a štěstíčko se k nám nakloní,“ přeje si Hroudný.

Jeho tým se pere s nesmírně vyrovnanou extraligovou konkurencí, ale věří, že se mu podaří být nahoře. „Určitě máme na to, abychom byli do čtvrtého místa. Doufáme, že nám to vyjde, chceme do play-off,“ je si mladý bek vědom velké šance, kterou přinesla změna hracího formátu. „Nový systém extraligy je atraktivnější a nás to víc nabudí. Bylo by skvělé, kdybychom si prodloužili sezónu,“ dodává.

Nesmírně dlouho platila kuriozita, že žádný z hradeckých obránců ještě neskóroval. „Měli jsme už vždycky před zápasem takové debaty o tom, kdo dá gól. Hodně jsme si navzájem přáli, aby se to už někomu povedlo a abychom i my obránci takhle pomohli,“ říká s úsměvem. A ve čtvrtek v Havlíčkově Brodě se už opravdu zadním řadám zadařilo, poprvé z obránců letos mířil do černého Radim Šalda!

I díky jeho úderu Královští lvi vyhráli 4:1. Teď už před nimi leží druhé derby sezóny, tentokrát na domácím ledě! Na to první byli tak natěšení, že po velké chybě inkasovali hned v šesté sekundě. „Nebyli jsme v tom prvním střídání zodpovědní, ale myslím, že už jsme se poučili,“ říká Kryštof Hroudný. A má pravdu, v posledních pěti zápasech totiž Hradečtí v první třetině ani jednou neinkasovali, hned čtyřikrát dokonce úvodní část vyhráli.

Určitě tak nechtějí opakovat situaci z první bitvy v Pardubicích, byť ji nakonec dokázali obrátit do vítězného stavu 3:2. „Samozřejmě jsme namotivovaní, ale víme, že to nesmíme přehánět. Každopádně je to zkrátka derby proti Pardubicím, takže chceme vyhrát a udělat nějakou šňůru. Snad to vyjde,“ dívá se Hroudný směrem ke svátečnímu zápasu proti odvěkému rivalovi.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
říjen 2013 mladší dorost 6 0 0 0 0 2