Akademie ČH
út 8.11.2016 | Lenka Jonešová

Mládežnické hvězdy měsíce října: Dominik Matouš, Mikuláš Pohl, Denis Vacek

Již tradičně vybírají trenéři jednotlivých mládežnických kategorií Mountfieldu HK nejlepší hráče, kteří jsou oceněni titulem „hvězda měsíce“. Nejinak tomu bylo i v měsíci říjnu. A kterým mládežníkům se tedy na bojovém poli dařilo nejvíce? V kategorii juniorů byl vybrán Dominik Matouš, z celku starších dorostenců obránce Mikuláš Pohl a v mladším dorostu pak získal tento statut strážce hradecké svatyně Denis Vacek.

Dominik Matouš: Začali jsme hrát jako celek, jako jeden muž

Asi nejméně spokojení mohou být s dosavadními výsledky hradečtí junioři. Při pohledu na tabulku je totiž více než jasné, že aktuálních čtyřiadvacet bodů, které je řadí na 10. příčku není to, co by si v kabině před začátkem sezóny 2016/17 předsevzali. Výkony nejstaršího mládežnického celku jsou doslova jako na houpačce, vždyť v šestnácti odehraných zápasech získali junioři 9 výher a utržili 7 porážek.

Pozitivní zprávou a ukazatelem může být fakt, že před reprezentační pauzou vyhráli tři utkání v řadě, což se jim letos doposud nepovedlo. Trenérské duo Krátoška – Řehák určilo jako říjnovou hvězdu měsíce Dominika Matouše, jenž má o příčinách zlepšení jasno. „Hráli jsme jako jeden tým, konečně jsme začali hrát jako celek, jako jeden muž. Každý si plní úkoly, které má a funguje to,“ vyjmenovává možné důvody vzestupných výkonů.

Zároveň ale dodává i aspekty, na kterých je potřeba i nadále pracovat, aby přinášely ovoce. „Nebýt pauzy, myslím, že jsme ještě mohli natáhnout úspěšnou vítěznou sérii. Takže doufám, že v ní po reprezentační přestávce budeme pokračovat. Musíme dobře potrénovat a připravit se kvalitně do dalších zápasů,“ odhodlaně dodává hradecký útočník. Junioři tedy ve zmíněné pauze rozhodně nezaháleli. „Pracovali jsme na bruslení, rychlosti a hře dvou na jednoho,“ přemítá Matouš.

A proč si myslí, že trenéři přidělili titul hvězdy měsíce právě jemu? „Netuším, proč vybrali zrovna mě. Možná kvůli tomu, že jsem hrál dobře i do obrany. Navíc se docela dařilo naší pětce, nedostávali jsme moc branek a na druhou stranu jsme i nějaké dali,“ uzavírá hráč se šestkou na dresu.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
říjen 2016 junioři 16 2 4 6 +6 0

Mikuláš Pohl: Nemůžeme se uspokojit tím, co máme

O poznání veselejší nálada vládne v kabině starších dorostenců. Ti totiž figurují po dvaceti sehraných duelech na samém čele NOEN extraligy. Zásluhu na tom má i Mikuláš Pohl, jenž je říjnovou hvězdou měsíce ve své kategorii. „Beru to jako příjemné ocenění za výkony, které jsem předváděl minulý měsíc a budu se snažit, abych trenéry nezklamal, že mě vybrali,“ vypráví šestnáctiletý obránce.

Jeho dosavadní výkony zdobí velmi slušná čísla ve statistikách. Vždyť v 18 zápasech si připsal rovnou 16 (3+13) kanadských bodů, a to už je pěkná porce. Svou aktuální formu oceněný starší dorostenec ale nikterak nepřeceňuje. „Jsem spokojený, ale mohlo by to být ještě lepší. Mám hodně šancí, kluci to na mě při přesilovkách hodně hrajou. Góly, které jsem dal, byly převážně ze situací, kdy bylo lepší střílet, než nahrát. Jinak ale rád nahrávám, aby kamarádi dávali góly,“ zmiňuje dále Pohl.

Těšit ho ale mohou především výsledky celého týmu. Hradečtí totiž okupují 1. pozici v tabulce skupiny Střed, navíc před jejich největším rivalem z Pardubic. Co hradecká jedenáctka říká na současné umístění? „Nechci říkat, jestli je to dobré nebo špatné. Nemůžeme se uspokojit tím, co máme. Musíme pořád dál makat, víme, že je naše skupina lehčí než ty ostatní. Až potom skočíme do té těžší skupiny, budeme muset předvádět minimálně stejné výkony, abychom vyhrávali,“ uvědomuje si.

Důrazný bek poukazuje na skupinu Střed, kterou oprávněně označuje jako „lehčí“. Postavení týmu v tabulce ale podle něj nehraje významnou roli. „Určitě to není rozhodující. Až skočíme do nadstavby, bude to úplně jinačí soutěž. Budou v ní všechny nejlepší týmy a ty zápasy budou o jednom, dvou gólech. O tom, kdo udělá víc chyb. Nebude to, jako když teď padají výsledky 14:0 nebo 13:1. Bude to zlomový bod sezóny,“ předvídá hráč, jenž ve statistice +/- celé extraligy figuruje s 22 plusovými body na 2. místě.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
říjen 2016 starší dorost 18 3 13 16 +22 30

Denis Vacek: Musíme jít krok po kroku a úspěch se dostaví

Skvěle se v prozatímním průběhu sezóny daří nejmladšímu akademickému celku. Ten totiž ve své skupině Střed vévodí tabulce ELIOD extraligy s bilancí deseti vyhraných duelů, naopak hořkost porážky mladší dorostenci poznali pouze čtyřikrát. Jak hodnotí dosavadní postavení mužstva hradecký muž v masce Denis Vacek? „Sezóna zatím probíhá skvěle, jsme na prvním místě tabulky. Trochu nás ale mrzí zbytečně ztracené body, o které nás připravily týmy z dolní části tabulky,“ naráží na prohry se Slavií Praha a aktuálně Kometou Brno.

Ocenění pro nejužitečnějšího hráče ve své kategorii si mladý gólman váží, a přiznává, že ho nečekal. „Tohle ocenění mě určitě překvapilo, cením si jej hodně. Rozhodně je to super pocit a chtěl bych poděkovat mým trenérům a spoluhráčům, protože je to taky z poloviny jejich práce," nezapomíná zmínit zásluhy svých kolegů z kabiny.

Jak již bylo zmíněno, hradečtí mládežníci mají letošní sezónu rozehranou na výbornou. Zanedlouho je ale čeká nadstavbová část, ve které budou muset své dosavadní výkony potvrdit. Denis Vacek vyjmenovává, jaké cíle si tedy mladí hokejisté kladou. „Máme ty nejvyšší cíle. Prvním z nich určitě je udělat první čtyřku v základní části a dostat se tak do play-off. Všechno je to ale ještě daleko, musíme jít krok po kroku, tvrdě makat a úspěch se dostaví,“ dodává odhodlaně patnáctiletý brankář.

Ten už v letošním ročníku okusil i příchuť branky v soubojích staršího dorostu. Ačkoli v soutěžním klání odchytal prozatím pouze 29 minut, moc dobře ví, že se jednalo o cenné zkušenosti. „V první radě bych chtěl moc poděkovat oběma trenérům, že mi dali šanci si za starší dorost zachytat. Oproti mladšímu dorostu jsou tam nějaké rozdíly, hra je rychlejší, střely tvrdší. Jsou to pro mě nové zkušenosti a určitě krok dopředu, kterého si moc vážím,“ uzavírá Vacek, jenž se může pochlubit 2. místem v počtu vychytaných vítězství v celé tabulce.

Měsíc Kategorie M S IG Z P Ú
říjen 2016 mladší dorost 732 322 19 303 1,56 94,10