Akademie ČH
st 8.11.2017 | Šimon Sedlařík, Jan Vavřina

Mládežnické hvězdy měsíce října: Matěj Bartozel, Vojtěch Síla, Tomáš Sajdl

Tradiční ohlédnutí za výjimečnými výkony hradeckých nadějí přichází na řadu i v listopadu – tentokrát trenéři za minulý měsíc, tedy říjen, vybrali dva brankáře a jednoho útočníka. Jako zástupci juniorů a mladšího dorostu byli zvoleni gólmani Matěj Bartozel a Tomáš Sajdl, ze starších dorostenců pak trenéry zaujaly výkony forvarda Vojtěcha Síly.

Matěj Bartozel: Tabulka je vyrovnaná, ale věřím v play off

Devatenáctiletý strážce svatyně nechyběl v sestavě ani v jednom z šesti říjnových utkání, v nichž Mountfield vybojoval čtyři výhry. Na současné sedmé příčce v DHL extralize juniorů má i on lví podíl a právem byl zvolen hvězdou měsíce. „Jestli zaslouženě, nevím, to musí posoudit hlavně trenéři,“ odmítá chválu slovenský brankář. „Jsem ale rád, že mi to zatím chytá. Uvidíme, jak to půjde dál.“

Sebevědomí je u hokejisty a obzvláště brankáře důležitá věc, to zdravé Matěji Bartozelovi nechybí. Hradecký gólman však neváhá vyzdvihnout také výkony spoluhráčů, bez kterých by to na ledě zkrátka nešlo. „Věřím si v každém zápase a chci se spoléhat hlavně sám na sebe. Samozřejmě ale i na kluky, kteří opravdu dobře brání. I když se nevede pokaždé, celkově hrají výborně. Obrana funguje a daří se nám i v útoku,“ shrnuje spokojeně strážce hradecké brány.

Sám zazářil především ve dvou zápasech – na ledě tehdy první Komety a doma se Zlínem. V Brně totiž Lvi zaskočili favorita a odvezli si vítězství 2:1, Ševce pak v ČPP Aréně porazili 3:2 po samostatných nájezdech. „Vyzdvihl bych právě zápas v Brně, kde kluci bránili opravdu až neskutečně. Škoda, že se mi nepovedla nula, ale i tak jsou tři body z Komety perfektní,“ pochvaluje si.

Letošní průběh extraligy je nesmírně napínavý, což dokazuje i fakt, že třetí Kladno a třinácté České Budějovice od sebe dělí pouhých šest bodů. Pořadí po patnácti kolech vévodí Plzeň. „Všechny týmy mají určitý standard a nehrají špatně. Tabulka je hodně vyrovnaná, ale věřím, že do play off se dostaneme,“ poodkrývá týmové cíle Matěj Bartozel.

Měsíc Kategorie M S IG Z P Ú
říjen 2017 junioři 363 166 12 154 1,98 92,77

Vojtěch Síla: Snažíme se, ale pořád to chce zlepšení

Rovněž starší dorost dokázal z šesti duelů urvat čtyři výhry a ve skupině C své soutěže momentálně okupuje druhou pozici. Je však důležité neusnout na vavřínech. „S předvedenou hrou jsme spokojeni tak napůl. Pokud chceme postoupit do nadstavbové části, je třeba se vzchopit a výsledky zlepšit,“ burcuje útočník Východočechů.

Hradečtí zatím prožívají sezónu jako na houpačce. Po poslední výhře v září protáhli šňůru ještě o další dvě vítězná říjnová utkání, aby pak přišla prohra, následně zisk tří bodů a poté další porážka. Minulý měsíc pak Lvi ukončili dobytím Žďáru nad Sázavou v poměru 3:1. „Když nějaký zápas vyhrajeme, myslíme si pak, že už to půjde samo a přestaneme makat. Z toho pramení obdržené góly a další ztráty,“ přemýšlí sebekriticky forvard, jenž brzy oslaví šestnácté narozeniny.

Nešetří přitom ani vlastní výkony. „Nemůžu říct, že jsem se sebou nějak zvlášť spokojený. Hlavně teď nedávám góly,“ komentuje Síla svou střeleckou produktivitu, jež se prozatím zastavila na čtyřech zářezech. K nim však přidal i dvanáct asistencí a v kanadském bodování týmu je na třetím místě. „Celkově se všichni snažíme hrát co nejlíp, ale chce to ještě vylepšit,“ odmítá se s bilancí spokojit mladík se čtrnáctkou na dresu.

K nadějnějším výsledkům může časem pomoci i kvalita kolektivu, který má letos trenér Libor Pivko k dispozici. „Je tady super parta. Když se nedaří, podržíme se, v tomhle ohledu prostě všechno klape,“ vyzdvihuje atmosféru v kabině starších dorostenců Vojtěch Síla. Ten ještě loni působil v mladším dorostu a může tak obě kategorie porovnat. „Všechno je teď rychlejší a hraje se více do těla. Takové věci v naší kategorii rozhodují,“ prozrazuje závěrem.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
říjen 2017 starší dorost 6 3 5 8 +6 0

Tomáš Sajdl: Brankářské vzory? Patrik Rybár a Carey Price

Skvadra Petra Luštince jede! Po čtrnácti kolech v ELIOD extralize mladšího dorostu je královéhradecký celek na prvním místě skupiny S, přičemž na druhý Liberec má k dobru dva body a na třetí Mladou Boleslav dokonce devět. V říjnu navíc v šesti střetnutích nepoznal přemožitele. „Zatím jsme spokojení, daří se. Celý tým maká, dáváme góly a teď máme i řadu vítězství,“ pochvaluje si gólman Tomáš Sajdl.

Velkou zásluhu na dosavadní úspěšné jízdě má i on, vždyť ve třech říjnových duelech pustil za svá záda pouze šest branek. „Musím říct, že kluci mi hodně pomáhají. Hlavní ale je, že vyhráváme,“ chválí týmovou spolupráci hradecký hokejista. Stejně jako Vojtěch Síla u starších kolegů, i on vyzdvihuje kolektiv, který se letos v mladším dorostu sešel. „Kluci jsou dobří, kamarádští a táhnou za jeden provaz. Prozatím je všechno v pohodě,“ hlásí s úsměvem.

Jako brankáři mu neušly nadstandardní výkony Patrika Rybára, který klubovému A-týmu pomohl k současné čtvrté příčce. „Skvělé bylo, když vychytal tři nuly za sebou, to jsem vážně koukal. Co se vrátil po zranění, daří se mu,“ hodnotí Sajdl nadšeně slovenského reprezentanta. V útrobách ČPP Arény se s ním dokonce už i několikrát minul. „Chodím se dívat na tréninky extraligy a občas jsem ho potkal i tady na chodbě, tak jsme se pozdravili,“ prozrazuje brankář, který letos v ELIOD extralize chytá s více než 93% úspěšností.

Opora prvního týmu Mountfieldu ostatně patří i ke vzorům talentovaného Východočecha. „Z extraligy je to určitě on. V NHL jsou všichni gólmani dobří, ale nejvíc mě baví sledovat Careyho Price z Montrealu. Canadiens koneckonců fandím,“ prozrazuje Tomáš Sajdl.

Měsíc Kategorie M S IG Z P Ú
říjen 2017 mladší dorost 225 104 6 98 1,6 94,23