Akademie ČH
út 11.11.2014 | Rudolf Bernart

Mládežnické hvězdy měsíce října: Ondřej Kovářů, Tomáš Zahradník, Tomáš Vomáčka

Mládežnické kategorie mají za sebou další porci zápasů a trenéři tak opět vybírali nejlepší hráče měsíce října. V juniorském týmu, který ovládá prvoligovou tabulku, se nejvíce dařilo Ondřeji Kovářů, který suverénně vede kanadské bodování nejstarší mládežnické kategorie. Za starší dorostence, kteří v říjnu střídali vítězství a porážky, byl zvolen kapitán Tomáš Zahradník. V obrovské formě hrajícímu týmu mladších dorostenců vyčníval brankář Tomáš Vomáčka, který ovládá brankářské statistiky v celé ELIOD extralize mladšího dorostu.

Ondřej Kovářů: Jsem rád, že mi to tam padá!

Juniorský celek bojující o extraligu zatím nenašel v probíhající sezóně přemožitele. Soupeře přehrává a suverénně kráčí za prvním cílem – postoupit do nadstavby. „Myslím, že zatím hrajeme dobře. Výkony podáváme stabilní, dá se říct, že hrajeme pořád stejně. Plníme to, co máme. Postupně se zlepšujeme a všechno směřujeme k baráži,“ tvrdí lídr kanadského bodování juniorského týmu.

Útočník, původem z Jihlavy, si pochvaluje spolupráci se spoluhráči z útočné formace. Ze souhry s Radkem Pilařem a Jiřím Uhlíkem těží téměř maximum. „Jsem rád, že mi to tam padá. Spolupráce s Radkem Pilařem a Jiřím Uhlíkem už nám sedí. Od začátku sezóny jsme si na sebe zvykli a postupně se zlepšili,“ poznamenává forvard hrající s číslem 23.

Svěřenci trenéra Krátošky využili reprezentační přestávky a sehráli tři přátelská utkání s extraligovými celky. S Olomoucí dokázali vyhrát na nájezdy, ale proti pražské Slavii a regionálním sousedům z Pardubic na pomyslné body nedosáhli. „Přátelská utkání jsou pro nás určitě lepší než tréninky. V reprezentačních pauzách se většinou trénuje náročněji, proto je dobře, že jsme toho využili a zahráli si s extraligovými celky. Zápasy jsme sehráli vyrovnané, hráli jsme dobře. Na čem bychom ale měli zapracovat, je koncovka,“ upozorňuje mladý útočník.

Ondřej Kovářů přišel před sezónou do Hradce Králové z finského Lukko, kde hrál tamní juniorskou SM ligu. Hradecké zázemí si v porovnání s tím finským nevede vůbec špatně. „V Hradci je zázemí na dobré úrovni. V porovnání s extraligou nevidím žádné rozdíly. Podobné je to i ve Finsku, kde jsme akorát měli například vlastního maséra. Co se týče hokejové kvality, ve Finsku je hra o něco rychlejší. Hraje se hodně ze zabezpečené obrany, kdy pět hráčů jezdí dozadu i dopředu. Zase tak markantní rozdíl to ale není, je to docela podobné,“ porovnává odchovanec jihlavského hokeje.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
říjen 2014 junioři 7 7 8 15 +15 0

Tomáš Zahradník: Musíme zvládnout zápas v Jihlavě

Starší dorostenci se v říjnu oproti dobrému startu do sezóny trápili. „Začátek sezóny byl dobrý, ale v říjnu se nám nedařilo. Máme ale zápas k dobru a čeká nás důležitý souboj v Jihlavě. Tam když vyhrajeme, tak se na ně dotáhneme a budeme zpátky ve hře,“ vyhlíží nejbližší utkání kapitán staršího dorostu.

V posledním zápase prohráli Královští lvi derby na ledě Pardubic vysoko 9:3. „V tom zápase se nám nedařilo vůbec nic. Pardubice věděly, co hrajeme, a nám všechno napadalo do brány. Takové zápasy ale prostě občas přijdou. Někdy se stane, že přijde zápas, kdy se vám nedaří vůbec nic,“ nevěší hlavu perspektivní útočník.

V průběžném pořadí se hradecký tým nachází na páté pozici, tedy těsně pod čarou postupu do nadstavbové části. Se zápasem k dobru ale starší dorostenci mají stále šanci ztrátu dohnat a zajistit si tak účast v play-off. „První a nejdůležitější krok bude porazit Jihlavu. Tím bychom se na ně dotáhli. Musíme jít zápas od zápasu, vyhrávat a ztrátu dohnat,“ burcuje Tomáš Zahradník.

Cíl svěřenců trenéra Slabého je stále stejný, tedy účast ve vyřazovacích bojích. „Účast v play-off je pro nás hlavním cílem. Chtěli bychom si ho zajistit už předem, tedy umístit se v první čtyřce v první části. Abychom potom hráli v klidu a nemuseli se stresovat,“ přeje si forvard, který v sezóně zatím posbíral 14 bodů za 5 gólů a 9 asistencí.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
říjen 2014 st. dorost 7 3 3 6 -2 2

Tomáš Vomáčka: Výsledky jsou zásluhou celého týmu

Mladší dorostenci první dvě kola prohráli. Dalo by se ale říct, že soupeři akorát probudili spícího obra, protože od té doby se úřadující mistři republiky z dvanácti utkání radovali hned jedenáctkrát, a to vždy po výhře v základní hrací době. „První zápasy nebyly z naší strany ideální. Potom jsme si k tomu s klukama něco řekli a vypadá to tak, jak to vypadá. Jsme první a všichni jsme hrozně spokojení,“ povídá hradecký brankář, který v bráně udivuje svými výkony. „Z osobního hlediska jsem rád, že se mi momentálně daří, ale na prvním místě je pro mě úspěch týmu,“ sympaticky dodává Vomáčka.

Hradecký tým inkasoval za 14 zápasů pouze sedmnáct branek! Nejlepší hráč mladšího dorostu za měsíc říjen za tím vidí úspěch celého týmu. „Je to vidět například při oslabení. Kluci lehají do střel a kolikrát se ke mně nebezpečná střela ani nedostane. I díky tomu máme nejvyšší procento ubráněných oslabení,“ chválí své spoluhráče nadějný gólman.

Tomáš Vomáčka zažívá sezónu jako ze snu. Skvělé výkony v loňském úspěšném play-off mu vynesly nominaci do širšího reprezentačního výběru do 16 let. Tam Vomáčka své konkurenty předčil a byl trenéry nominován do nejužšího kádru, kde zatím ukazuje, že je pro hradecký hokej velkým příslibem do budoucna. „Každý mezinárodní zápas mě hrozně posouvá dopředu, je to obrovská zkušenost. Navíc teď jsme hráli v Česku, kde byla úžasná atmosféra. Trenéři v reprezentaci jsou skvělí, trenér brankářů s námi výborně pracuje. Za každou šanci v národním týmu jsem hrozně rád,“ ohlíží se hradecký brankář za nedávnými zápasy s výběrem Švýcarska.

Pro výkon brankáře je veledůležitá psychika. Vomáčka má tu výhodu, že i přes úspěchy, kterých v dosavadní sezóně dosáhl, zůstává pokorný a nepřestává na sobě pracovat. Hradecký talent si i díky skvělé defenzivní hře týmu drží průměr obdržených branek na zápas jen něco málo přes jeden gól. Úspěšnost zásahů dokázal vyšperkovat na fantastických 96,26 %. „Říkám si, že si musím vážit toho, že se mi teď daří. Na sebevědomí brankáře to hodně přidá, když ví, že za ním tým stojí. Do zápasu jde s větší jistotou a i tým hraje sebejistěji, když ví, že je brankář občas dokáže podržet. Ale jak říkám, hlavní je pro mě úspěch týmu,“ skromně popisuje Vomáčka, který má týmové cíle pro sezónu jasné.

„Určitě se chceme dostat do první čtyřky, kterou pořád nemáme jistou. Poté se chceme v nadstavbě umístit co nejvýše a poté vyhrát play-off, čímž bychom se kvalifikovali na Mistrovství České republiky,“ přeje si.

Vedle týmových cílů pokukuje opora mladších dorostenců i po těch osobních. „O Vánocích hraje reprezentační výběr do 16 let tři zápasy s Ruskem, na které bych se chtěl kvalifikovat. Dále budou turnaje ve Finsku a Švédsku, kam bych se také moc rád podíval. Znovu ale musím zopakovat, že prioritní je pro mě dostat se na MČR s hradeckým mladším dorostem,“ dodává sympatický mladík, který vyvrací pravidlo o tom, že brankáři bývají uzavření a jiní než zbytek týmu.

Měsíc Kategorie Z Stř. Ink. Prů Úsp SO
říjen 2014 ml. dorost 6 150 6 1,00 96,49 2