Akademie ČH
čt 10.3.2016 | Klára Petrásková

Mládežnické hvězdy měsíce února: Radek Pilař, Dominik Matouš, Denis Martinec

Únor byl pro všechny mládežnické kategorie důležitým měsícem. Schylovalo se v nich totiž ke konci základní, respektive nadstavbových částí a na východočeské mladíky tak čekal jasný úkol – vybojovat co nejlepší výchozí pozici do vyřazovacích bojů. V tomto důležitém období si ocenění pro nejlepšího hráče každé z kategorií vysloužili kapitáni Radek Pilař, Dominik Matouš a Denis Martinec.

Radek Pilař: Musíme hrát to, co jsme předváděli do Vánoc

Únorovou juniorskou hvězdou byl zvolen kapitán Radek Pilař, který si sice ocenění váží, ale vidí za ním kromě své práce i práci svých spoluhráčů. „Hlavně to beru za práci, kterou jsem odvedl pro tým. Ocenění hrozně potěší, ale beru ho spíš jako odraz týmového výkonu a hlavně naší lajny, protože bez kluků, se kterými hraju, by to asi nevyšlo,“ děkuje kolegům z formace hradecká juniorská čtyřiadvacítka.

V základní části si východočeský kapitán juniorky připsal téměř bod na zápas a stal se tak druhým nejlépe bodujícím hráčem svého týmu. Podstatnější než kanadské bodování je pro něj ale úspěch mužstva. „Na body moc nekoukám, hlavně abychom měli výsledky jako tým. To se, myslím, zatím docela povedlo, sedmé místo v základní části je celkem slušný,“ hodnotí umístění po dlouhodobé pasáži DHL extraligy devatenáctiletý hokejista.

Zatímco do nového roku sbíral tým trenéra Aleše Krátošky především výhry, v závěru základní části to byly porážky, které častěji stíhaly hradeckou juniorku. „Do Vánoc jsme podávali docela slušné výsledky, potom to už bylo horší. Spoustu zápasů jsme prohráli o gól a přijde mi, že jsme i o trošku míň bojovali,“ vrací se zpět k v tuto chvíli již ukončené základní části Radek Pilař.

Do vyřazovacích bojů připadl Mountfieldu celek Bílí Tygři Liberec. Co o tomto soupeři může říct vůdce královéhradecké juniorské kabiny? „Víceméně všechny kluky z Liberce znám a můžu říct, že individuálně to jsou všechno hodně šikovní hráči. Uvidíme, série bude určitě těžká,“ má o osmifinále play off jasno hradecký forvard.

„Musíme se semknout jako tým a hlavně musíme hrát to, co jsme předváděli do Vánoc – hrát tvrdě a čistě a nějakým způsobem soupeři znepříjemňovat hru,“ burcuje ke kolektivnímu výkonu hráč, který letos okusil i Tipsport extraligu. „Všechno je tam více svázané taktikou a hráči jsou vyspělejší a chytřejší,“ porovnává extraligu dospělých s tou juniorskou Radek Pilař.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
únor 2016 junioři 6 4 2 6 0 4

Dominik Matouš: Nehráli jsme špatně, ale stejně to nestačilo

Mládežnickou hvězdou za kategorii starších dorostenců byl trenéry vybrán Dominik Matouš. Za co si podle sebe ocenění vysloužil? „Začalo se mi dařit, spoluhráči mi dobře nahrávali a začaly mi padat góly,“ říká hráč, který si v únoru během šesti utkání připsal těžko uvěřitelných třináct bodů, z toho hned jedenáct za vstřelení gólu. Zajímavostí potom je, že z předchozího průběhu sezóny má Matouš na kontě pouhé dvě asistence.

V základní části NOEN extraligy se starší dorost ve své skupině umístil na krásném třetím místě, nadstavba už tak růžová ale nebyla – mužstvo kouče Jiřího Slabého v ní obsadilo sedmou příčku. „Základní část byla vyrovnaná, nějaké zápasy se povedly, nějaké ne. V nadstavbě jsme to trochu zkazili, propadli se a už se nedostali nahoru,“ ohlíží se za dlouhodobými částmi sezóny hradecký útočník.

V play off narazili východočeští dorostenci na celek Liberce, který je i přes relativně vyrovnané výkony vyřadil již v osmifinále poměrem 3:0 na zápasy. Přitom ve druhém střetnutí ještě tři minuty před třetí sirénou Hradečtí o gól vedli a ve třetím duelu dotáhli skóre z nepříznivého stavu 0:5 až na rozdíl jediné branky… „Prohra mrzí o to víc. Nehráli jsme špatně, ale stejně to nestačilo. Porazili nás hlavně v našich vlastních chybách, taky jsme měli zbytečná vyloučení,“ hledá příčiny vyřazení hokejista s číslem šest.

Sezóna 2015/16 tak pro druhou nejstarší hradeckou mládežnickou kategorii skončila, to však neznamená, že hráči odloží hokejku do kouta a brusle nazují nejdříve před novým ročníkem. „Do konce března budeme trénovat. Pak taky budeme odpočívat a připravovat se na další sezónu,“ upřesňuje program pro vyplnění „volných“ měsíců Dominik Matouš.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
únor 2016 starší dorost 6 11 2 13 6 2

Denis Martinec: Jsem rád, že mi táta může poradit

Hvězdou hradeckého mladšího dorostu za měsíc únor byl vyhlášen Denis Martinec. Jak si on tohoto ocenění váží? „Jsem za něj hrozně rád, ale je to týmová práce, hrajeme jako tým,“ říká skromně hokejista, jenž v letošním ročníku v dorostenecké kabině plní důležitou roli kapitána.

Svěřencům trenéra Karla Soudka začaly před nedávnem vyřazovací boje a čtvrtfinálovým soupeřem se jim stali přerovští Zubři. „Zatím se nám proti Přerovu hraje dobře, jelikož z pěti zápasů jsme pětkrát vyhráli. Víme, že mají hodně dobré přesilovky, které jim hraje jedna pětka. Z přesilovek dávají hodně gólů,“ je si vědom soupeřových kladných stránek hráč s jedenáctkou na dresu.

První čtvrtfinálový zápas zvládli Hradečtí vítězně, pokud ale chtějí získat mistrovský hattrick, čeká je ještě mnoho práce. „Ještě to bude hodně těžké, jedna výhra ve čtvrtfinále je zatím jen prvním z mnoha kroků, které je potřeba udělat. Ale myslím, že máme dobrý tým na udělání nějakého úspěchu. Nejdůležitější je, abychom věřili jeden druhému, že to můžeme zvládnout. Taky musíme hrát jako tým,“ věří v sílu kolektivu mladý bek.

Svými dobrými výkony si východočeský kapitán mladšího dorostu během ročníku vysloužil i několik pozvánek na kempy reprezentační šestnáctky. Této příležitosti si Martinec pochopitelně váží. „Byla to velká zkušenost, jsem rád, že můžu na kempy jezdit a dostávám šanci,“ cení si možnosti obléknout repre dres královéhradecký obránce.

Otcem Denise Martince není nikdo jiný než hradeckým fanouškům dobře známý asistent trenéra A-týmu Tomáš Martinec, který se snaží synovi v lecčem poradit. „Po každém zápase mi říká, co jsem dělal špatně, co dobře a co bych měl zlepšit. Jsem rád, že ho tady mám a že mi může poradit, když nevím, jak mám něco hrát,“ hodnotí kladně otcovy rady mladý hokejista.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
únor 2016 mladší dorost 4 0 0 0 -6 0