Akademie ČH
st 15.3.2017 | Radek Staněk

Mládežnické hvězdy měsíce února: Štěpán Havránek, Filip Jirásek, Matěj Morong

Také v únoru vybírali trenéři nejstarších mládežnických celků své hráče, kteří získají ocenění „hvězda měsíce“. Zatímco v lednu byli nominováni hned dva gólmani, uplynulý měsíc si podmanili pouze hráči do pole. Mezi juniory nejvíce zaujal obránce Štěpán Havránek, dále hráli prim útočníci. Ze staršího dorostu Filip Jirásek, z mladšího dorostu pak Matěj Morong.

Štěpán Havránek: Příští rok chci hrát za A-tým

Nejstarší věková kategorie letos neprožila dobrý ročník, skončila až na 13. místě DHL Extraligy juniorů. V únoru si připsala 2 výhry a 4 porážky. Navzdory tomu udělené ocenění Štěpánu Havránkovi udělalo radost. „Jsem rád, že mě trenéři takto ocenili a určitě mě ocenění potěšilo,“ potvrzuje mladý obránce. Zklamání z týmového neúspěchu však logicky převažuje. „Bohužel většinu sezóny se nám moc nedařilo. Byla spousta zápasů, které jsme prohráli o gól,“ mrzí Havránka.

Talentovaný bek patří mezi hráče, kteří už ochutnali zápasy mezi dospělými, letos hájil barvy Litoměřic ve WSM lize. Jaké vidí rozdíly napříč kategoriemi, případně jak mu nabrané zkušenosti pomáhají mezi juniory? „Myslím si, že se to moc srovnávat nedá. Rozdíl mezi muži a juniory, i když je to "jen" 1. liga je velký. Zkušenosti samozřejmě pomáhají, hlavně při rozehrávce a založení,“ hodnotí mladý obránce.

Jelikož si Havránek připsal už několik startů i za hlavní tým Mountfieldu, jeho ambice vzhledem k příštímu ročníku jsou jasné. „Chtěl bych se udržet a hrát za A-tým tady v Hradci,“ přibližuje své plány Štěpán Havránek.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
únor 2017 junioři 3 1 0 1 +1 2

Filip Jirásek: Vyřazení s Kometou nás strašně mrzí

Hráči staršího dorostu se letos dostali do čtvrtfinále, kde byli nad jejich síly hráči Komety Brno. Na hradeckém postupu se výrazně podílel i Filip Jirásek, se 6 body nejproduktivnější hráč Hradce ve vyřazovacích bojích. „Takové ocenění vždy ohromně potěší a motivuje dál pracovat, je to výsledek nějaké práce, kterou se snažím dělat navíc po celý rok a tohle je taková odměna,“ hlásí útočník Mountfieldu, který si je vědom i zásluh dalších lidí. „Samozřejmě musím poděkovat lidem okolo, kteří se starají a pomáhají mi v neustálém zlepšování a v neposlední řadě naším pánům trenérům za šanci kterou jsem dostal, toho si moc vážím,“ dodává mladý forvard.

Únor sice pro starší dorostence začal porážkou s Kometou, poté však následovalo šest výher v řadě, z toho poslední tři přišly v osmifinále play off proti Spartě, kterou Mountfield přejel 3:0 na zápasy. Jak střety s Pražany viděl Filip Jirásek? „Už před sérii jsme věděli o síle Sparty, která byla velká. Myslím, že během všech zápasů se nám podařilo jejich nejlepší hráče přečíst a eliminovat je. Myslím si, že rozhodující moment byl druhý zápas, kdy jsme dokázali uhájit vedení a vezli do Prahy vedení 2:0 v sérii. Poslední zápas byl hlavně ubojovaný a i pro nás šťastný. Nájezdy jsou loterie a my je zvládli,“ hodnotí produktivní útočník.

Čtvrtfinále proti Kometě zahájili Hradečtí výhrou, následné dvě porážky jim však sezónu ukončily. „Klíčový zápas v sérii s Kometou byl druhý, který jsme nezvládli. Do utkání jsme vstoupili laxně a v hlavách jsme si mysleli, že všechno půjde samo. Bohužel na 1 gól se málo kdy vyhrává a i s velkým konečným tlakem se nám gól dát nepodařilo. Tahle prohra mě hodně mrzela a myslím, že i každého kdo nám ten den fandil, když viděl, kolik šanci jsme měli,“ lituje Filip Jirásek domácí prohry 1:2.

Jak nakonec hodnotí celý ročník? „Sezóna začala parádně už od léta, kdy jsme sehráli dobré zápasy, které nás připravily na začátek soutěže. Po pár kolech jsem byl přeřazen do juniorů, tam sezóna bohužel nedopadla ideálně a těsně před play off jsme s kluky šli zpátky do SD, kde jsme měli velký cíl. Ten bohužel nedopadl taky vůbec ideálně. Strašně nás to mrzí, protože jsme měli tým, který mohl udělat úspěch. Teď s tím už nic neuděláme, ale nejdůležitější je, abychom si s kluky vzali ponaučení, které nám může příště pomoct,“ odhodlaně dodává hradecká čtrnáctka.

Jako náplast na klubovou sezónu může Jiráskovi posloužit pozvánka na sraz reprezentační osmnáctky, která se připravuje na mistrovství světa. „Pozvánka mě moc potěšila, možná jsem v to ani nedoufal. Já teď musím jít s pokorou do každého tréninku, tvrdě makat a ukázat, že jsem ten, který patří do sestavy. Nestresuji se a užívám si každý moment na ledě. Pro finální nominaci udělám všechno, co bude možné! Za touto nominací ale stojí i práce mých spoluhráčů, kteří mi k tomu dopomohli a které si vážím,“ prohlašuje Filip Jirásek.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
únor 2017 starší dorost 7 6 5 11 +3 31

Matěj Morong: Spartu chceme porazit

Nejúspěšnější ročník ze zmíněných kategorií prožívá mladší dorost, který čeká semifinále se Spartou. Mezi hlavní opory hradeckého týmu patří Matěj Morong. V základní části si připsal 60 bodů v 31 zápasech, v play off zatím přidal dalších 5, a to jen ve třech zápasech! Co říká na toto ocenění? „Určitě mě to těší. Každé vyhlášení mi zlepší pocit a je to pro mě motivace, abych se pořád zlepšoval,“ pochvaluje si a zároveň hodnotí svou nedávnou formu. „ Myslím, že to nebylo špatné. Ale mám často výkyvy, některé zápasy se mi podaří a pak přijdou horší. Není to tak, že bych měl třeba šňůru pěti zápasů dobrých,“ dodává sebekriticky.

Ve čtvrtfinále se Morongův tým vypořádal s Litvínovem, který vyřadil až v prodloužení rozhodujícího zápasu. „Bylo to ze strany na stranu, rychlý zápas, ale myslím, že jo, že jsme do toho dali víc srdíčka,“ je přesvědčený útočník Východočechů.

Nyní čeká Mountfield suverén základní části, Sparta. Jenže v únorovém střetnutí si z Hradce odvezla debakl 2:10, na kterém se Matěj Morong podílel čtyřmi body. Sehraje to nějakou roli? „Určitě nám to k sebevědomí pomůže. Musíme začít od brankáře, Váca (Denis Vacek) chytá výborně, teď zachytal proti Litvínovu. O něj se musíme opřít a půjde to přes obranu do útoku,“ popisuje a přidává další očekávání před semifinálovou bitvou.

„Je to nejtěžší soupeř, kterého jsme mohli potkat, prohráli jen čtyřikrát za sezónu. Ale myslím, že je pro nás lepší mít Spartu než Budějovice. Proti nim jsme letos nehráli moc dobrý hokej,“ hlásí hradecká třiadvacítka.

Motivuje hráče i postup na domácí MČR? „Je to určitě větší motivace. Uděláme všechno pro to, abychom postoupili. Chceme porazit Spartu jako největšího favorita, a pak bychom mohli udělat úspěch na republice,“ uzavírá Matěj Morong.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
únor 2017 mladší dorost 6 8 11 19 +7 24