Akademie ČH
út 6.10.2015 | Nikola Matějčková

Mládežnické hvězdy měsíce září: František Hnik, Martin Štohanzl, Daniel Dvořák

Začátek sezóny vyšel hradeckým mládežníkům na výbornou. Junioři jako nováček extraligy okupují třetí místo se ztrátou jednoho bodu na příčku první. Starší dorostenci měli pomalejší rozjezd, ale v posledních zápasech se rozžhavili na provozní teplotu a jsou na čtvrté pozici. Mladší dorost jede na vítězné vlně. Z osmi utkání prohrál jedno, a to až na samostatné nájezdy. Jinak má stoprocentní bilanci a může se pyšnit prvním místem.

František Hnik: Hrajeme týmově a táhneme za jeden provaz

Za měsíc září byl v kategorii juniorů zvolen hráčem měsíce František Hnik. „Byl jsem překvapený. Jsem rád, že v zápasech dostávám hodně příležitostí a prostoru. Jsou to pro mě cenné zkušenosti,“ říká hráč z týmu Aleše Krátošky.

Ten loni dovedl Mountfield do extraligy, kde si letos Hradečtí počínají náramně. Okupují totiž přední příčky tabulky – pro hradeckého fanouška úžasný pohled. „Hrajeme hodně týmově, všichni se na ledě doplňujeme a hlavně táhneme za jeden provaz,“ hledá klíč k úspěchu hvězda měsíce září.

Dobré výkony samozřejmě znamenají i dobrou náladu v šatně. „V kabině je znát, že se nám daří, a jsme takhle nahoře. Jsme za to moc rádi a doufáme, že nám to vydrží co nejdéle,“ přeje si hradecký útočník.

Jelikož z elitní tuzemské juniorské soutěže se letos sestupovat nebude, mají Východočeši o starost méně. Jaké jsou tedy jejich cíle pro ročník 2015/16?. „Do každého zápasu jdeme tak, že ho chceme vyhrát. Na začátku sezóny jsme měli cíl hrát někde kolem středu tabulky,“ uzavírá talentovaný forvard František Hnik.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
září 2015 junioři 7 2 5 7 +3 0

Martin Štohanzl: Máme šanci udělat úspěch!

Začátek sezóny nebyl pro starší dorost úplně optimální. Teď už se svěřenci Jiřího Slabého zvedli a atakují nejvyšší příčky v tabulce. Los je ale vůči hradeckým neúprosný – alespoň na první pohled. „Jedeme do Brna, které je první a ještě neprohrálo. Jediný kdo jim sebral bod, jsme byli my. Na Kometu nejedeme v roli favorita, což by pro nás mohlo být lepší. S Pardubicemi máme stejně bodů. Ze začátku se jim moc nedařilo, podobně jako nám, ale teď chytili druhý dech. Zápasy to budou těžké, ale o body se chceme poprat,“ říká hráč, který ještě loni působil o kategorii níže.

Mužstvo už od začátku sezóny trápí celkem početná marodka. I v tom vidí útočník příčinu prvotních výkyvů ve výsledcích. „Máme málo hráčů ročníku ‘98. Někteří jsou nemocní nebo zranění, ale myslím si, že tým máme dobře postavený a že máme šanci udělat úspěch,“ věří hráč, který obléká dres s číslem šestnáct.

Celek staršího dorostu sice již pravidelně sbírá vítězství, ale se svým příspěvkem forvard tak úplně spokojen není – své individuální statistiky vidí jako na houpačce. „Ze začátku sezóny se mi dařilo. Byl jsem pro mužstvo prospěšný, dokázal jsem hrát týmově a občas vstřelit i nějaký gól. Teď je to trochu horší, ale věřím, že se to zlepší,“ přeje si mladý útočník.

Starší dorost letos obhajuje titul vicemistra republiky, cíle tak logicky opět musejí být vysoké. „Určitě se chceme dostat do play off. Chceme se umístit v první čtyřce, abychom měli jistotu postupu do vyřazovacích bojů,“ uzavírá Martin Štohanzl.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
září 2015 starší dorost 8 3 3 6 +1 8

Daniel Dvořák: Chceme získat zlatý hattrick

V kategorii mladšího dorostu byl zvolen hráčem měsíce brankář Daniel Dvořák. „Jsem rád, ale až tak to neberu. Důležité je, aby se dařilo celému týmu, abychom vyhrávali a pokusili se udělat co největší úspěch. Všichni chceme získat zlatý hattrick,“ přeje si brankář, jenž se zatím může pyšnit skvělými čísly.

Aby také ne! Vždyť mladší dorostenci v dosavadním průběhu soutěže ztratili pouhé dva body za prohru po samostatných nájezdech s Jihlavou, jinak jsou jejich výsledky v zelených číslech. V tabulce jsou první o bod před pražskou Spartou, se kterou v neděli změří síly. „Na zápas se těšíme, jsme i trošku nervózní. Víme, že to je ten nejtěžší soupeř. Snad to zvládneme, abychom pořád byli první,“ přeje si gólman mladšího dorostu.

Ten má nejlepší obranu ve skupině Střed. Pouze deset obdržených gólů z osmi zápasů mluví za vše. Navíc v oslabení nedostali mladší dorostenci ještě ani gól. „Jsou těžší zápasy a lehčí zápasy. V některých mám více zákroků, a v některých zase méně. Za kluky se mi chytá dobře. Když potřebuji pomoct, tak mi pomůžou, a naopak. Zatím se to daří,“ usmívá se patnáctiletý strážce svatyně Mountfieldu.

Hradecký mladší dorost předloni i loni vybojoval mistrovský titul, navíc v sezóně 2014/15 se mu to povedlo na závěrečném domácím šampionátu. Uzmou pro sebe Lvi trofej i do třetice? „Chtěli bychom vyhrát titul a získat zlatý hattrick, ale bude to těžká cesta. Určitě to chceme dotáhnout do play off,“ má jasno Daniel Dvořák.

Měsíc Kategorie M S IG Z P Ú
září 2015 mladší dorost 425 191 8 183 1,14 96,13

Foto Martin Štohanzl: Ronald Hansel