Akademie ČH
pá 12.10.2018 | Anna Marie Kokrhounová, Jan Vavřina | Foto: Karel Švec / Český hokej

Mládežnické hvězdy měsíce září: Miroslav Kukla a Šimon Marha

Již několik let je v hradeckém hokejovém klubu dobrým zvykem, že každý měsíc jsou vyhlašováni nejlepší hráči akademických kategorií. S reorganizací soutěží půjde v sezóně 2018/19 pokaždé o dva hráče. V měsíci září zaujali svými výkony nejvíce spolehlivý juniorský obránce Miroslav Kukla, jenž si udržuje bilanci bodu na zápas, a dorostenec Šimon Marha, který si za pět zápasů připsal 16 bodů.

Miroslav Kukla: Máme dobrou partu a rozumíme si

Miroslav Kukla
Bilance v září:
8 zápasů
5 gólů
3 asistence
+/- -3

Junioři nevstoupili do sezóny tak dobře jako dorostenci. Přesto se ale po osmi zápasech nachází v tabulce na třetím místě. Jak úvod ročníku hodnotí kapitán Miroslav Kukla? „Myslím, že naše výkony jsou jako na houpačce, občas hrajeme dobrá utkání, někdy zase nedodržujeme systém, nebruslíme, nemakáme a potom prohráváme,” začíná kriticky osmnáctiletý bek Mountfieldu. „Když vyhrajeme, tak si asi myslíme, že jsme velcí hokejisti a pak nemakáme a přicházejí porážky.“

Sám Miroslav Kukla si na obránce drží skvělou statistiku jednoho bodu na zápas. „Pořád je co zlepšovat, pořád tam jsou nějaké nedostatky, i když po bodové stránce se mi docela daří. Z tohoto hlediska jsem určitě spokojený. Myslím, že to dělají hodně přesilovky, které hraju. Kluci mi to vždycky výborně připraví, já se snažím trefit bránu a někdy to tam spadne,” chválí si souhru se spoluhráči. „Máme taky dobrou partu. Je tam legrace a všichni si spolu rozumíme,” pokračuje.

Hodnotí také změnu v systému juniorky a dorostu. „Určitě to má větší úroveň. Pro mladší kluky je lepší, že hrají se staršíma, je to pro ně velká škola,” říká, ale sám nepřestává být motivován současným vytížením hradeckých odchovanců v A-týmu. „Je to pro nás motivace, každý by si chtěl za „áčko“ zahrát. Trenéři nám před sezónou říkali, že taková možnost tady ještě nebyla, takže se snažíme udělat maximum pro to, abychom se tam dostali,” nezastírá.

A s jakým cílem vstoupili do sezóny junioři? „Základ je udělat play off a potom dojít co nejdál,” sděluje předsezónní ambice defenzivní hráč Hradeckých, ale zároveň ví, že je k tomu potřeba zlepšení. „Musíme zlepšit koncovku, jsme málo produktivní. Musíme se snažit co nejvíc bodovat, protože v tabulce je to hodně namačkané,” dodává nejlepší juniorský hráč Mountfieldu HK za měsíc září.

Šimon Marha: Zatím se nám daří, ale chce to zlepšení

Šimon Marha
Bilance v září:
5 zápasů
8 gólů
8 asistencí
+/- +11

Hradečtí dorostenci vstoupili do nového ročníku výborně. Hned v prvním zápase vysokou výhrou deklasovali Tábor a dařilo se jim také na vlastním ledě proti Liberci. „Zatím se nám daří, držíme se na třetím místě a prohráli jen dva zápasy. Mohlo by to být ale samozřejmě ještě lepší,” hodnotí úvod sezóny hradecký útočník Šimon Marha, ale zároveň připomíná zápornou venkovní bilanci a nabádá ke zlepšení. Mountfield totiž doma všechny čtyři duely zvládl, venku ale v obou případech padl. „V sobotu jedeme do Jihlavy a chceme to tam zlomit. Chceme tam vyhrát, body do tabulky jsou potřeba,“ hecuje.

„Příprava byla hodně náročná, na začátku sezóny jsme měli čtyři tréninky denně. To už se naštěstí zmírnilo,” vrací se ofenzivní síla Východočechů k přípravě. Zároveň opakuje cíle do budoucna. „Tím nejmenším je, že bychom se chtěli dostat do play off. Potom na mistrovství České republiky a samozřejmě vyhrát titul. Máme k tomu skvělou partu, nemám si na co stěžovat,” pokračuje.

Skvěle rozehranou sezónu má i z osobního hlediska, s 16 kanadskými body za 8 gólů a stejný počet asistencí vévodí celorepublikovým tabulkám extraligy dorostu. „Hraje se mi hodně dobře, mám dobré spoluhráče a zatím to klape. Měl jsem ještě motivaci od pana trenéra Štohanzla navíc, že když udělám za devět zápasů dvacet bodů, dostanu hokejku,” směje se průběžný lídr kanadského bodování ELIOD extraligy dorostu.

Motivaci k hernímu posunu nachází také ve zúžení mládežnických kategorií a zároveň zapojení hradeckých talentů do A-týmu. „Je větší konkurence a je těžší dostat se do juniorky. Každopádně jsou obě věci motivace, abych více trénoval a makal na sobě. Abych se tam probojoval,” dodává Šimon Marha.