Akademie ČH
út 8.10.2013 | Martin Voltr

Mládežnické hvězdy měsíce září: Nedvídek, Malinský, Pavlík

Po vzoru předchozí sezóny, i v té letošní budou trenéři mládeže pravidelně vyhlašovat nejlepší hráče své kategorie za uplynulý měsíc. V září dělali junioři i oba dorosty Královským lvům velkou čest. Z jejich řad byli za své výkony oceněni shodně útočníci – Lukáš Nedvídek, Marek Malinský a Radovan Pavlík.

Lukáš Nedvídek: Pár týmů s námi dokáže hrát hokej

Cenu pro nejlepšího hráče měsíce z řad juniorky si vysloužil Lukáš Nedvídek. Jeho tým se mohl pochlubit výtečnou bilancí, v září nenašel přemožitele ani v jednom ze čtyř utkání. „Lepší start jsme si asi nemohli přát. Všechno jsme vyhráli a myslím, že po většinu času jsme byli jasně lepší,“ ohlíží se hradecký útočník za vítěznou sériíí. Během ní se mohli junioři pochlubit skvělým skóre 30:6, hned čtrnáct branek z této porce přitom nasázeli Berounu!

Už od začátku je znát, že v druhé nejvyšší soutěži juniorů se opět najde jen pár soupeřů, které budou hrát s Hradcem v horní části tabulky, jiné naopak zůstanou jasně vzadu. „Některé týmy jsou silnější, ale u některých už ta kvalita není taková, jaká by měla být. Pár týmů s námi dokáže hrát hokej a jsou pro nás kvalitními soupeři,“ směřuje Nedvídek uznání alespoň k některým protivníkům.

Co se ale týče ligové kvality, Východočechy potěšila změna formátu soutěže. Základní část byla zkrácena na polovinu, poté přijdou na řadu souboje v nadstavbě se silnými týmy ze zbývajících dvou skupin. „Když budeme mít nové soupeře, určitě to bude fajn a získáme novou zkušenost,“ tuší hokejista, který se minulé úterý také postavil na střídačku extraligového Mountfieldu, byť proti Kometě jako třináctý útočník do hry nenaskočil.

První útočná formace juniorů zatím táhne svůj tým za cílem, kterým je opět extraligová baráž. Trojice Nedvídek – Procházka – Žemlička posbírala ve čtyřech zápasech v září dohromady 28 kanadských bodů! „Žemla k nám přišel až těsně před začátkem sezóny, ale hnedka k nám zapadl. Myslím, že jsme si sedli a dáváme hodně gólů, takže to je v pohodě,“ říká spokojeně hráč, který svým spoluhráčům gólové pozice nejraději připravuje.

„Moje osobní hra na začátku sezóny nebyla špatná, ale mohla být lepší. Zkrátka je stále co zlepšovat,“ konstatuje Lukáš Nedvídek na svůj účet. „Cením si, že jsem byl vyhlášený hráčem měsíce, a budu dělat všechno pro to, aby se mi to povedlo znova. Abych trenéry nezklamal,“ dodává cílevědomě.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
září 2013 junioři 4 2 10 12 +9 2

Marek Malinský: Do útoku můžeme, do obrany musíme

Hvězdou staršího dorostu za úvodní měsíc sezóny byl vyhlášen Marek Malinský. Také jeho kategorie, která na rozdíl od juniorů hraje extraligu, vstoupila do soutěže skvostně. Z prvních čtyř zápasů rovněž vzešla jako vítěz! „Výborně jsme plnili pokyny, se kterými jsme do sezóny šli. Už od začátku letní přípravy jsme budovali tým, jezdili jsme na různé teambuildingy a vytvořili výbornou partu, která chce pracovat a být v soutěži úspěšná,“ komentuje mladý útočník úvod ročníku.

Hned na začátek přitom museli hokejisté sehrát tři zápasy ve čtyřech dnech, což jim základní část nachystala celkem čtyřikrát. „Měli jsme těžkou letní přípravu a myslím, že na nás na to trenéři připravili výborně, po fyzické stránce jsme to zvládli. I přesto, že jsme měli těžké soupeře,“ vrací se Malinský k trojutkání s Boleslaví, Pískem a Jihlavou, v němž byli Královští lvi stoprocentní.

Po snovém úvodu přece jen musely přijít i porážky. „Skupina je strašně vyrovnaná. Každá chyba je znát, každý bod je důležitý. Třeba ten, který jsme získali v prodloužení po obratu s Pískem. Je cítit, že týmy hrají až do konce, rozhoduje se v posledních minutách. Podle toho tabulka vypadá,“ uvědomuje si hradecký forvard, že bitva o postupovou čtyřku bude napínavá až do samotného závěru.

Při pohledu na výsledky týmu Miroslava Vybírala a Aleše Půlpána je jasné, že alfou a omegou jeho záříjových výkonů byla obrana. Kromě výhry 5:4 v prodloužení právě s Pískem se žádné přestřelky nekonaly. „My si říkáme – do útoku můžeme, do obrany musíme. Trenéři nám zdůrazňují, že musíme hrát zodpovědně z obrany. Také se spoléháme na výborné brankáře. Snažíme se hrát pořád svoji hru a myslím, že z toho těžíme,“ těší Marka Malinského.

Forvard s číslem 71 na zádech přitom může být spokojen i se svými osobními výkony, kterými se v září prezentoval. Vždyť gól zaznamenal v každém z prvních pěti utkání! „Mám kolem sebe výborné spoluhráče, kteří mi ke gólům pomohli. Tyhle individuální úspěchy jsou výsledkem hry celého týmu, protože se povzbuzujeme a na střídačce to žije,“ hlásí nejlepší hráč měsíce. „Ocenění mě potěšilo a povzbudilo do dalších výkonů. Musíme ale vydržet a udělat úspěch!“

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
září 2013 starší dorost 9 5 4 9 +8 2

Radovan Pavlík: O první čtyřku může hrát každý

Aby toho nebylo málo, rovněž nejmladší z trojice družstev hrála v září prim a po šesti kolech se mladší dorost usadil dokonce na prvním místě své skupiny. Z jeho řad se ocenění dočkal Radovan Pavlík. „Určitě jsme spokojení, ale někdy jsme nehráli jako tým a dva zápasy jsme prohráli. Potom jsme si ale zase řekli, co chceme, a opět se nám to dařilo plnit,“ ohlíží se za úvodním měsícem sezóny.

Tabulka extraligy je ale pořádně našlapaná, na konci měsíce měla hned trojice týmů stejný bodový zisk jako Hradec. Ten se nyní vlivem jedné porážky rázem propadl až na pátou příčku. „Bude to vyrovnané až až. Tabulka bude otevřená, každý tým může hrát o první čtyři místa, ze kterých se postupuje do play-off,“ zmiňuje Pavlík nový systém souteže, který dá v závěru naději dvojnásobnému počtu týmů oproti loňsku. Hradce nevyjímaje! „Chtěli bychom být do čtvrtého místa, to by bylo určitě výborné.“

Stačí však málo a mladíci Královských lvů se mohou ocitnout v dolní polovině startovního pole. „Musí se s tím počítat, je to sport. My ale budeme dělat všechno pro to, abychom se drželi nahoře.“ Už loni přitom mladší dorostence postihla obrovská marodka. „Potom nastupovali mladší kluci, ale nakonec to vůbec nevadilo. Taky se jim dařilo, hráli skvěle,“ vrací se Pavlík k minulému ročníku, který skončil pro jeho tým historicky nejlepším umístěním – pátou příčkou ve skupině.

Radovan Pavlík přitom už od samotného úvodu patří nejen k hvězdám hradeckého týmu, ale také celé extraligy. Zcela po zásluze se dočkal hned dvojího povolání do kádru reprezentace do 16 let! „Když jsem přijel na první sraz do Litvínova, byl to pro mě stres, nedařilo se mi. Druhý den jsem se ale už pomalu rozkoukal a bylo to v pohodě. Kemp byl ale hodně náročný, co se týče suché přípravy,“ popisuje mladý forvard dvoudenní soustředění na severu Čech.

Hned o týden později přišla na řadu druhá akce, tentokrát v Pardubicích. Její hlavní náplní bylo modelové utkání. „Byli jsme rozděleni na dva týmy, hráli jsme proti sobě zápas na 4x 20 minut. Potom nám všem trenéři řekli, že děkují a doufají, že se uvidíme na dalším srazu,“ doplňuje.

Právě ve městě dvacet kilometrů jižně po Labi se na konci září odehrálo také derby mladších dorostenců, které napsalo velký příběh. Souboj nabídl první gól domácích už po šesti sekundách, ale Hradečtí zvládli zápas otočit a vyhrát 3:2. Byl to právě Pavlík, kdo se postaral o vítěznou branku, přestože v závěru druhé třetiny utrpěl zranění kolene a nevypadalo to s ním dobře.

„Dostal jsem ránu na čéšku, kterou jsem měl dřív zlomenou, a dost to bolelo. Doktor mi řekl, ať jedu radši na rentgen, jestli s tím něco nemám. Já ale říkám, že je to derby a my cheme vyhrát,“ popisuje útočník chvíle před nástupem do posledního dějství. „Tak jsem si to ledoval a dostal obstřiky, trenéři říkali, ať si to ve dvou střídáních vyzkouším. Já na to, že je to půl na půl, ale hrát se s tím dá. Pak jsem skočil jsem na led, dali jsme gól na 3:1... a byla to prostě paráda.“

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
září 2013 mladší dorost 6 9 6 15 +13 14