Akademie ČH
pá 10.10.2014 | Lukáš Štěrovský, Jan Vavřina

Mládežnické hvězdy měsíce září: Radek Pilař, David Chalupa, Filip Jirásek

Plodné období, zdá se, má před sebou mládežnický hokej v Hradci Králové na prahu sezóny 2014/15. Své skupině dominuje mladší dorost Královských lvů, v popředí se drží i junioři a starší dorost. Povinnost volby hvězdy měsíce z každé kategorie tak byla pro trenéry určitě příjemnou záležitostí. V září se podle nich nejvíce dařilo mezi juniory Radku Pilařovi, ve starším dorostu Davidu Chalupovi a v mladším Filipu Jiráskovi.

Radek Pilař: Máme jediný cíl a chceme ho splnit!

Juniorský celek, bojující o extraligu, se nachází jen díky ztrátě bodu v zápase s Táborem na druhém místě tabulky. Právě tento mač je trnem v oku Radku Pilařovi. „S průběhem sezóny jsme – až na zápas s Táborem, kdy jsme museli ve třetí třetině pracně dotahovat a otáčet skóre – celkem spokojeni,“ přibližuje hvězdný hráč měsíce září.

Ten loňskou sezónu strávil v Liberci. Co ho vedlo k návratu do Hradce Králové? „Měl jsem zařízené hostování na jeden rok. Před koncem soutěže jsem mluvil s panem Martincem o ambicích juniorky postoupit, a o příchodu nového trenéra. Navíc mě čeká letos maturita, takže to bude pro mě trošku náročnější rok,“ objasňuje Pilař důvody svého návratu.

Právě díky působení na severu Čech si může dovolit v mnohém porovnat obě organizace. „Co se týče zázemí, tak se to příchodem Mountfieldu v Hradci obrovsky zvedlo, spousta věcí je nových a dále se na všem pracuje. Za rok je tady změna hodně vidět, odvedl se tu kus pořádné práce,“ pochvaluje si osmnáctiletý útočník.

Spokojenost vládne i s novým trenérem juniorky Alešem Krátoškou. „Pan Krátoška je trenér, který hokej hrál a rozumí mu, což je u mě osobně nejlepší. Taky se nebojí na nás zvednout hlas, když je něco špatně. Tak to má být,“ tvrdí královéhradecký hokejista.

Nový muž na lavičce svoji roli zvládá po všech stránkách. Mužstvu se herně daří, uspokojení však nepřipadá v úvahu. „Nemyslím si, že by něco takového nastalo. Všichni víme, jaký je náš cíl a chceme ho splnit,“ dodává na závěr Radek Pilař.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
září 2014 junioři 5 3 5 8 +10 2

David Chalupa: Je důležité, že je v Hradci Králové extraliga

O něco hůře jsou na tom starší dorostenci, i tak ale jejich pozice nenutí k pesimistickým myšlenkám. Průběžné třetí místo navíc znamená i plnění cíle, který si hráči před sezónou vytyčili. „Určitě chceme první čtyřku zajišťující play-off, abychom se o postup do vyřazovací části nemuseli strachovat,“ říká hvězda staršího dorostu za měsíc září, David Chalupa.

Výkony Lvů zatím ještě nejsou optimální; dobré se střídají s horšími. „Na začátku jsme vyhráli tři zápasy, pak se nám bohužel nepovedlo utkání v Jihlavě, kde jsme dostali 3:8. Teď jsme se ale zase zlepšili, snad budeme vyhrávat dál,“ přeje si útočník, jehož záda zdobí číslice 24.

Chalupa má jen slova chvály pro nového člena týmu Radovana Pavlíka, který se přesunul ke staršímu dorostu z mladšího – ten zatím vede tabulku střelců. „Je silný na puku, umí dát gól. Je platný do oslabení, dokáže ujet ve hře čtyři na čtyři... Rozumí si s námi, obecně jsme dobrá parta... nenadáváme si,“ usmívá se. „Hrajeme jako jeden tým, povzbuzujeme se. Když někdo něco zkazí, tak mu řekneme, ať si z toho nic nedělá, že to napraví třeba při dalším střídání – z jedné chyby nemůžeme dělat velkou věc, to se stane každému,“ poodhaluje chod mužstva člen družiny Jiřího Slabého.

Ten se rozpovídal i o důležitosti toho, že se do A-týmu Hradce Králové vrátila extraliga. „Je to motivující. Než hrát první ligu, je samozřejmě lepší účastnit se extraligy. Snad se povede nejvyšší soutěž urvat i juniorům, to by byla paráda. Hradec by pak měl mužstvo v nejvyšší soutěži každé kategorie, což by bylo i pro nás lepší, mohli bychom se tak dostat dál. Přece jenom dostat se na dva roky do první ligy juniorů, to je podle mě ztráta. Lepší je hrát extraligu s dobrými mužstvy, to nám dá daleko víc,“ má jasno hráč, jenž nasbíral v dosavadních desíti zápasech stejné množství bodů.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
září 2014 st. dorost 10 4 6 10 +4 6

Filip Jirásek: V úvahu přichází jedině obhajoba prvenství!

Ocenění za měsíc září si za mladší dorost odnáší Filip Jirásek. Ten se spolu s ostatními spoluhráči loni mohl těšit celkovým triumfem v soutěži. „Chceme titul obhájit. Samozřejmě víme, že to bude třikrát těžší. Teď na tom nejsme úplně nejlíp. Moc nám to nefunguje, snažíme se to ale zlepšit a dostat se do play-off. Naším cílem je jednoznačně republikový titul. Uděláme všechno, co bude v našich silách,“ slibuje útočník. To se celku trenéra Martince zatím daří: Po jasné výhře proti již ex-lídru z Letňan se posunul do čela skupiny střed.

A to i přesto, že týmu chybí výrazná opora z loňského roku, Radovan Pavlík. Ten jako nejlepší z Východočechů skončil na sedmé pozici v kanadském bodování, co se skupiny Střed týče, taktéž si připsal prvenství mezi střelci. „Je to dvakrát těžší. Když jsme byli mladší ročník, tak jsme se měli na koho spolehnout. Naopak teď si my starší musíme uvědomit, že nad námi už nikdo není, kdo by dával góly nebo rozhodoval zápasy. Teď musíme na 200 % šlapat i my, ukázat, že na to máme a jet dál,“ říká Jirásek, který převzal štafetu nejproduktivnějšího hráče právě po Pavlíkovi, když si po devíti zápasech drží průměr více jako jednoho bodu na utkání.

Přestože Královští lvi jsou momentálně na čele soutěži, s výkony Jirásek spokojen není. „Zahráli jsme dva slušné zápasy, doma s Libercem a venku v Pardubicích (pozn. redakce – rozhovor vznikal před utkáním proti týmu Letňan) To byla jediná dvě utkání, se kterými jsme byli spokojeni, kde jsme hráli jako tým. Ale v prvních dvou utkáních jsme vůbec nepodali týmový výkon. Teď musíme z mužstva, co prohrávalo, vytvořit vítězný tým. Udělat řadu zápasů, abychom se uklidnili a měli slušné místo v tabulce, která je vyrovnaná,“ nabádá právem svůj tým talentovaný útočník. A má pravdu – vždyť první a sedmý celek v tabulce dělí pouhých pět bodů.

Hráč je nadšen i z patronů, tedy členů A-mužstva, jež jsou přiděleny k jednotlivým mládežnickým kategoriím. U mladšího dorostu byla tato pozice svěřena Jaroslavu Kudrnovi. „Je to super. Jak může, tak příjde. Byl s námi dvakrát, třikrát na tréninku, na zápasech k nám chodí do kabiny. Jsme s ním maximálně spokojení a bereme ho jako příklad. Co potřebujeme, s tím nám poradí. Je super, že člověk, co má tolik hokejových zkušeností, nám je může takto předávat. Smekám před ním, je to borec,“ usmívá se na závěr lídr mladšího dorostu Královských Lvů Filip Jirásek.

Měsíc Kategorie Z G A B +/- TM
září 2014 ml. dorost 9 8 4 12 +10 10

FOTO Radek Pilař: Orli Znojmo