Akademie ČH
pá 4.1.2019 | Jan Vavřina

Mládežnické hvězdy prosince: Martin Pěnčík a Matěj Beneš

Spolu s novým rokem je tady také nový měsíc a tím pádem příjemná povinnost představit nejlepší hráče uplynulých dní z obou akademických kategorií. Juniorské trenéry svými výkony nejvíce potěšil obránce Martin Pěnčík, v dorostenecké kategorii se stejné pocty dostalo útočníku Matěji Benešovi. Jak jsou oba hráči spokojení s dosavadním průběhem sezóny a jaké mají cíle do roku 2019?

Martin Pěnčík: Nadstavba? Trošku horší, ale o to tvrdší hokej

Martin Pěnčík
Bilance v prosinci:
6 zápasů
1 gól
2 asistence
3 body
+/- +3
0 trestných minut

Juniorka vstoupila do nadstavby poslední listopadový den a od tohoto okamžiku až do konce kalendářního roku se jí dařilo – kromě jediného utkání ve zbylých šesti bodovala, z dosavadních sedmi duelů si připsala pět výher. „Myslím, že jsme to zvládli dobře. Některé zápasy ale samozřejmě mohly být lepší,“ poukazuje na těsnou porážku 1:2 doma s Havlíčkovým Brodem Martin Pěnčík. „Třeba proti Jihlavě jsme sice vyhráli, ale hra z naší strany nebyla dobrá. Hráli jsme špatně a dělali zbytečné chyby,“ vrací se také k duelu z poloviny měsíce.

Ve druhé fázi sezóny bojují hradečtí junioři o každý bod. Aby také ne, postupové ambice má více týmů, než kolik je volných vstupenek do play off. „Oproti základní části jsou zápasy nadstavby hodně jiné. Hraje se převážně na Moravě, tam se to dost dohrává. Je to trošku horší hokej, ale o to více tvrdý. Já jsem ale z Prostějova, takže jsem na to zvyklý a nevadí mi to. Docela mi to vyhovuje,“ prozrazuje.

Osmnáctiletý hokejista posbíral v šesti prosincových utkáních tři kanadské body za gól a dvě asistence. Jak je spokojen se svým přínosem pro tým? „Myslím, že nehraju tak špatně,“ culí se. „Mohlo by být určitě víc bodů, ale hlavní je práce pro tým. Z tohoto pohledu spokojený jsem,“ pokračuje hráč, který je v bodování +/- s hodnotou +12 nejlepším zadákem Mountfieldu.

Juniory nyní čeká náročný dvojboj. V pátek se představí v Chomutově, který má stejně bodů jako Východočeši. O den později zavítají do Karlových Varů, jež mají na svém kontě o tři body více než Hradec. „S těmito týmy je to v tabulce hodně natěsno, zápasy tam budou důležité. Ostatně jako všechny. Ani jeden z těch mančaftů moc neznáme, ale trenéři nám vždycky řeknou, co hrají a jak do toho půjdeme my. Chceme tam vyhrát a půjdeme do toho naplno,“ slibuje a zároveň hecuje svůj tým.

Teď už se defenzivní hráč soustředí znovu na hokej, ještě před pár dny si ale užíval volno během Vánoc. „Strávil jsem je doma, kde jsem byl po dlouhé době. Za to jsem rád. Z dárků mi největší radost udělala tenisová raketa. Rád tenis sleduju, někdy si ho jdu i zahrát,“ říká s tím, že jeho nejoblíbenějším tenistou je Roger Federer. A s jakými cíli jde hvězda prosince do roku 2019? „Pokračovat v hokejové kariéře, udělat maturitu a dostudovat. S týmem udělat play off a pak to dotáhnout co nejdál,“ přeje si Martin Pěnčík.

Matěj Beneš: Chtěli bychom uhrát první nebo druhé místo

Matěj Beneš
Bilance v prosinci:
5 zápasů
1 gól
4 asistence
5 bodů
+/- -1
2 trestné minuty

Dorostenci mají oproti svým starším kolegům vyřazovací boje už jisté, nyní se perou o co nejlepší výchozí pozici. Přestože mají na kontě dvě výhry a stejný počet porážek, díky všem čtyřem zvládnutým nadstavbám jsou s 10 body na dělené první příčce! „Jsme docela spokojení, ale neměli jsme všechny zápasy ideální. Prosinec dopadl celkem dobře, ale bodů bychom chtěli ještě víc,“ říká na úvod nejlepší hráč uplynulého měsíce Matěj Beneš.

Tým hlavního trenéra Petra Luštince se může „pochlubit“ zajímavou bilancí. Od konce listopadu se mu daří na kluzištích soupeřů, doma body ale po porážkách ztrácí. Čím to může být? „Venku se asi víc nahecujeme. Doma si myslíme, že automaticky vyhrajeme a asi podceníme soupeře. Musíme mnohem míň faulovat a od začátku plnit všechny pokyny,“ představuje recept na úspěch. „Chtěli bychom uhrát první nebo druhé místo. Pak se hraje s hůře postavenými týmy a to by měla být výhoda,“ tuší drobný, ale hbitý útočník.

V prosinci odehrál patnáctiletý hokejista pět duelů, ve kterých nastřádal pět kanadských bodů za gól a čtyři asistence. Letošní příspěvek tak vylepšil na 23 bodů (6+17) ve 21 zápasech. „S body jsem docela spokojený. Zezačátku mi to tam moc nepadalo, ale teď jsem se trochu rozstřílel. Snad to bude ještě lepší,“ přeje si forvard, který je v hodnocení +/- na skvělé hodnotě +17.

I když ho hokejový život moc nenabízí, jak tráví mladý ofenzivní hráč svůj volný čas? „Buď s rodinou nebo s kámoši na počítači. Hrajeme on-line hry, nejčastěji střílečky jako třeba Fortnite a NHL. V hokeji hraju nejradši za San Jose Sharks, tam je totiž můj nejoblíbenější hráč Joe Pavelski,“ pokračuje mladá hradecká naděje.

V těchto dnech probíhá v zámoří juniorské mistrovství světa, ujít si ho nenechávají ani hradečtí hokejisté, kteří na akci mohli vidět také tváře, jež znají z Hradce Králové – trenéra Aleše Krátošku a obránce Radima Šaldu a Michaela Gaspara. „Hraje se brzo ráno, takže živě to moc nesleduju, spíš kouknu na nějaký záznam. Je to turnaj, na který bych se jednou určitě rád dostal. Když tam vidíme hradecké kluky, víme, že je tam cesta a dá se tam probojovat. To je pro nás velká motivace,“ dodává závěrem nejlepší dorostenec za měsíc prosinec Matěj Beneš.