Akademie ČH
so 9.11.2019 | Natálie Fišerová, Klára Petrásková

Mládežnické hvězdy října: Matěj Morong a Petr Moravec

Junioři i dorostenci už mají za sebou druhý měsíc nové sezóny, je tak na čase vyhlášení nejlepších hradeckých hráčů v obou akademických kategorií. V té nejstarší si ocenění vysloužil svými skvělými výkony útočník Matěj Morong, který v pěti odehraných kolech měl průměrně dva body na zápas. V dorostencích pak zazářil s dvaceti body po sedmi zápasech Petr Moravec.

Matěj Morong: Pořád nám to funguje, takže jsem šťastný

MatějMorong
Bilance v říjnu:
5 zápasů
3 góly
7 asistencí
+/- +9

Vstup do nového ročníku se hradeckým juniorům nevydařil dle jejich představ. Nyní však mají na svém kontě za posledních osm zápasů pouze jednu prohru. Proč se hráčům ze soutoku Labe a Orlice aktuálně daří vysvětluje východočeský forvard. „Myslím si, že plníme úkoly, které nám dává trenér. Na začátku jsme měli s novými věcmi problémy, nyní jsme si s nimi však poradili, a proti soupeřům nám to vychází,“ přibližuje důvody úspěchu.

Předešlé dvě sezóny strávil nadějný hráč ve Finsku, návrat na hradecký led se mu tak povedl na výbornou. A potěšila ho především týmová nálada „Je to pro mě příjemná změna oproti Finsku, protože tam nebyla taková ta česká sranda v kabině, to mi celkem dost chybělo, pro mě je to pozitivní změna,“ prozrazuje své pocity po comebacku.

Návrat do lajny ke spoluhráčům Petru Poppelovi a Vojtěchu Sílovi hodnotí mladý forvard pozitivně. „Hrajeme spolu od té doby, co jsem v žácích přišel do Hradce. Teď jsme znovu začali tam, kde jsme skončili před dvěma lety, než jsem odešel. Pořád nám to funguje, poslední dobou nám to tam padá, takže jsem šťastný,“ poukazuje na společnou souhru.

O tom, jakou kdo zastává v triu pozici, má Matěj Morong jasno. „Od té doby, co jsme spolu začali hrát, tak Poplik (Petr Poppel) byl většinou střelec, Sílič (Vojtěch Síla) zase bojovník, který ty puky získal, a já většinou tvůrce hry, nahrávač, občas i zakončovatel,“ vyzdvihuje své spoluhráče.

Jako lajna patří v extralize k jedné z nejproduktivnějších. Uchytila by se jejich souhra také na reprezentačním poli? „Bylo by dobré, kdyby nás tam vzali všechny tři, ale myslím si, že oproti juniorské lize jsou mezinárodní zápasy o dost rychlejší, takže by záleželo na nás, jak bychom se s tím popasovali a jak bychom zvládli přesun na rychlejší hokej,“ uvědomuje si.

Petr Moravec: Máme spoustu dobrých hráčů, vyhovujeme si

PetrMoravec
Bilance v říjnu:
7 zápasů
7 gólů
13 asistencí
+/- +16

Petr Moravec získal v říjnu parádních dvacet kanadských bodů, v tabulce pravdy si připsal hned šestnáct plusů! Titul hvězdy dorostu si tedy vysloužil zaslouženě. „Vážím si toho, a myslím si, že je to výsledek práce klubu, naší pětky a také celého týmu,“ dodává. Jak si se svými spoluhráči na ledě dokáže porozumět? „Vyhovíme si, myslím, že nám to docela šlape a jsem určitě rád, že hraji s nimi,“ upřesňuje.

Téměř celý minulý ročník musel kvůli zranění talentovaný útočník vynechat. Jaké je to se opět po tak dlouhé době vrátit a na své výkony navázat? „Na začátku sezóny to nebylo úplně jednoduché, neboť jsem se z toho vzpamatovával, teď už si myslím, že je to naprosto v pořádku a jdeme dál,“ přibližuje svůj postoj k situaci.

Dorostenci Mountfieldu vstoupili do nového ročníku báječně, prozatím mají na svém kontě jen dvě prohry. Co stojí za jejich úspěchem? „Myslím si, že máme spoustu dobrých hráčů, kteří zápas dokážou rozhodnout. Celkově jako tým si vyhovujeme, systém je výborný, takže všechno sedí. Gólmani nás také několikrát podrželi, všechny pětky umí rozhodnout zápas a přispět týmu,“ je si vědom hráč hájící hradecké barvy.

Petr Moravec si díky svým skvělým výkonům vysloužil pozvánku do reprezentace, nyní se tak nachází v Kanadě, kde se koná World U17 Hockey Challenge. „Je to úplně jiný hokej než u nás v Česku, na menším kluzišti, mnohem rychlejší. Jsou tu výborní hráči z celého světa a jsem určitě rád, že tu mohu být,“ váží si možnosti, kterou dostal. Konkurence je však na takových soutěžích vysoká. „Týmy jsou tu výborné, často možná i trošku lepší než my, ale pořád jsou to stejně staří kluci jako my a můžeme s nimi hrát vyrovnané zápasy,“ dodává.