Akademie ČH
pá 6.3.2020 | Natálie Fišerová, Klára Petrásková

Mládežnické hvězdy února: Vojtěch Síla, Jakub Tichý a Mario Žalčík

Na svůj triumf v soutěži O Pohár DHL hradečtí junioři navázat nedokázali. V boji o play off jim patří až čtvrtá příčka. Nic není ovšem ztraceno, mladíky čeká poslední zápas, ve kterém ještě mohou zabojovat o postup. To dorostenci mají mnohem lepší pozici – v nadstavbě se nacházejí na třetím místě a během posledních zápasů se budou snažit své umístění vylepšit. Ocenění za juniory si v tomto měsíci vysloužil útočník Vojtěch Síla. V dorostenecké kategorii trenéři vybrali neobvykle oba gólmany – Jakuba Tichého a Maria Žalčíka.

Vojtěch Síla: Doufám, že porazíme Jihlavu a postoupíme dál

VojtěchSíla
Bilance v únoru:
6 zápasů
2 góly
4 asistence
+/- 0

Hráčem měsíce byl za své výkony zvolen Vojtěch Síla. Toto ocenění velice dobře zná, během probíhající sezóny ho získal už podruhé. „Snažím se hrát co nejlépe, zatím to asi vychází,“ je rád nadějný forvard. Svůj čas na ledě si musí zasloužit výkony, důvěra trenérů však také hraje podstatnou roli. „Důvěra od trenérů je důležitá. Potom se na ledě hraje o 100 % lépe, když vám trenér věří,“ je si vědom hráč s číslem čtrnáct na zádech.

Za měsíc únor nasbíral Vojtěch Síla průměrně bod na zápas. „Jsem za to rád, ale chtělo by to ještě přidat. Rád bych hrál jako Brad Marchand,“ směje se útočník, který patří k oporám hradeckého juniorského týmu. Jak je spokojený se svou sezónou? „Bodově by to mohlo být ještě lepší. Celkově doufám, že by mohla přijít příležitost za A-tým, ať už tenhle rok nebo příští,“ doufá osmnáctiletý Vojtěch Síla.

Po senzačním vítězství v turnaji O Pohár DHL přišly nepovedené zápasy. Lvi mají ale vše ve svých rukách. „Tlak na sobě před zápasem trošku cítím. Ale když dodržujeme to, co si řekneme v kabině, tak nemáme problémy. Jsme silné mužstvo, když budeme dodržovat pokyny, můžeme klidně vyhrát i celé play off. Doufám, že teď porazíme Jihlavu, postoupíme dál a pokusíme se udělat dobrý výsledek,“ zůstává pozitivně naladěný šikovný útočník.

Vojtěch Síla už také nakoukl do druhé ligy mezi dospělými, kde nastoupil ke čtyřem utkáním, během nichž hájil barvy Havlíčkova Brodu. Jak vidí své působení v druholigovém týmu? „Určitě je to dobrá zkušenost. Vyzkoušel jsem si, co vše to obnáší. Dostal jsem nový pohled do své kariéry,“ hodnotí své angažmá.

Jakub Tichý: Bude záležet na našem týmovém výkonu

JakubTichý
Bilance v únoru:
(dorost + junioři)
5 zápasů
285 odchytaných minut
91,28% úspěšnost
2,74 góly/zápas

V dorostenecké kategorii ovládli hvězdy mládeže oba gólmani, čemuž většinou tak není. „Podle mě je to hodně neobvyklá věc, na našich vyrovnaných výkonech určitě něco bude,“ prozrazuje první ze dvojice – Jakub Tichý. V týmu se nyní nenachází jasná jednička. Oba brankáři tak musí předvádět ty nejlepší výkony. „Myslím si, že je to určitě dobrá motivace se ukázat před vyřazovací částí.“ Kdo by se v ní mohl spíše objevit? „V této chvíli odpověď nevíme, to necháme na trenérech,“ říká Jakub Tichý.

Oba brankáři se liší ve svém stylu chytání i ve svých přednostech. „Každý máme něco, v čem vynikáme, a naopak i něco, co bychom potřebovali zlepšit. Můj styl musí být odlišný od toho Majkova (Maria Žalčíka), protože jsem vyšší, a tudíž máme každý jiný způsob chytání,“ vysvětluje. V minulých dvou letech se dorostenci pokaždé dostali na mistroství republiky. „Každý rok má tým stejnou šanci se dostat na republiku, takže každou sezónu máme cíl dostat se co nejdál. Tenhle rok bude podle mě záležet hlavně na týmovém výkonu,“ uvědomuje si Jakub Tichý.

Svou šanci také dostal v juniorské kategorii. Co pro něho tyto zkušenosti znamenají? „Za tuto příležitost jsem nesmírně rád, protože každá odchytaná minuta v juniorce mě posouvá dál. Jsem rád i za tréninky s juniorkou, které mi také dávají spoustu zkušeností. Je super, že můžu koukat na věci i od starších brankářů, třeba od Tomáše Sajdla, Denise Vacka nebo Dana Dvořáka,“ uzavírá šestnáctiletý gólman.

Mario Žalčík: Chci se dostat na republiku a ukázat, co umíme

MarioŽalčík
Bilance v únoru:
3 zápasy
191 odchytaných minut
92,59% úspěšnost
2,51 góly/zápas

Nevídanou situaci, kdy byli zvoleni oba brankáři hvězdami měsíce, komentuje také Mario Žalčík. „Nevím, úplně jsem to nečekal. Spíš jsem si myslel, že ho dostanu jiný měsíc, kdy se mi dařilo víc než tento. S Kubou jsme se snažili, myslím si, že do toho dáváme všechno,“ říká odhodlaně. Gólmanská dvojice je velice vyrovnaná, což se ukazuje i na vytížení obou hráčů. „Myslím si, že jsme na tom stejně. Jsme dva konkurenti, jsem za to rád, protože konkurence je zdravá,“ popisuje Mario Žalčík.

Jaké přednosti má každý z hráčů? „Kuba (Jakub Tichý) má především výbornou rozehrávku na čemž já musím ještě zapilovat. Já jsem zase rychlý a umím dobře ,slajdovat‘,“ prozrazuje. S koncem nadstavby se blíží play off, není však jasno, kdo bude hájit hradeckou bránu. „To si nehodlám troufnout říci, ale určitě bych chtěl chytat,“ přeje si Mario Žalčík. Mezi oběma brankáři panuje dobrá atmosféra. „Jsme spolu naprosto v pohodě,“ potvrzuje. To, že má mladý brankář výbornou sezónu, potvrzují i statistiky, kde patří ke špičce soutěže. „Zatím jsem spokojený. Doufám, že to tak bude i nadále,“ pokračuje.

Minulý rok získal v rodné Ostravě bronz, letos se mistrovství koná opět na východě republiky. Má hradecký brankář o to větší motivaci se tam dostat? „Ano, určitě, moc se tam chci dostat. Ukázat jim, co umíme,“ povzbuzuje. Dorostenci začali nový ročník na jedničku, s koncem nadstavby však přišly nevyrovnané výkony. „Vstup do sezóny byl výborný, dařilo se nám. Teď máme horší období, kdy se nám moc nedaří, ale to zlomíme,“ je si jistý Mario Žalčík. Zbývá pár posledních zápasů, mládežníci si ale soupeře do play off nevybírají. „Chceme skončit co nejvýše. Moc nad tím nepřemýšlíme, to se ještě všechno uvidí,“ zakončuje.