Akademie ČH
st 9.10.2019 | Jiří Kuřátko, Klára Petrásková

Mládežnické hvězdy září: Tomáš Sajdl a Michal Beneš

První měsíc mládežnických soutěží je minulostí a stejně jako v předchozích letech, také letos nastává čas vyhlášení jejích hradeckých hvězd za obě akademické kategorie. Z juniorky si o ocenění svými výkony řekl brankář Tomáš Sajdl, který vyšvihl úspěšnost zákroků na téměř 94 %. Mezi dorostenci trenéry nejvíce přesvědčil útočník Michal Beneš, jenž si drží průměr gólu na zápas a po osmi kolech má na kontě třináct kanadských bodů.

Tomáš Sajdl: Jsem rád, že se mi začíná dařit

TomášSajdl
Bilance v září:
6 zápasů
372 odchytaných minut
93, 62% úspěšnost
1,45 gólu/zápas

Junioři nevstoupili do začátku nové sezóny tak, jak si představovali. V prvních čtyřech zápasech bodovali Hradečtí jen dvakrát po základní hrací době, naopak za posledních pět kol si Lvi připsali do tabulky 12 bodů. Čím byl tento bodový zvrat zapříčiněn, vysvětluje hradecký brankář. „Hodně jsme zkoumali hru na videu a zaměřili se hlavně na defenzívu. Řekli jsme si, že musíme začít blokovat střely, včas dostupovat hráče a že musím na puk vždy vidět,“ zmiňuje důležitost dobrého výhledu na hru.

„Opravdu jsem nadšený, že se mi podařilo toto ocenění získat, hodně to pro mě znamená. Od klubu je to něco víc a tímto bych chtěl také poděkovat trenérům, že mě vybrali,“ váží si ocenění současná jednička Hradce, která ale loni pod Bílou věží kvůli přetlaku v juniorském brankovišti příliš neúčinkovala. „V minulé sezóně tady byli Daniel Dvořák s Denisem Vackem, kteří jsou starší, takže jsem musel počkat. Chytal jsem v kraji v soutěži mužů, kde jsem hrál osmdesát procent zápasů. Byl jsem rád, že jsem stále mohl být v zápasovém tempu,“ vzpomíná na předchozí ročník.

A jaký je největší rozdíl mezi juniorským extraligovým a mužským krajským hokejem? „Juniorka je o trochu rychlejší. Kluci mají natrénováno, jezdí přímočaře, řídí se různými taktikami. Například Salcburk hrál proti nám hodně na brejky a vyvíjel na nás obrovský tlak. Ve chlapech v kraji se to hraje tak, jak vám to jednoduše přijde pod ruku,“ porovnává mladý gólman.

„Jsem rád, že se mi pomalu začíná dařit a chtěl bych hlavně poděkovat klukům, že hodně blokují střely, čímž mi hodně pomáhají. Je dobře, že jsme na rozdíl od prvních zápasů začali hrát pořádně do obrany. Konečně se nám začíná dařit, za což jsme rádi, snad to takhle půjde dál,“ reaguje gólman Mountfieldu na svoje statistiky úspěšných zákroků, které atakují hranici 94 %.

Michal Beneš: Makal jsem na sobě, abych se mohl vrátit

MichalBeneš
Bilance v září:
6 zápasů
5 gólů
4 asistence
+/- +6

Hradečtí dorostenci vstoupili do nového ročníku ELIOD Extraligy velmi dobře, po osmi kolech jsou v čele tabulky skupiny Střed. „Poslední zápasy nás trenér chválí, že hrajeme to, co máme, a zatím nám to vychází. Sice jsme vstřelili pár šťastných gólů, ale štěstí přeje připraveným,“ říká útočník Michal Beneš, který se sám o porci zásahů zasloužil. „Jsem rád za toto ocenění, je to důkaz, že se vyplácí tvrdý trénink. Určitě se ale nepovažuji za něco víc než ostatní z kabiny, nehraju jenom já, ale celý tým,“ ví dobře o důležitosti soudržnosti mužstva.

Michal Beneš zažívá parádní comeback. Na předchozí dvě sezóny totiž vyměnil hradecké barvy za kolínské a havlíčkobrodské, po přechodu ze žákovské kategorie se totiž v nabité konkurenci nevešel do sestavy. Povedená loňská sezóna ho ale přivedla zpět na východočeský led. „Bylo to motivující makat na sobě, jelikož jsem se chtěl vrátit. Je skvělé být takhle produktivní, snad jsem ukázal, že na to mám.“

Návrat do Mountfieldu si přál Michal Beneš ještě z jednoho důvodu – po dvou letech je nyní totiž znovu ve stejném klubu se svým dvojčetem, Matějem. „Je to super mít někoho takového v týmu. Vždycky, když potřebuju poradit, můžu se na svého bráchu spolehnout a naopak. Rozumíme si i při hře, takže když se sejdeme na ledě, nejčastěji při oslabeních, vždy to stojí za to,“ přibližuje vztah se svým o chvilku starším bratrem Michal Beneš.

A jaké mají hradečtí dorostenci cíle do sezóny? „Nejdříve určitě postoupit do play off a pak obhájit to, co kluci obhájili minule. Pro mě osobně je motivace k zisku medaile ještě větší, jelikož doma zatím žádnou nemám. Potom co odešli dobří hráči, chci ukázat, že ti, co přišli na výpomoc, jsou také dobří, a tak síla týmu zůstala stejná,“ představuje cíle své i Mountfieldu útočník Michal Beneš.