Akademie ČH
čt 9.1.2020 | Adam Kodet, Jan Vavřina

Mládežnické soutěže jedou dál – junioři mají 3 zápasy v 5 dnech

První víkend roku 2020 vyšel hradeckým akademickým celkům skvěle, Lvi vyhráli všechny čtyři zápasy, neztratili ani bod při skóre 13:5! I díky tomu se tak junioři drží na první příčce, dorostenci na druhé. Starší z obou kategorií má v tomto týdnu už jedno utkání za sebou, v derby sice junioři padli po nájezdech 3:4, ale bodovali podeváté v řadě. Ve čtvrtek a v sobotu je navíc čeká domácí dvojzápas proti Boleslavi a Liberci. Dorost hraje ve stejné dny, nejprve zamíří do Přerova, následně doma přivítá Vítkovice.

Juniorka bude hájit vedoucí pozici

Hradečtí junioři zatím prožívají snovou jízdu základní částí. Z dosavadních 30 zápasů odešli jen čtyřikrát bez bodu, tři z těchto porážek navíc přišly v samém úvodu sezóny, kdy se tým pod novým koučem Davidem Kočím stále sehrával. I proto momentálně vedou tabulku turnaje O pohár DHL. Lvi jsou nebezpeční zejména venku, kde vyhráli 13 ze 16 klání, jedenáctkrát obrali soupeře o všechny body. Mountfield disponuje nejlepším útokem soutěže (116 vstřelených branek) a nejlepším oslabením (91,02 %). V top šestce produktivity má tři zástupce, gólman Tomáš Sajdl se zase pyšní nejlepším průměrem ligy (1,83).

Druhý kalendářní týden roku 2020 bude pro mladé hradecké naděje hodně rušný. Už v úterý odehráli Lvi doma vyhrocené derby proti Pardubicím, kde sahali po třech bodech, nakonec odešli poraženi po nájezdech. Ve čtvrtek pak svěřenci Davida Kočího přivítají rovněž na svém ledě Mladou Boleslav, která okupuje momentálně osmé místo tabulky. Bruslaři hrají ofenzivně laděný hokej, o čemž svědčí třetí nejvyšší počet střel na branku. Nepředvedli to ale v prvním vzájemném utkání, kdy v městě automobilů nevstřelili ani gól a prohráli s Hradcem 0:2.

Domácí trojboj pak mladí Lvi zakonči v sobotu proti rivalům z Liberce. Bílým tygrům se letos nedaří dle představ a v tabulce jsou až jedenáctí. Z posledních šesti duelů ale čtyřikrát odešli jako vítězové a pomalu, ale jistě stoupají pořadím. Severočeši mají problémy zejména s disciplínou, s 591 trestnými minutami jsou nejvylučovanějším týmem soutěže. První vzájemné utkání vyšlo mnohem lépe Mountfieldu, který v Liberci zkrotil Tygry výsledkem 8:2. Hattrickem se blýskl Vojtěch Síla, Matěj Morong v utkání posbíral pět bodů.

I dorost se může posunout do průběžného vedení

I mladší akademické kategorii se v ročníku 2019/20 daří parádně. Hradečtí dorostenci jsou aktuálně v tabulce skupiny o pořadí v play off na skvělém druhém místě, na vedoucí Vítkovice ztrácí pouze tři body. Těsně před koncem roku sice po fotbalové porážce proti Spartě přerušili sedmizápasovou sérii bez ztráty kytičky, nový rok ale odšpuntovali dvěma domácími triumfy proti Třinci a Havířovu. Stejně jako jejich starší kolegové vládnou dorostenci ve statistice ubráněných oslabení (92,31 %), čemuž napomáhají famózní výkony brankáře Maria Žalčíka, jehož úspěšnost se vyšplhala až na výtečných 94,34 %.

Předtím, než dorost zahájí čtyřzápasovou domácí šňůru, si dopřeje výjezd na Hanou. V Přerově se ve čtvrtek střetne s tamními Zubry, kteří jsou se ziskem pouhých devíti bodů přikovaní ke dnu tabulky a nad úplně posledním Havlíčkovým Brodem je drží jen lepší skóre. Moravany trápí bídná produktivita, 38 vstřelených branek je druhé nejhorší číslo. Hanákům se nedaří ani v nevyrovnaném počtu hráčů na ledě, ve využívání přesilovek i v bránění oslabení patří do nejhorší pětky ligy. I proto prohráli osm z posledních devíti zápasů. Oba soupeři se setkávají poprvé, v první části ELIOD extraligy dorostu se nacházeli v různých skupinách.

Po návratu domů pak Východočeši v sobotu přivítají Vítkovice, se kterými si to pravděpodobně rozdají o průběžné vedení. Určitě bude na co koukat, všechny hradecké příznivce tedy zveme v 15:30 ke sledování mládežnického hokeje. Ostravané zatím nasázeli soupeřům 82 gólů, což je nejvyšší číslo soutěže. Navíc mají vyrovnané všechny formace a bodovat dokáže opravdu každý hráč jejich kádru. Vždyť v elitní čtyřicítce bodování nalezneme jen dva hráče Vítkovic. Také tento duel bude pro oba týmy prvním letošním vzájemným utkáním.


JUNIOŘI: 33. kolo, čt 9.1.2020
Mountfield HK Mountfield HK - BK Mladá Boleslav Ml. Boleslav
17:30
DOROST: II/9, čt 9.1.2020
HC ZUBR Přerov Přerov - Mountfield HK Mountfield HK
18:00
JUNIOŘI: 34. kolo, so 11.1.2020
Mountfield HK Mountfield HK - Bílí Tygři Liberec Liberec
12:00
DOROST: II/10, so 11.1.2020
Mountfield HK Mountfield HK - HC Vítkovice Ridera Vítkovice
15:30