Preview k zápasu
út 13.10.2009 | Michal Luňák

Na Hradec čeká první derby, jede do Vrchlabí

Desáté kolo první hokejové ligy si pro fanoušky připravilo jednu lahůdku, je zde derby! Hokejisté HC VCES Hradec Králové zajíždějí v repríze vítězné čtvrtfinálové série play –off do Vrchlabí. Hradec se dostává do herní pohody, Vrchlabí je kvalitní tým a doma náramně silný protivník. Vše je tedy připraveno pro poutavé hokejové divadlo. V derby může uspět jen ten, kdo nechá za branami stadionu emoce loňské čtvrtfinálové série. Ve středu se odehraje nový zápas, v nové sezóně. Hradečtí hokejisté tak jako v každém zápase spoléhají na podoprou svých fanoušků. Pojeďte tedy do Vrchlabí udělat partě kapitána Roubíka opět domácí prostředí. Středeční derby začíná v 18:00.

Středeční soupeř hradeckých hokejistů je po odehraných devíti kolech na pátém místě tabulky, se ziskem patnácti bodů. Vrchlabí mělo o startu do soutěže také jistě jiné představy. Zejména střelecká produkce týmu neodpovídá kvalitám soupisky týmu vedeného trenérem Jeřábkem. Ten například stále čeká na probuzení kanonýra Kamila Tvrdka. Tým z Krkonoš si i v letošní sezóně udržuje jednu závidění hodnou vlastnost. Tým dokáže zejména na domácím ledě otočit nepříznivý vývoj utkání. Mohlo se o tom přesvědčit ještě letos Znojmo i Tábor. Oba týmy si udržovaly naději na bodový zisk do poslední chvíle, ale Vrchlabí vždy strhlo vývoj utkání na svou stranu.

Před letošní sezónou došlo ve Vrchlabí k několika změnám. V odchodech mohou fanoušci nejvíce litovat dvojice Pavel Kříž – Rok Pajič, která zamířila do Ústí nad Labem a také brankářské jedničky loňské sezóny Tomáše Štůraly, jenž zamířil do mateřského Zlína. Jinak tým mohutně posiloval. Návrat Kamila Tvrdka, příchod kanonýra Jana Čalouna a zpevnění obrany Tomáše Pácalem a Lukášem Chmelířem pasuje Vrchlabí oprávněně do role jednoho z favoritů soutěže.

Nejproduktivnějším hráčem Vrchlabí je hradeckému fanouškovi dobře známý Martin Filip. Tento zkušený centr dostal na starost první řadu týmu a důvěru trenéru splácí bohatě. Devět brankových asistencí a jedna branka vstřelená jsou dobrým obstojným vysvědčení zkušeného centra. Nejlepším střelcem týmu je Jan Čaloun s pěti zásahy. Mezi obránci je na tom nejlépe Lukáš Chmelíř s pěti body za pět asistencí. V brance začal sezónu Petr Ševčík, ale poslední tři zápasy skvěle odchytal veterán Radovan Biegl. Kdo se tedy postaví hradeckému útoku zůstává otázkou, kterou vyřeší až trenér Jeřábek.

Poslední utkání obou středečních soupeřů posílila sebevědomí týmů. Hradec zaznamenal v domácím utkání s Havířovem třetí výhru v řadě a stejně se vedlo i Vrchlabí, které otočilo nepříznivý vývoj v Třebíči a nakonec bralo dva body za výhru v samostatných nájezdech. Formu tedy mají před derby oba týmy slušnou a k vidění by měl být špičkový prvoligový hokej. K němu snad přispějí i oba tábory fanoušků. Z Hradce se jich do hor chystá početná skupina. V mysli nejen fanoušků zůstávají loňské události vyhrocené série play –off. Před derby by si však všichni jeho aktéři měli uvědomit jeden důležitý fakt. V zápase uspěje jen ten, kdo udrží emoce na uzdě. To platí pro hráče, fanoušky, ale i funkcionáře obou středečních soupeřů.

Ke kvalitě utkání snad přispěje i trojice rozhodčích. Jako hlavní bude utkání rozhodovat pan Horák a na čarách mu bodu pomáhat pánové Paděvět a Čížek. Středeční utkání začíná ve vrchlabské Eelektromont Aréně v 18:00 a pro diváky, kteří se nemohou účastnit utkání přímo bude připraven tradiční ON-LINE přenos domácí redakce.