ne 14.3.2010 | Martin Voltr

Neměli jsme co ztratit, vysvětluje příčiny úspěchu Vít Budínský

Tak takovýto scénář po dvou suverénních ústeckých výhrách asi nikdo nečekal. V pátek utrhli hradečtí bojovníci vyrovnaný zápas až v prodloužení, ale ten sobotní ovládli v jasném poměru 6:1. V obou případech jsme mohli hledat hrdiny utkání na stejných místech - vzadu více než spolehlivý Tomáš Vošvrda, vepředu produktivní útočník druhé formace. Daniela Volrába tentokrát zastínil Vít Budínský. Ten dvěma góly otevřel sobotní účet, následující dvě branky pak svým spoluhráčům připravil. „Před zápasem jsem se necítil dobře, byl jsem trochu unavený. Ale když dáte v první třetině dva góly, hned se vám hraje jinak,“ popisuje svůj příspěvek štírek druhého hradeckého útoku.

Po dvou vítězných zápasech se jistě změnila nálada v kabině.
Určitě, změnila se o stoosmdesát procent. Prohrávali jsme v sérii 2:0, ale teď jsme to vyrovnali, takže nálada v kabině je super. Dá se říct, že jsme v takové euforii.

Máš tušení, kde se ve vás vůbec vzala ta síla srovnat stav série?
Když jsme prohrávali, řekli jsme si, že už nemáme co ztratit. Mohly to být naše poslední dva domácí zápasy, tak jsme chtěli divákům ukázat dobrý hokej. Hráli jsme v klidu, uvolněně a naštěstí jsme i vyhráli.

Otřepané pravidlo "kdo dá první gól, vyhraje" platilo i dnes.
Zase jsme se po té první brance uklidnili a přidali i další góly. Dá se říct, že nám zápas sednul perfektně a výsledek to jasně ukazuje.

Tentokrát jste zvládli famózně už první třetinu, po které jste vedli 3:0.
Takovou smršť samozřejmě nikdo nečekal. Ale otočilo se k nám i štěstí a napadalo to tam. V Ústí jsme třeba tohle štěstí neměli.

Ty osobně jsi přispěl k výhře významným dílem, když jsi byl u prvních čtyř hradeckých gólů.
Určitě musím být spokojený. Před zápasem jsem se sice necítil úplně fit, byl jsem trochu unavený. Ale potom jsem dal dva góly a úplně se to otočilo. Když dá člověk v první třetině dva góly, tak si dovoluje i věci, které by si jinak nedovolil.

Tobě vypadl z druhé řady nejprve Martin Koudelka a pak postupně i Patrik Moskal s Danem Volrábem. Jak jsi se srovnal s tak mimořádnou situaci?
S Koudym jsem vlastně hrál celou základní část. Na ty dva domácí zápasy k nám přišel místo něj Patrik, ten vydržel dneska asi třetinu. Na konci nedohrál ani Dan... No jsem zvědavý, koho mi tam trenéři postaví. (směje se)

Zasahují tě informace právě o spoustě zraněných hráčů?
No já doufám, že to nebude nic vážného. Za toho stavu 4:0, 5:0 si šli někteří odpočinout, aby se jim to ještě nezhoršílo. Věřím, že to nějak poskládáme a budeme zase připravení.

Nepřekvapila tě ta až přehnaně tvrdá hra Ústí v závěru?
Abych se přiznal, tak trošku ano. Na takový stav asi nejsou zvyklí, takže ho neunášeli. Ale je to play-off, je to vyhecované a nedá se nic dělat.

Jak vidíš šance obou mužstev za vyrovnaného stavu 2:2, kdy se série znovu přesouvá na sever Čech?
Tak já myslím, že je to padesát na padesát. My jsme v takové euforii, ale to neznamená, že to v Ústí vypustíme. Prostě budeme hrát a co se má stát, to se stane.

V prvních dvou zápasech soupeř zatížil vaše konto celkem patnácti brankami. Co bude potřeba hrát, aby se to na ústeckém ledě neopakovalo?
Musíme hrát dobře z obrany. V první třetině jsme tam vždycky dostali několik gólů, a to se pak hraje špatně. Můžeme tam třeba čtyřicet minut bránit a útočit z brejků. Zkusíme jim ten hokej trochu znechutit.